Erotan hyvän ja pahan, mutta olen huomannut täällä, etten omaa kykyä keplotteluihin tai miksi sitä sanotaan.
Tuollaiset viestit menevät minulta ohi enkä ymmärrä niitä. Taidan olla aika tyhmä 😣
En ymmärrä juonikkaita kuvioita. Olen yksinkertainen ja tylsä.
Jotenkin tuon ymmärtäminen hämmentää. Olen tiennyt olevani yksinkertainen, mutten sentään ihan näin tyhmä.
No, tulta päin perhana vieköön. Hernekeitolla ne on Suomen sodatkin voitettu tai siis ööö tuota.
Mitä järkeä on venkoilla ja manipuloida ja testailla yms?
Tuollaiset viestit menevät minulta ohi enkä ymmärrä niitä. Taidan olla aika tyhmä 😣
En ymmärrä juonikkaita kuvioita. Olen yksinkertainen ja tylsä.
Jotenkin tuon ymmärtäminen hämmentää. Olen tiennyt olevani yksinkertainen, mutten sentään ihan näin tyhmä.
No, tulta päin perhana vieköön. Hernekeitolla ne on Suomen sodatkin voitettu tai siis ööö tuota.
Mitä järkeä on venkoilla ja manipuloida ja testailla yms?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos on suora ja rehellinen, niin ei siinä ole mitään hävettävää. Enemmän hävettävää on niillä keplottelijoilla.
Eivät myöskään kaikki sellaiset, jotka ymmärtävät tuo venkoilun, halua osallistua millään tavalla sellaiseen.
Ei se sinänsä ole tyhmyyttä, ehkä vain sinisilmäisyyttä. Onhan siitä silti hyvä olla tietoinen.
No niin mutta itseasiassa aivoni eivät toimi niin. Niillä ei oikeasti ole kykyä tuollaisiin monimutkaisiin kuvioihin. Että se siitä sitten.
Se, että haluaa uskoa hyvää ihmisistä, ei kerro tyhmyydestä, vaan luonteenlaadusta. Ja tiesitkö, jos ihminen lähtee mukaan toisten pahuuteen, alentuu hän itse samalle tasolle! ..Eikä huomiotta jättäminen todella tarkoita, ettei ymmärtäisi tai tajuaisi...
Voin kertoa kun sinua vastaan aletaan juonittelemaan yms niin kummasti sitä oppii olemaan ovela itsekin.
On juonittu tosi pahastikkin mutta tällaisena sinnikkäänä sätkijänä oon yrittänyt olla niin etten antaisi sen kovin vaikuttaa minuun.
Mutta niin, totta ettei sitä voi kukaan loputtomiin kestää. Jättäähän se aina jälkensä jollain tapaa.
Kuka testailee?
Ihan yleisesti laitoin.
Manipuloiminen ja testaaminen antaa testaajille tunteen että ovat kohteen yläpuolella ja älykkäämpiä. Se on hieno tunne.
Mua inhottaa ihan terroristeista lähtien ihmiset, joiden pseudo"älykkyys" perustuu huijaukseen, muihin odotuksiin, varomattomuuteen, yllätyksellisyyteen. Jos joskun ainoa älykkyys on manipulaatio-, venkoilu- ja huijaustyyppiä, ihmisestä jää vaikutelma, että varsinaista älykkyyttä ei ole riittävästi ja henkilö on ajautunut huijaamaan tyydyttääkseen kykyihin nähden ylisuurta ahneuttaan.
Innokastestaaja voi särkeä toisen tunteet. Hän ei innostuksissaan huomaa sitä kuinka polkee toista. Tuossa käy usein huonosti.
Onhan niitä joitakin tilanteita, jossa asiallisuus, posken kääntäminen tai edes tilanteesta poistuminen ei välttämättä toimi kovin hyvin.