Atkinson kierto on uusinta hienoa tekniikkaa

Anonyymi

20

1596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Raksuttaa kuin Volvo Diesel eihän tuolla uskalla ajella?

      • Anonyymi

        Ja kakslitranen BMW myös ruksuttaa ilkeästi😂🤣😅


    • Anonyymi

      Sylinterinkansi halki jo uudessa autossa. Tyyppivika ilmenee tavallisesti vasta siinä parin-kolmenkymmenentuhannen ajokilometrin jälkeen eli takuun päätyttyä. Tähän on Toyotan omistajan tyytyminen.

      • Anonyymi

        Ja sehän on perusTerolla 3-4 vuotta.


    • Anonyymi

      Uskomaton kuraa ja ruostuu nopeasti myös.

    • Anonyymi

      Aika huono video. Hän pitää kameraa todella lähellä moottoria, eikä mainitse mitään vikaa. Joten pelkästään tuon videon perusteella ei voi väittää moottorin olevan viallinen koska lievästi dieselmäinen ronksutus on täysin normaalia sellaisella bensamoottorilla jossa on korkea puristussuhde ja polttoaineen suoraruiskutusjärjestelmä.

      Suoraruiskutteisessa moottorissa yleisesti polttoaine ruiskutetaan suoraan sylinterien palotiloihin aika paljon suuremmalla paineella(joissakin jopa yli 34 bar), kuin perinteisessä epäsuorassa polttoaineen ruiskutuksessa (yleensä alle 8 bar).

      Noissa 2018 ja uudemmissa 'Dynamic Force' moottoreissa on yleensä ilman hybridijärjestelmää 13.1 puristussuhde. Hybrideissä 14.1 puristussuhde. D4S ruiskujärjestelmä( jossa on molemmat polttoaineen epäsuoraruiskitus ja suoraruiskutus).

      • Anonyymi

        Ompa harvinaisen rumakäyntinen moottori kuin vetelisi viimeisiään..volkkarin tsi moottori on niin hiljainen tyhjäkäynnillä että just kuulee että onko käynnissä vai ei..


      • Anonyymi

        Noita vastaavia rainoja on enemmänkin ja oikein tutkittuja juttuja. Tyypillistä jenkkilän Toyotaa, ruostuu ja koneet naputtaa, No toisaalta jenkkilässä noilla ei ajeta kuin 3-5 vuotta maksimissaan, ehkä ne sen kestää, paitsi pickupit jotka katkeaa aiemmin.


    • Anonyymi

      Lyhyet kommentit.

      Atkinson kierto on jo vanha juttu, niitä on ollut jo vuosia. Litrateho on pikkusen pienempi kuin normikikottimella ja kulutus on pienempi.

      Tojotan bensakoneet on olleet sellasia raksuttajia tyhjäkäynnillä.

      • Anonyymi

        Ei tuommosta metallista raksutusta kuulu mistään ehjästä moottorista olkoon vaikka kuin suoraruisku..nyky dieselitkin käy jo tosi pemeästi ja äänettömästi..


    • Anonyymi

      Siellähän on odotettavissa isompi remontti äänestä päätellen. Ei ole normaali käyntiääni tojon koneelle tuo. On mennyt heikoksi nykytekniikka..

      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Otetaanpa äänestä verrokiksi Mazda Skyactiv-G 2.0l joka on erittäin kestävä, luotettava moottori. Samankaltaista ääntä kuuluu tästäkin bensamoottorista ja on täysin normaalia käyntiääntä.
      https://www.youtube.com/watch?v=jI2-zil7zCE

      • Anonyymi

        Kyllä Mazdan kone käy paljon nätimmin mitä tuo Camryn kone ei kuulu semmosta metallista kalskutusta ja tuo Volkkarin kone on vaan karhea ääninen mutta ei mitään metallista kalskutusta..


      • Anonyymi

        Taivaallinen raksutus ja melkoinen ohiajo melu tietysti häiritsee ihastelijaa?


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tuohan on terveääninen kone, ei kilise ja kolise kuten Camryn esimerkki. Noloa sulle.


    • Anonyymi

      Hihii, kun Tero tuntee Toyotan kunnian uhatuksi, niin pitää kaivella YouTubesta kota m vastavetoa.
      Totuus ei Camry kohdalla muuksi muutu. Jos koneeseen tykätään väärän kokoisia mäntiä, niin onko laadunvalvonnassa puutteita??

    • Anonyymi

      Eihän tuollainen ole millään perusteltavissa. Hirveä nakutus ja kilistely uudessa moottorissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3655
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      2016
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1646
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1491
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      96
      1280
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      144
      1191
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      1032
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      867
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    Aihe