Savonlinna on lapsivastainen kuoleva kylä.

Anonyymi

Minulle suoraan valehdeltiin sairaalassa ettei endometrioosia voida hoitaa. Siis miksi muualla se leikataan, laseroidaan tai hajotetaan ultraäänellä pois? Mitään testejä ei myöskään kohdusta oteta. Ei laparoskopiaa. Ei Mri kuvaa joka näyttäisi tarkemmin muutokset. Siis syöpä voi olla mutta saa olla rauhassa ilman tutkimuksia.

Eikö Savonlinnassa haluta lapsia vai missä mättää? Ei haluta hoitaa naisten elimiä kuntoon että saataisiin lapsia tänne.

Tämä vaan vinkkinä muille naisille jotka eivät voi terveyssyistä käyttää hormonaalisia myrkkyjä. Muitakin hoitomuotoja on mutta täältä niitä ei saa.

Ei kaikilla ole mahdollisuutta mennä yksityisille.
On se mahtavaa kun sairaala säästää naisten terveydellä näissä asioissa.
Naisella ei myöskään ole itsemääräämisoikeutta näissä asiossa. Omituista minusta.
Pelkkä kipulääke reseptikin pitää tajuta kysyä muuten sitäkään ei saisi.

15

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ei luulisi kipulääkereseptin kirjoittaminen olevan Sosterin taloudesta pois.

    • Anonyymi

      Samaa mieltä. Kuoleva kylä. Infrastruktuuri rapistuu, ja siinä ohessa kaikki muukin.
      Parempi olisi julistaa Savonlinna kriisikunnaksi.

    • Anonyymi

      Nyt on katuvalotkin jo sammutettu, joten viimeisen ei enää tarvitse tehdä sitä:-)
      Savolan elokuvateatterin sisältänyt taloröttelö saa rauhassa lahota paikalleen. Kaikki liikekyltit ovat toki jäljellä seinällä muistona varmaan seuraavat 20 vuotta.

      • Anonyymi

        Savolassa ei kyllä mitään elokuvatetteria ole ollutkaan.


      • Anonyymi

        Jos Olavinkatu on Savolassa, niin olette oikeassa.


      • Anonyymi

        Taitaa mennä sekaisin nyt olavinkadun kiinteistö ja savolan kiinteistöt pahasti jollain.
        Yks varma kuitenkin ettei savolassa ole olavinkatua sen enempää kuin elokuvateatteriakaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taitaa mennä sekaisin nyt olavinkadun kiinteistö ja savolan kiinteistöt pahasti jollain.
        Yks varma kuitenkin ettei savolassa ole olavinkatua sen enempää kuin elokuvateatteriakaan

        Kyllä kyseinen Olavinkadun kiinteistö on samalla Savolan kiinteistö.
        Sitäpaitsi tuolla asialla ei ole mitään tekemistä itse pääasian kanssa, eli että ko. kiinteistö on päästetty todella huonoon kuntoon, eikä sen korjaamisesta tai purkamisesta ole tietoa. Eiköhän tuo tönöttäne siinä vielä vuonna 2050.


    • Anonyymi

      Todella tökerö vesivaneripaikkaus lännenpuoleisessa Casinon lähellä olevassa sillan kansirakenteessa. Sillan kannessa on alun perin kaunis lankuista tehty kalanruotokuvio. Ei näköjään ole varaa korjata alkuperäiseen kuntoon.

    • Anonyymi

      Lisää vettä myllyyn. Pääskylahden hautausmaalle vievä Moinsalmentien ylittävä suojatie on tolpassa olevan ilmoituksen mukaan Toistaiseksi pois käytöstä. Merkki on ollut siinä noin viisi vuotta. Tie ylitetään kuitenkin tuosta kohdasta todella usein.

      • Anonyymi

        Laitapuolen kulkijat käyttävät sitä suojatietä vanhasta muistista.


    • Anonyymi

      Turistiajaksi laitellaan tyhjiin näyteikkunoihin kesäisiä somisteita, jotteivät ikkunat aiheuta kielteisiä mielikuvia matkailijoille.

      • Anonyymi

        Kaupungin työpaja tekee niihin vanerista kunkin ikkunan kokoiset somisteet, kunhan joskus ehtivät kahvitauoiltaan ym. kiireiltään ; )


    • Anonyymi

      Eikö ole järkevää, etteivät savolaiset lisääntyisi?

      • Anonyymi

        Ei, vaan savolaiset lisääntykööt ja täyttäkööt koko Suomen! Samalla leviää joviaali, hyväntahtoinen ja sulavakielinen murteemme ja huumorimme koko maahan! Mustavalkoisuus politiikasta ja yhteiskunnasta häviää ja kaikki sateenkaaren värit pääsevät loistamaan!


    • Anonyymi

      Kuoleva kylä on
      Kaikki muttamaan muualle.
      Mikkeliin johto saisi siirtyä

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      58
      1048
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe