asennettava matalalämpöpatteri. On vesikiertoinen.
Mitä tarkoittaa kerrostaloon
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Varmaan ihan sitä että se on matala lämpöinen verrattuna tavallisiin.
Kylläpä teitä kaupunkilaisia vedätetään😂
Taivaan totuus on ettei haalea patteri lämmitä kunnolla. Yhtä tyhmä keksintö olisi matala-alkoholokossu. Sama maku ja krapula mutta alkoholia kuten keppanassa.
Näin se on. Patteri ei toimi, ellei se aina hehku niin kuumana, ettei siihen juuri koskea pysty. Ainakin taloyhtiöiden asukkaiden mielestä syksyisin ja talvisin. Hyvä nyrkkisääntö on 3 sekuntia. Kämmen kiinni patteriin, jos kolme sekuntia kauemmin pystyy kättä pitämään, niin patteri on liian haalea (=ei toimi), joten ei kun viestiä Suomi24:ään, naapurille, hallitukselle, isännöitsijälle ja huoltoyhtiöön; tuossa järjestyksessä.
Eihän se tietenkään esim. 40-asteisena (kädellä kokeiltuna haaleana) lämpöä yhtään luovuta, vai 30-astettako siellä kämpässä pitää olla...
Leikkaaja-asentajalla on sukelluspuku päällään. Sähköpuolella kun polttaa näppinsä siirrossa.
Jos on vaikka kaksilevyinen ja rivotettu niin saa saman tehon huoneeseen pienemmällä veten lämmöllä
2000a
Jopa 23 astetta riittäisi patterin pintalämmöksi, jos sen pinta-ala olisi riittävän suuri.
^ lattialämmityksen nimellä tämä keksintö kulkee. Mutta siinäkin on periaate sama - lattian pitää tuntua jalkapohjaan lämpimältä, muutoin se on rikki.
Raajojen kärjissä ihon pinta-lämpötila on noin 30 °C, joten tähän pitää lattialämmityksellä tähdätä. Huonelämpötila säädetään sopivaksi ikkunatuuletuksella.
Jos ikkunatuuletusta ei pysty käyttämään 24/7, pitää valittaa Suoli 24:ssä, naapurille, hallitukselle jne. kuten edellä neuvottiin.
Ja missään nimessä ei pidä tarkistaa lämpötilaa huoneessa mahdollisesti olevasta lämpömittarista, vaan on tunnusteltava käsin lämpöpattereita tai niiden putkia, josko joku kohta tuntuisi vain haalealta.