Parempia vaalikoneita

Anonyymi

Nykyiset vaalikoneet olettavat että haluan ehdokkaaksi samanlaisen kuin itse olen. En halua, että ehdokkaani on yhtä tietämätön, kuin itse olen. Tästä syystä kysymysten pitäisi olla monivalintatehtäviä, joissa voi samalla sivistyä ja sitten vasta tehdä tietoon perustuvia valintoja. Jos vastaan 10 kysymykseen en tiedä tai neutraali koska en tiedä, ehdokkaakseni tulisi samanlainen amatööri, kuin itse olen suhteessa tiettyihin asioihin. Kuka haluaa sellaista äänestää?

1

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaalikoneisiin ei kannata luottaa. Niissä pärjäävät parhaiten ehdokkaat, jotka vastaavat lähes kaikkeen "en tiedä". Muutenkin koneiden kysymykset eivät useinkaan ole aina niin olennaisia itse edustajien työtä ajatellen.

      Itselleni sattui tulemaan Iltalehden vaalikoneesta ehdokkaakseni juuri se henkilö, jota muutenkin ajattelin. Mutta jos äänestäjä ei tiedä mitään EU:sta, globalisaatiosta, agendoista, mitä meidän päämme menoksi on suunniteltu, niin eihän äänestäjä myöskään osaa valita oikeita vaihtoehtoja kysymyksissä. - Olet fiksu, kun tiedostat sen ettet tiedä - kuten Sokrates aikoinaan. Nykyään monilla työ vie kaiken energian eikä aikaa jää selvittää politiikan kiemuroita.

      Mikäli haluat Suomen etua rehellisesti ajavan ehdokkaan pääsevän mepiksi, äänestä Junes Lokka 270
      Hän on lahjomaton, isänmaallinen ja hallitsee monia kieliäkin, mm. ranskan, joka on tärkeä kieli Brysselissä töitä tekevälle, ja on hienoa, jos voi niissä kansainvälisissä työryhmissä puhua muiden meppien kanssa heidän omalla äidinkielellään.

      Junes Lokka on myös tehnyt netissä puolueetonta toimittajan työtä videoimalla erilaisia tapahtumia ja on myös striimannut kunnanvaltuutettuna omalla työpaikallaan Oulussa. Hänen ansiostaan muuten tuli julki lastenraiskausringitkin siellä ja sittemmin koko maassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1719
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1595
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      288
      1363
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1299
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      905
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      881
    7. 66
      874
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      873
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      851
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe