Parempia vaalikoneita

Anonyymi

Nykyiset vaalikoneet olettavat että haluan ehdokkaaksi samanlaisen kuin itse olen. En halua, että ehdokkaani on yhtä tietämätön, kuin itse olen. Tästä syystä kysymysten pitäisi olla monivalintatehtäviä, joissa voi samalla sivistyä ja sitten vasta tehdä tietoon perustuvia valintoja. Jos vastaan 10 kysymykseen en tiedä tai neutraali koska en tiedä, ehdokkaakseni tulisi samanlainen amatööri, kuin itse olen suhteessa tiettyihin asioihin. Kuka haluaa sellaista äänestää?

1

140

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaalikoneisiin ei kannata luottaa. Niissä pärjäävät parhaiten ehdokkaat, jotka vastaavat lähes kaikkeen "en tiedä". Muutenkin koneiden kysymykset eivät useinkaan ole aina niin olennaisia itse edustajien työtä ajatellen.

      Itselleni sattui tulemaan Iltalehden vaalikoneesta ehdokkaakseni juuri se henkilö, jota muutenkin ajattelin. Mutta jos äänestäjä ei tiedä mitään EU:sta, globalisaatiosta, agendoista, mitä meidän päämme menoksi on suunniteltu, niin eihän äänestäjä myöskään osaa valita oikeita vaihtoehtoja kysymyksissä. - Olet fiksu, kun tiedostat sen ettet tiedä - kuten Sokrates aikoinaan. Nykyään monilla työ vie kaiken energian eikä aikaa jää selvittää politiikan kiemuroita.

      Mikäli haluat Suomen etua rehellisesti ajavan ehdokkaan pääsevän mepiksi, äänestä Junes Lokka 270
      Hän on lahjomaton, isänmaallinen ja hallitsee monia kieliäkin, mm. ranskan, joka on tärkeä kieli Brysselissä töitä tekevälle, ja on hienoa, jos voi niissä kansainvälisissä työryhmissä puhua muiden meppien kanssa heidän omalla äidinkielellään.

      Junes Lokka on myös tehnyt netissä puolueetonta toimittajan työtä videoimalla erilaisia tapahtumia ja on myös striimannut kunnanvaltuutettuna omalla työpaikallaan Oulussa. Hänen ansiostaan muuten tuli julki lastenraiskausringitkin siellä ja sittemmin koko maassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2396
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1413
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      640
      986
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      952
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      96
      859
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      676
    Aihe