En ole koskaan ennen nähnyt niin massiivista henkilömainontaa kuin nyt

Anonyymi

kun "puhemies Heinäluomaa" mainostettiin Helsingissä. Käväisin viime viikolla Hesassa ja ajelin metrollakin.

Joka puolella ja joka vaunussa kaikissa näytöissä muutaman minuutin välein puhemies heinäluomaa mainostettiin ja kun filmi päättyi (muutamaa muutakin mainostettiin välillä) niin kaikki alkoi alusta, vaunun ensimmäiseltä näytöltä viimeiseen ja molemmin puolin vaunua.

Jos metroon mennessä ja tietenkin myös tullessa neuvostomaiset naamagalleriat tervehtivät tyhmää kanssa sen seistessä liukuportaissa.

No, tämä nyt oli vain pieni osa massiivisesta mainonnasta, TVstä puhumattakaan, mitä kohdennetut mainokset olivat esillä.

Kuulin jostain, että puhemies Heinäluoman mainoksia maksoi myös SAK. -Törkeää!

Tämä EU-vaalimainonta näytti kokonaisuudessaan, että rahalla saa - mainoksia - ja että mainokset vaikuttavat.

Kaikki metron mainoksissa esiintyneet henkilöt pääsivät brysseliin - heinäluoma, RKPn Thurnvall, kokoomuksen virkkunen ja pulleaposkinen ja punahuulinen nainen, en nyt muista nimeä.

7

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiva, kun kävit Helsingissä ihmettelemässä. Hyvää kannattaakin mainostaa!!
      Eikös se äänestysaktiivisuuskin ollut pääkaupunkiseudulla vähän toista kuin esim. Kaavilla ...

      • Anonyymi

        No en minä ihan sen takees hesas käyny. Ohimennen ihmettelin, että samoja naamoja joka paikassa mainostetaan. Ihan kuin täsmäammuntaa. No sitähän se tietysti onkin.

        Kaikki muut ehdokkaat ovatkin sitten vain rekvisiittaa. Ei kovin mieltä ylentävää. Mutta tähän on tultu. Harvainvalta joka paikassa. Raha ratkaisee.

        Ja tietenkin suhteet, olihan se Virkkunen siinä joukossa ja eikös se jykä tykänny siitä ...


      • Anonyymi

        Keskustan metroasemien seinillä oli hulvattomasti myös kissankiduttaja-Näkkäljärven mainoksia ainakin vielä 10.5.
        Röyhkeää tukea ihmisten koteihin ylimitoitetuilla TV-mainoksilla.


    • Toinen vaihtoehto on uhota ja öyhöttää somessa - kirjoitella ylimielisiä vastauksia asiallisiin kannanottoihin ja solvata eri mieltä olevia henkilökohtaisella tasolla. Näissä vaaleissa PS ylsi sillä menetelmällä neljännelle sijalle😁

    • Anonyymi

      Paljon Onnea Heinäluomalle! Hieno tulos, johon ei kukaan muu yltänyt näissä vaaleissa ... tsemppiä Brysseliin!

    • Anonyymi

      SDP = SAK eli me suomalaiset maksoimme heinäluoman mainokset.

    • Peuhumies Heinäluoma ihme Perttisetä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      299
      4840
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      138
      3099
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      54
      3032
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      33
      1580
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1272
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      12
      1042
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1031
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      1009
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      1001
    Aihe