Suoliston verenvuodosta toipuminen

Anonyymi

Löytyisikö täältä ketään, jolla olisi ollut suoliston verenvuotoa lääkkeen ottamisen seurauksena? Kestikö toipuminen lääkkeen lopettamisen jälkeen kuinka kauan? Mitä hoitokeinoja käytettiin?

Itsellä tuli masennuslääkkeen aloituksen seurauksena ripulin ja oksennuksen mukana verta, joka loppui kolme päivää sen jälkeen kun lopetin lääkkeen ottamisen. Nyt kuitenkin minulle jäi päälle ruokatorveen palan tunne, vähän niin kuin närästyksessä ja ylävatsaan ja välillä suolistoonkin tuntuu sellaista epämääräistä tuntemusta, mutta ei varsinaista kipua. Närästysvaivoihin olen syönyt lääkärin määräämänä ensin Somac 40 mg kahdesti päivässä ja nyt Esomeprazol 20 mg kahdesti päivässä. Näistä on ollut apua vain jonkin verran. Maha on ollut myös löysällä jo pari viikkoa, ei ole ollut apua "kiinteyttävistä" ruuista eikä Vi-siblinistä tai maitohappobakteereistakaan. Myös vessahädän tunne on vähentynyt.

Nyt mietin vain että miten kauan näistä mahavaivoista pitäisi vielä kärsiä? Sairastan masennusta ja minulla on tapana murehtia kaikkia asioita vähän liikaakiin ja nytkin varmasti osa näistä tuntemuksista aiheutuu ihan psykosomaattisista asioista, mutta varmasti lääkkeen takia jäi myös jotakin vaivaa vatsaan.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Tukalaa kuumuutta

        Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
        Ikävä
        42
        2442
      2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

        Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
        Maailman menoa
        301
        2014
      3. Sinä, ihastukseni

        Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
        Ihastuminen
        22
        1816
      4. Tiedät ettei tule toimimaan.

        Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
        Ikävä
        24
        1595
      5. Okei, myönnetään,

        Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
        Ikävä
        24
        1445
      6. Sokea "ystävälle"

        Oletko oikeasti noin sokea?
        Ikävä
        100
        1329
      7. Onko kaivatullasi

        himmeä kuuppa?
        Ikävä
        43
        1328
      8. En ymmärrä käytöstäsi

        Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
        Ikävä
        139
        1275
      9. Ensi kesänä

        Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
        Ikävä
        37
        1171
      10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

        En taida nähdä sinua koskaan.
        Rakkaus ja rakastaminen
        36
        1046
      Aihe