Parempia vaalikoneita

Anonyymi

Nykyiset vaalikoneet olettavat että haluan ehdokkaaksi samanlaisen kuin itse olen. En halua, että ehdokkaani on yhtä tietämätön, kuin itse olen. Tästä syystä kysymysten pitäisi olla monivalintatehtäviä, joissa voi samalla sivistyä ja sitten vasta tehdä tietoon perustuvia valintoja. Jos vastaan 10 kysymykseen en tiedä tai neutraali koska en tiedä, ehdokkaakseni tulisi samanlainen amatööri, kuin itse olen suhteessa tiettyihin asioihin. Kuka haluaa sellaista äänestää?

1

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaalikoneisiin ei kannata luottaa. Niissä pärjäävät parhaiten ehdokkaat, jotka vastaavat lähes kaikkeen "en tiedä". Muutenkin koneiden kysymykset eivät useinkaan ole aina niin olennaisia itse edustajien työtä ajatellen.

      Itselleni sattui tulemaan Iltalehden vaalikoneesta ehdokkaakseni juuri se henkilö, jota muutenkin ajattelin. Mutta jos äänestäjä ei tiedä mitään EU:sta, globalisaatiosta, agendoista, mitä meidän päämme menoksi on suunniteltu, niin eihän äänestäjä myöskään osaa valita oikeita vaihtoehtoja kysymyksissä. - Olet fiksu, kun tiedostat sen ettet tiedä - kuten Sokrates aikoinaan. Nykyään monilla työ vie kaiken energian eikä aikaa jää selvittää politiikan kiemuroita.

      Mikäli haluat Suomen etua rehellisesti ajavan ehdokkaan pääsevän mepiksi, äänestä Junes Lokka 270
      Hän on lahjomaton, isänmaallinen ja hallitsee monia kieliäkin, mm. ranskan, joka on tärkeä kieli Brysselissä töitä tekevälle, ja on hienoa, jos voi niissä kansainvälisissä työryhmissä puhua muiden meppien kanssa heidän omalla äidinkielellään.

      Junes Lokka on myös tehnyt netissä puolueetonta toimittajan työtä videoimalla erilaisia tapahtumia ja on myös striimannut kunnanvaltuutettuna omalla työpaikallaan Oulussa. Hänen ansiostaan muuten tuli julki lastenraiskausringitkin siellä ja sittemmin koko maassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      127
      1813
    2. 121
      1335
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1130
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1029
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      57
      1007
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      131
      960
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      247
      944
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      806
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      799
    10. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      179
      780
    Aihe