Parempia vaalikoneita

Anonyymi

Nykyiset vaalikoneet olettavat että haluan ehdokkaaksi samanlaisen kuin itse olen. En halua, että ehdokkaani on yhtä tietämätön, kuin itse olen. Tästä syystä kysymysten pitäisi olla monivalintatehtäviä, joissa voi samalla sivistyä ja sitten vasta tehdä tietoon perustuvia valintoja. Jos vastaan 10 kysymykseen en tiedä tai neutraali koska en tiedä, ehdokkaakseni tulisi samanlainen amatööri, kuin itse olen suhteessa tiettyihin asioihin. Kuka haluaa sellaista äänestää?

1

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaalikoneisiin ei kannata luottaa. Niissä pärjäävät parhaiten ehdokkaat, jotka vastaavat lähes kaikkeen "en tiedä". Muutenkin koneiden kysymykset eivät useinkaan ole aina niin olennaisia itse edustajien työtä ajatellen.

      Itselleni sattui tulemaan Iltalehden vaalikoneesta ehdokkaakseni juuri se henkilö, jota muutenkin ajattelin. Mutta jos äänestäjä ei tiedä mitään EU:sta, globalisaatiosta, agendoista, mitä meidän päämme menoksi on suunniteltu, niin eihän äänestäjä myöskään osaa valita oikeita vaihtoehtoja kysymyksissä. - Olet fiksu, kun tiedostat sen ettet tiedä - kuten Sokrates aikoinaan. Nykyään monilla työ vie kaiken energian eikä aikaa jää selvittää politiikan kiemuroita.

      Mikäli haluat Suomen etua rehellisesti ajavan ehdokkaan pääsevän mepiksi, äänestä Junes Lokka 270
      Hän on lahjomaton, isänmaallinen ja hallitsee monia kieliäkin, mm. ranskan, joka on tärkeä kieli Brysselissä töitä tekevälle, ja on hienoa, jos voi niissä kansainvälisissä työryhmissä puhua muiden meppien kanssa heidän omalla äidinkielellään.

      Junes Lokka on myös tehnyt netissä puolueetonta toimittajan työtä videoimalla erilaisia tapahtumia ja on myös striimannut kunnanvaltuutettuna omalla työpaikallaan Oulussa. Hänen ansiostaan muuten tuli julki lastenraiskausringitkin siellä ja sittemmin koko maassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      111
      3695
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      64
      2619
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      31
      2577
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      74
      2392
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      23
      2268
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      103
      1340
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      619
      1242
    8. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1036
    9. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1035
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      1029
    Aihe