Kovasti palstan antipersu arvostaa demokratiaa, kansalaiset äänetivät hänestä väärin !

Menikö se väärin myös Vihreiden ja Kokoomuksen osalta, no Kokoomus menetti kannatustaan, joka on hyvä suunta, mutta valitettavasti säilytti paikkansa. Vihreille taas kannatuksen nousu oli huomattava, mutta onneksi vain yksi lisäpaikka, niin mahdollisesti euroopan laajuisestikin saadaan vahingot pysymään kohtuudessa, Vihreistä huolimatta.
1264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mutta miksi Putin-Persut romahtivat?

1Äänestä
  • Romahtivat ??
    Paikat säilyivät ja kannatus kasvoi edellisiin EU-vaaleihin nähden?
    Miten siitä saa romahduksen?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Romahtivat ??
    Paikat säilyivät ja kannatus kasvoi edellisiin EU-vaaleihin nähden?
    Miten siitä saa romahduksen?

    Kannattaa muistaa että ennen EU-parlamenttivaaleja vain PS oli arvioissaan menossa kohti vuorenvarmaa murskaavaa vaalivoittoa - jopa neljästä edustajapaikasta puhuttiin realistisena tuloksena. Äärimmäisen kiusallista vain että oikeistopopulistien venäjämielisyys tuli ilmi ennen vaaleja eikä vasta niiden jälkeen ja jytky kuihtui tuhnuksi☹️

    Äänestä

Komuakanon+tätä+vaikea+käsittää,vasemmiston+kannatus+6,9+%+osoittaa+että+petos+ei+kannattanut+Merja+Kyllönen++joka+halveksui+niitä+jotka+lähtevät+kaksiin+vaaleihin,käänsi+takkinsa++onneksi+äänestäjät+siirtyivät+tästä+patospuolueesta+vihreisiin,saivat+kuitenkin+yhden+mopin+jolle+kansa+saanauraa+kuten+Kyllösellekkin-

Äänestä

Kyllä, minulle aivan sama ketä kukakin äänestää kunhan se on Persuilta pois

1Äänestä

Nyt on Suomella edustajat maailmalla, jääkuningatar ja Hakkarainen.

1Äänestä

Minulle+riittää+että+vasemmisto+on+puolet+pienenpi+puolue+kuin+persut+muualla+ei+oo+niin+väliä,nyt+vasureiden+kannatus+on+6,9+%+ja+persujen+13,9%+jos+puhutaan+näistä+vaaleista+siinä+on+huikea+ero+ette+surkeä+satiaispuolue+joka+katoaa+puoluekartalta+hoitakoot+vihreät+teidänkin+tontinne+olette+halpa+kopio+vihreistä+joita+lähditte+apinoimaan+.

Äänestä

"Vihreille taas kannatuksen nousu oli huomattava, mutta onneksi vain yksi lisäpaikka, niin mahdollisesti euroopan laajuisestikin saadaan vahingot pysymään kohtuudessa, Vihreistä huolimatta."

Kolmas lisäpaikka vihreille on tulessa "Brexit-paikasta", ja se menee äänisaaliin suhdeluvun perusteella Alviina Alametsälle.

Tanskan Venstre-puolue muuten jo mainosti itseään neljän paikan voittajana, vaikka heilläkin on tuo neljäs on se teoreettinen Brexit-paikka. Tanskalaiset ilmeisesti pitävät Brexitiä varmempana kuin suomalaiset.

Vihreillä oli nousua Saksan ja Suomen lisäksi Irlannissa ja Ranskassa.

Kansallinen äärioikeistopopulismi sen sijaan romahti Tanskassa, koki kolhuja Itävallassa, ja osoitti kannatuksen taittumisen merkkejä mm. Suomessa. Päinvastaiseen suuntaan näyttävät kulkevan Italia, Unkari ja Puola.

Sosiaalidemokraatit yltivät torjuntavoittoon Espanjassa, Ruotsissa ja Suomessa - ei pahemmin nousua, mutta ei paljon pudotustakaan johtoasemasta.

1Äänestä

Isoja mullistuksia ei ole tulossa tasapaino säilyy ja hvä niin.

Äänestä

Vihreät sai 2 1 paikkaa. Tuo yks paikka, jos britit persumielisesti eroavat. Nyt persujen kannattaa ruveta olemaan brittien jäsenyyden jatkamisen puolella, sillä olishan se noloa....

Äänestä

Kyllä persujen olis pitäny lobata enemmän, sillä onhan se tärkeää, että Suomella on vahva(henkisesti) edustus euroopan parlamentissa, joka säätää meidän eduskunnan asettamia lakeja kumoon asettamalla omiaan tilalle.

Äänestä
  • Vahva (henkisesti) edustus Euroopan parlamentissa: Juntti-Hakkarainen ja Luomisoppi-Huhtasaari?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Menikö se väärin myös Vihreiden ja Kokoomuksen osalta, no Kokoomus menetti kannatustaan, joka on hyvä suunta, mutta valitettavasti säilytti paikkansa. Vihreille taas kannatuksen nousu oli huomattava, mutta onneksi vain yksi lisäpaikka, niin mahdollisesti euroopan laajuisestikin saadaan vahingot pysymään kohtuudessa, Vihreistä huolimatta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu