Valtaistuimen edessä

Anonyymi

Taivaan kodista ja perille päässeitten juhlasta tiedetään hyvin vähän. Raamatussa siitä kerrotaan vain viittauksenomaisesti.
Apostoli Paavali kirjoittaa kuin aavistellen korinttolaisille: ”Me julistamme, niin kuin on kirjoitettu, mitä silmä ei ole nähnyt, eikä korva kuullut, mitä ihminen ei ole voinut sydämessään aavistaa, minkä Jumala on valmistanut niille, jotka häntä rakastavat” (1. Kor. 2:9).

Apostoli Johannes puolestaan kirjoittaa kirjeessään Jumalan lasten päämäärästä seuraavasti: ”Rakkaat ystävät, jo nyt me olemme Jumalan lapsia, mutta vielä ei ole käynyt ilmi, mitä meistä tulee. Sen me tiedämme, että kun se käy ilmi, meistä tulee hänen kaltaisiaan, sillä me saamme nähdä hänet sellaisena kuin hän on.” (1. Joh. 3:2.)

Verhon takana

Salaisuuden verhon toiselle puolelle saamme kurkistaa Johanneksen Ilmestyskirjan kuvauksessa, ”jonka Jumala antoi hänelle näyttääkseen palvelijoilleen, mitä pian on tapahtuva” (Ilm.1:2): ”Tämän jälkeen näin suuren kansanjoukon, niin suuren, ettei kukaan kyennyt sitä laskemaan. Siinä oli ihmisiä kaikista maista, kaikista kansoista ja heimoista, ja he puhuivat kaikkia kieliä. He seisoivat valtaistuimen ja Karitsan edessä yllään valkeat vaatteet ja kädessään palmunoksat”. (Ilm. 7:9).

Tämä suorastaan huikaiseva näky liittyy kysymykseen, joka uskovaisille välillä esitetään: Luuletteko, että vain te pääsette taivaaseen? Näin pienikö on mielestänne pelastuvien ihmisten joukko?

Karitsan verellä valkaistut

Ihmisiä on kaikkina aikoina kiinnostanut tuonpuoleisuus ja pelastuvien määrä. Sitä kysyttiin myös Vapahtajalta: ”Herra, onko niin, että vain harvat pelastuvat?” (Luuk. 13:23.)

Jeesuksen vastaus ei sisältänyt määriä, vaan oleellisemman viestin: ”Kilvoitelkaa päästäksenne sisään ahtaasta ovesta. Minä sanon teille: monet yrittävät mennä sisään mutta eivät siihen kykene.” (Luuk.13:24.)

Johannekselle näytetyssä näyssä kansanjoukkojen lisäksi läsnä olivat enkelit, vanhimmat ja neljä olentoa. He kaikki heittäytyivät maahan kasvoilleen osoittamaan kunnioitusta ja kiitosta valtaistuimella istuvalle. Johannes kuuli myös kiitoslaulun, joka oli kuin paljojen vetten pauhu.

Yksi vanhimmista kysyi: ”Keitä nämä valkeavaatteiset ovat? Mistä he ovat tulleet?” Hän saa vastauksen Herralta: ”Nämä ovat päässeet suuresta ahdingosta. He ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne karitsan veressä.” (Ilm. 7:13­–14.)

Uutta maata tähyillen

Tämä vastaus sisältää meille turvallisen ja lohduttavan viestin kilvoituksen matkalle: taivaassa tiedetään meidän vaivamme, ahdistuksemme ja kiusauksemme. Tiedetään vaikean tuntuiset kysymyksetkin, joita meille esitetään. Tiedetään omasta järjestämme nousevat epäilyt. Tiedetään ja valvotaan, kun kohtaamme ristiä ja itkemme omaa huonouttamme.

Kerran vaivat päättyvät ja risti vaihtuu kruunuksi, niin kuin virren sanoissa kuvataan: ”Ja valtamerten ääriltä ja maan he käyvät juhlaan arvaamattomaan. Soi Jumalalle kiitos ainiaan. Halleluja, halleluja, halleluja! (VK 142:7)

Jo täällä ajassa, armon auringon paisteessa tuntuu joskus virrentekijän sanoin: ”Sydämessä soi jo ääni taivaan kiitossävelten. Toivossa nyt nostan pääni, uutta maata tähyilen. Uutta virttä Karitsalle siellä sitten veisataan, ylistystä Jumalalle väsymättä milloinkaan.” (VK 621:5)

Martti Murtoperä

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvailujen varassa vl-tietämys pääosin on. Ilmeisesti puhujia opastetaan keskitetysti yhteisarvauksen tekniikassa, sen verran samoin sanankääntein nämä paukuttelevat juttujaan.

    • Anonyymi

      15 Ja sentähden hän on uuden liiton välimies, että, koska hänen kuolemansa on tapahtunut lunastukseksi ensimmäisen liiton aikuisista rikkomuksista, ne, jotka ovat kutsutut, saisivat luvatun iankaikkisen perinnön.
      16 Sillä missä on testamentti, siinä on sen tekijän kuolema toteennäytettävä;
      17 sillä vasta kuoleman jälkeen testamentti on pitävä, koska se ei milloinkaan ole voimassa tekijänsä eläessä.
      18 Sentähden ei myöskään ensimmäistä liittoa verettä vihitty.
      19 Sillä kun Mooses oli kaikelle kansalle julkilukenut kaikki käskyt, niinkuin ne laissa kuuluvat, otti hän vasikkain ja kauristen veren ynnä vettä ja purppuravillaa ja isopin ja vihmoi sekä itse kirjan että kaiken kansan,
      20 sanoen: "Tämä on sen liiton veri, jonka Jumala on teille säätänyt".
      21 Ja samoin hän verellä vihmoi myös majan ja kaikki palvelukseen kuuluvat esineet.
      22 Niin puhdistetaan lain mukaan miltei kaikki verellä, ja ilman verenvuodatusta ei tapahdu anteeksiantamista.
      23 On siis välttämätöntä, että taivaallisten kuvat tällä tavalla puhdistetaan, mutta että taivaalliset itse puhdistetaan paremmilla uhreilla kuin nämä.
      24 Sillä Kristus ei mennyt käsillä tehtyyn kaikkeinpyhimpään, joka vain on sen oikean kuva, vaan itse taivaaseen, nyt ilmestyäkseen Jumalan kasvojen eteen meidän hyväksemme.
      25 Eikä hän mennyt uhratakseen itseänsä monta kertaa, niinkuin ylimmäinen pappi joka vuosi menee kaikkeinpyhimpään, vierasta verta mukanaan,
      26 sillä muutoin hänen olisi pitänyt kärsimän monta kertaa maailman perustamisesta asti; mutta nyt hän on yhden ainoan kerran maailmanaikojen lopulla ilmestynyt, poistaakseen synnin uhraamalla itsensä.
      27 Ja samoinkuin ihmisille on määrätty, että heidän kerran on kuoleminen, mutta senjälkeen tulee tuomio,
      28 samoin Kristuskin, kerran uhrattuna ottaakseen pois monien synnit, on toistamiseen ilman syntiä ilmestyvä pelastukseksi niille, jotka häntä odottavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5900
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3527
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      159
      2049
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      228
      1977
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      174
      1741
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1485
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1021
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      1011
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      990
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      927
    Aihe