Aivolisäke/ lutenisoiva hormoni

Anonyymi

Mulla viiskymppisellä miehellä on nyt mitattu testosteroni ja lutenisoiva hormoni kahdesti. Tulosten ka. 7 ja 1. Onko kokemuksia miksi lutenisoiva noin alhainen, vaikka sen pitäisi nousta testoarvon laskiessa? Onko aivolisäkekasvain ainoa vaihtoehto? Onko kokemuksia? Oon menossa magneettiin?

3

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nuo arvot voivat olla ihan normaaleja, testo-pitoisuus heittelehtii hyvin paljon ja LH on vielä viitealueella.

      Tuosta matala Testo ja LH puhutaan hypogonadotropinen hypogonadismi ja sen syynä on ihan järjetön määrä erilaisia endokrinologisia syitä, eikä syytä välttämättä löydy. Ja jos se olisi aivolisäkekasvain, on hyvä muistaa että ne ovat harvoin syöpiä.

      Toivottavasti ei mitään vakavaa, tsemppiä!

      • Anonyymi

        Selvisko mistä tämä johtu? Itsellä alhainen fsh, lh ja testo. Ei löydöksiä pään magneettikuvauksessa. Todella mystistä. Ei ylipainoa, diabetestä, sydänsairautta, keuhkot ok. Laaja verenkuva ok, vitamiinit ok.


    • Voitko tarkentaa, eli oliko testo 7 ja lh 1?
      Lh: n pitäisi normaalisti pyöriä siellä 3: en hujakoilla...Mikäli Lh on hyvin alhainen niin sillon puhutaan sekundäärisestä hybogonadismista, eli aivolisäke ei eritä riittävästi kiveksiä stimuloivaa hormoonia.
      Sitten pitäisi lähtee selvittään syytä sille ja ottaa muitakin kokeita....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1439
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      910
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      807
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe