Nazima Razmyar: kultajuhlat pois Havis Amandalta!

Nazima haluaa kieltää jatkossa kultamitalijuhlat Havis Amandan lähistöltä

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006123371.html
231280
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 231

Vanhimmat

AFGAANI-pelaajia pitää valita LEIJONIIN !

Se on oikeaa ja aitoa tasa-arvoa ja oikeudenmukaisuutta !


Kypäriin kukkahattutarrat ja nimi pois selästä ja tilalle AFGAANI-vaakuna.

1Äänestä
  • Mahtaako Nasima olla lujuusopin asiantuntija, jolla on esittää laskelmat jännitys - venymäkäyrät juhlijoiden aiheuttamasta kuormituksesta patsaan päällä. Onko hän tehnyt metallograafisia tutkimuksia patsaassa ajan kuluessa mahdollisesti tapahtuneesta haurastumisilmiöstä, syöpymisestä, jonka perusteella hän esittää nuo kommenttinsa?

    Haluaisin nähdä nuo laskelmat ja selvitykset.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mahtaako Nasima olla lujuusopin asiantuntija, jolla on esittää laskelmat jännitys - venymäkäyrät juhlijoiden aiheuttamasta kuormituksesta patsaan päällä. Onko hän tehnyt metallograafisia tutkimuksia patsaassa ajan kuluessa mahdollisesti tapahtuneesta haurastumisilmiöstä, syöpymisestä, jonka perusteella hän esittää nuo kommenttinsa?

    Haluaisin nähdä nuo laskelmat ja selvitykset.

    Mitä sitä Mantaa turhaan säälimään, pannaan paskaks vaan !!

    1Äänestä

Eiköhän ole aika lähteä tämän muijan takaisin lähtömaahansa? Tässä se nähdään kun näitä valitaan johtotehtäviin......juuri tälläisten asioiden ansiosta en tee suomeen yhtäkään lasta.

2Äänestä
  • Äänestit tietysti vihreitä jos mitään

    1Äänestä

  • Lopettakaa nämä lapselliset kommentit. Osoitatte näillä vain tyhmyyttä.

    Joku kademieli vaivaa peräkammaripoikia, kun pitää mollata fiksua naista!

    Minä nostan hattua näin upealle naiselle! Kunpa kaikki suomalaiset yltäisivät näin hienoon suoritukseen kuin Nazima. Tässä on upea esimerkki maahanmuuttajasta.

    Kantaa ottamatta patsaan kestävyyteen, on minusta ihan sama, missä nuo humalaiset tonteriaapot hyppivät. Sillankaiteella tai valopylväässä. Pienen kunnioituksen suon kyllä taiteelle ja muistomerkeille.

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lopettakaa nämä lapselliset kommentit. Osoitatte näillä vain tyhmyyttä.

    Joku kademieli vaivaa peräkammaripoikia, kun pitää mollata fiksua naista!

    Minä nostan hattua näin upealle naiselle! Kunpa kaikki suomalaiset yltäisivät näin hienoon suoritukseen kuin Nazima. Tässä on upea esimerkki maahanmuuttajasta.

    Kantaa ottamatta patsaan kestävyyteen, on minusta ihan sama, missä nuo humalaiset tonteriaapot hyppivät. Sillankaiteella tai valopylväässä. Pienen kunnioituksen suon kyllä taiteelle ja muistomerkeille.

    Ai että kunpa kaikki suomaiset voisivat elää yhteiskunnan varoilla koko elämänsä kuten tuo afgaanilortto?

    1Äänestä

  • Nainen on saanut matujen majoitustoiminnasta perustamalla "haarakonttorin" noin kolme miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja omaan taskuunsa kaupunginjohtajan myötämielisyydestä. Haarakonttori on toiminut ilmeisen tyydyttävästi ja kaupunginjohtajan pitäminen tyydytettynä auttaa rahan kanavointia.

    Äänestä

  • eikö tämä nasima olekin entisen afganistanilaisen nyt edsmenneen johtajan
    tytär.tämä hänen isänsä taisi olla aikoinaan venäjän suorittaman
    afganistanin miehityksen aikana näitä kommunistijohtajia,kun afghanistaniin
    yritettiin pakolla tuoda ja tehdä kommunistista paratiisia 1980 ja1990 luvulla
    ja kun toverivenäläiset hävisivät sodan afganistanissa,silloiset
    kommunistijohtajat lähtivät kuka minnekkin tekojansa ja rikoksiansa
    pakooin ja ilmaiseläteiksi muihin maihin.aivan sama tilanne,kuin eräässä
    etelän maassa kun tämä siad barren kommunistinen diktatuurihallituus,joka
    oli tosi säälimätön vastustajiaan kohtaan.kaatui sen diktatuuribn ja klaanin
    kiduttajat ja murhaajat lähtivät lomailemaan muihin maihin.näin olen aikanaasn
    lukenut lehdistä.

    Äänestä

siinä on tyypillinen mamu typerys,jonka mielipiteillä on nolla-arvo.

2Äänestä
  • Tai oikeastaan sinun!

    1Äänestä

Oikeastaan ajattelin hiukan samaa mutta sitä asiaa epäilen olisiko tämä Afganistanin lahja Helsingille ihat itse keksinyt tuollaisen ulostulon tällä asialla.
Näin hän tekee itseään tykö:
"– Olen varmaankin ilon pilaaja. Kyse ei ole kuitenkaan siitä, vaan meidän yhteisestä kansallisaarteestamme."
Onpa tainnut tämän maahanmuuttototeemin ketju hiukan avittanut ja Nazima sai niinsnotusti syötön lapaan.
Hienoa kun hän huolehtii yhteisistä arvoistamme.

3Äänestä
  • Nuzzima vähät välittää mistään patsaista.
    Tässä on takana vain näkyvyyden matuille. Aivopesua.

    Äänestä

Nainen puhuu kerrankin järkevää.

4Äänestä
  • Jos on kerran niin järkevä niin ei sitä sitten ollut kotimaassaan?

    2Äänestä

  • Siellä ei naisten mielipiteitä kuunnella, vaikka ois miten järkeviä.

    3Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siellä ei naisten mielipiteitä kuunnella, vaikka ois miten järkeviä.

    Mikä oikein onkin

    2Äänestä

  • Nainen vois mennä kotimaahansakin puhumaan järkeviä?
    Koska sen kotimaassa rauhanuskntoiset talebanit tuhos kulttuurihistoriallisesti mittaamattoman arvokkaita pariTUHATTA vuotta vanhoja Bamiyan Buddhat-patsaita ”biletellessää”.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siellä ei naisten mielipiteitä kuunnella, vaikka ois miten järkeviä.

    Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siellä ei naisten mielipiteitä kuunnella, vaikka ois miten järkeviä.

    Aika ymmärrettävää kun katsoo kyseisen karvanaaman avautumisia täällä.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

    Ketjusta poistettu 44 sääntöjen vastaista kirjoitusta siis suomennettuna realistista kirjoitusta.

    Äänestä

Ensimmäistä kertaa Razmier on huolissaan suomalaisen naisen turvallisuudesta ja sekin on pronssipatsas.

4Äänestä
  • Osu ja upposi.

    1Äänestä

  • Nasimaa työskenteli naisjärjestö Monicassa ennen avustajaksi lähtöään. Kukkaan ei taas tiedä mitään. Nasimaa on kai Moskovassa syntynyt, tokko on koskaan käynyt Afganistanissa.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Osu ja upposi.

    Mistä on pienet pojat tehty? Kyllä se nyrsii pientä miestä kun upea nainen menestyy paremmin.

    2Äänestä

  • Heh osui ja upposi tosi syvälle! Menolippu ja ihan ilmaiseksi.....

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Heh osui ja upposi tosi syvälle! Menolippu ja ihan ilmaiseksi.....

    kyllä sitä kelpaa rellestää veronmaksajien rahoilla ja höpötellä ja hourailla
    typeriä.olisi mielenkiintoista tietää,kuinka paljon nasima on saanut tukia
    ja muita etuja ja vetelehtimisrahaa,näiden vuosien aikana suomalaisrasisteilta
    kun hän on lomaillut suomessa veronmmaksajien piikkiin.hänhän ei
    tunnetusti ole itseään rehellisellä työllä rasittanut.

    Äänestä

"Kuinka kehtaatkin ehdottaa moista, korjatkaa/restauroikaa patsas kuntoon. Tai sit kun me ollaan seuraavan kerran finaalissa niin panssariaita vaan ympärillä. No sun ei tarvitsekaan enää vaaleissa jännittää kun on hyvä pesti niin voit toimia em. tavalla".

https://twitter.com/NasimaRazmyar/status/1133300807212916736/photo/1

Kaikella kunnioituksella arvon apulaiskaupunginjohtaja, MUTTA miten sä kuvittelet että 10000 ihmistä siirretään muualle? Varsinkin kun noilla juhlilla ei ole mitään järjestäjää. Kun stadissa lähdetään torille tarkoittaa se aina mantalle menoa....

Antaa ihmisten juhlia , kun on tuollainen aihe. Korjataan jos mennee rikki.

Kansa kyllä itse valitsee juhlapaikkansa. Julkiset tilat kuuluvat kansanvaltaan Poliitikot pitäkööt turpansa kiinni ja käyttäkää niitä verovaroja suomalaisten hyväksi.

Jos patsas on hauraassa kunnossa, eikö se kannattaisi kunnostaa vaikka? Tämä maa on jo muutenkin aivan täynnä turhia kieltoja.

Kuvakaappaus talteen tästä suomalaisten kulttuuria vastaan kohdistetusta vihapuheesta, niin pystyy sitten tulevaisuudessa muistuttamaan ihmisiä hãnen todellisesta luonteestaan ja negatiivissävytteisistä mielipiteistään suomalaista kulttuuria kohtaan.

Kyllä me voidaan juhliin muuallakin jos lähet Suomesta pois.

Juhlat kuuluvat torille ja piste. Neiti on hyvä ja keksii jonkun asiallisen suojan tuolle patsaalle aina mm-kisojen ajaksi, jos hauraus pelottaa.

1Äänestä
  • Niin siis korjata voi tai vaikka valaa metallia täyteen (siis arvailen tässä), jotta tulee kestävämpi. Tuollaisella patsaalla on paljon enemmän kulttuuriarvoa, jos se päässyt tälläiseen asemaan kansan käyttöön.

    Äänestä

Persu junteille pantava jotain rajaa. Muuten ne särkee kaikki.

5Äänestä
  • Teidän suvakkien päässä heittää pahasti.Pari päivää sitten väitit,että persut ovat vihaisia kun Venäjä hävisi ja nyt väität että juhliessaan maailmanmestaruutta rikkovat kaiken.Koita nyt ääliö vähän ajatella mitä sontaa suollat.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Teidän suvakkien päässä heittää pahasti.Pari päivää sitten väitit,että persut ovat vihaisia kun Venäjä hävisi ja nyt väität että juhliessaan maailmanmestaruutta rikkovat kaiken.Koita nyt ääliö vähän ajatella mitä sontaa suollat.

    Se Persu älähtää johon kalikka kalahtaa. En ole väittänyt mitään semmosta, että Persut on vihaisia kun Venäjä hävisi. Persu ÄÖ69. Nasima on viisaampi kuin kaikki persupölvästit yhteensä...!

    2Äänestä

Niitä Kultajuhlia on niiiiiiiiiin harvakseen, että Nazimin ja nazimin kaltaisten kannattaa olla hiljaa ja huolestumatta.

2Äänestä

Nasima on oikeassa. Tuo ei ole juhlintaa, tuo on örvellystä. Heitetllään tupakan tumppeja suihkulähteeseen ja kuseksitaan ympäri toria. Siivouslasku jääkiekkoliitolle vaan niin vie kyllä aika vikkelästi jatkossa faninsa muualle.

3Äänestä
  • No hyvä että olet päässyt eroon tupakasta, mutta miten ihmeessä olet päässyt eroon virtsaamis tarpeesta ? Hätä kun tulee ja WC:tä ei ole, niin kusetko housuhisi ?

    Ihminen kun on eläin ja se suorittaa ulostamistaa, tosin kuin Valkoposki Hanhi 2 min välein.

    2Äänestä

  • nasimanhan on kiva räkättää,kun on elänyt sujomessaolonsa
    aikana leveästi suomalaisten verorahoilla ja tunnedtusti ei itseään rehellisellä työllä ole rasittanut

    2Äänestä

  • HÄVIS AMANDA

    Äänestä

  • Löytyyks sulta linkkiä verkkojulkaisuun:
    ”Valtion ainoa virallinen ja oikea tapa juhlia”? :)

    PS: Miksette te suvakit ihan tosissanne muuta sinne Pohjois-Koreaan, koska aivan selvästi ja ihan solkenaan siitä haaveilette.

    1Äänestä

Olen samaa mieltä. Ei toi manta oo mikään hyvä bile mesta. Oon tehny aikoinaan nuoriso duunii siinä ja muuallakin Stadissa 23 vuotta, Vaput, Uudetvuodet ja koulujen päättäjäiset. lisäks usean perjantai illan vapaaehtoisesti Snellun partioissa.
Mesta on liian snadi. Sen lisäks, et tulee hirvee sotku, nii istutukset dallataa ja muuteski hajotetaa mestoja kun joukoo sopii kaikenlaisii örveltäjiä, enemmistö käyttäytyy kyllä fiksusti.
Pahin skennaario on et siihen iskis joku terroristi jengi tai joku sivuilla oleva bygga alkais brennaa kun folkkaa olis mestalla vilt sbulisti. Molemmilla puolilla Espaa on byggat edessä ja kun jengi ryysäis hanee sivukaduille niin ne dallais alle jäänneet hengiltä kaaoksessa. Kaisis sopii tollasii bileisii paremmin tai joku muu avarampi mesta Stadissa.

Saapas evp.

3Äänestä
  • Itse hesalaisena ja huostaan otettuna 8 vuotiaana 70 luvulla, ei ollut Snellun partioita. Kyllä me kakarat osattiin kunniottaa ilman partioitakin Amandaa. Ihan ilman sinun partioitasi ja huolenpitoa, se on vielä tänä päivänäkin pystyssä.

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Itse hesalaisena ja huostaan otettuna 8 vuotiaana 70 luvulla, ei ollut Snellun partioita. Kyllä me kakarat osattiin kunniottaa ilman partioitakin Amandaa. Ihan ilman sinun partioitasi ja huolenpitoa, se on vielä tänä päivänäkin pystyssä.

    Taatusti oli. Snellu perustettu 1967 toiminta alkoi Snelmanninkatu 19:sta josta nimi Snellu juontaa, ekat partiot Keimolan festareilla 1972. Sen jälkeen homma lisäänty pikku hiljaa. 1983 Uutenavuotena kun aloitin duunit vapaaehtoisena, niin partiot toimi joka lauantai.
    60- luvun lopussa ja70- luvun alussa ei folkkaa ollu noin sbulisti Espalla kuin nykyään on. Silloin notkuttii Bressolla viikonloppuisin, toinen mesta oli Autotalon Primula ja Kippola Hagiksessa. Joroissa käytii Natsalla, Hämiksellä ja Maestrossa jotka olivat silloin joromestoja. Kesällä mentii joraa Lintsille Rondoon.

    Terveisin Saapas evp.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Taatusti oli. Snellu perustettu 1967 toiminta alkoi Snelmanninkatu 19:sta josta nimi Snellu juontaa, ekat partiot Keimolan festareilla 1972. Sen jälkeen homma lisäänty pikku hiljaa. 1983 Uutenavuotena kun aloitin duunit vapaaehtoisena, niin partiot toimi joka lauantai.
    60- luvun lopussa ja70- luvun alussa ei folkkaa ollu noin sbulisti Espalla kuin nykyään on. Silloin notkuttii Bressolla viikonloppuisin, toinen mesta oli Autotalon Primula ja Kippola Hagiksessa. Joroissa käytii Natsalla, Hämiksellä ja Maestrossa jotka olivat silloin joromestoja. Kesällä mentii joraa Lintsille Rondoon.

    Terveisin Saapas evp.

    Ei ole olemassa mitään Snelmanninkatua.

    SNELLMANinkatu kirjoitetaan 2 ällällä ja 1 ännällä!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Taatusti oli. Snellu perustettu 1967 toiminta alkoi Snelmanninkatu 19:sta josta nimi Snellu juontaa, ekat partiot Keimolan festareilla 1972. Sen jälkeen homma lisäänty pikku hiljaa. 1983 Uutenavuotena kun aloitin duunit vapaaehtoisena, niin partiot toimi joka lauantai.
    60- luvun lopussa ja70- luvun alussa ei folkkaa ollu noin sbulisti Espalla kuin nykyään on. Silloin notkuttii Bressolla viikonloppuisin, toinen mesta oli Autotalon Primula ja Kippola Hagiksessa. Joroissa käytii Natsalla, Hämiksellä ja Maestrossa jotka olivat silloin joromestoja. Kesällä mentii joraa Lintsille Rondoon.

    Terveisin Saapas evp.

    Me impaajat pyörittiin Vanhan kulmilla, jos ei oltu kivisodassa Kontulalaisten, tai Tölikäläisten kanssa. Vanhalta sai jo silloin biittejä joita oli hyvä kiertää sätkään, jos ei ollut maissipiippua. Kurvi, Vallila, Arabia ja Käpylä oli meidän kulmia, joten pyörit väärissä mestoissa holhoamassa meitä.

    Olen silti kiitollinen Helsingin kaupungille siitä, että pyöritti minua Tutkalla, Outamossa, Lemmilässä ja perissa yksityiskodissa, jotta happi kulkee vielä.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ole olemassa mitään Snelmanninkatua.

    SNELLMANinkatu kirjoitetaan 2 ällällä ja 1 ännällä!

    Joo näin on. Sori vaa, olis tartenu funtsaa ekaks gartsan nimee ja skrivaa se oikein. Toivottavasti asia Snellusta kummiski selvis.
    T. Saapas evp.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Me impaajat pyörittiin Vanhan kulmilla, jos ei oltu kivisodassa Kontulalaisten, tai Tölikäläisten kanssa. Vanhalta sai jo silloin biittejä joita oli hyvä kiertää sätkään, jos ei ollut maissipiippua. Kurvi, Vallila, Arabia ja Käpylä oli meidän kulmia, joten pyörit väärissä mestoissa holhoamassa meitä.

    Olen silti kiitollinen Helsingin kaupungille siitä, että pyöritti minua Tutkalla, Outamossa, Lemmilässä ja perissa yksityiskodissa, jotta happi kulkee vielä.

    Vanhan hörne on Presso, johon nuoriso kokoontu. Oon ite notkunut siellä nuoruudessa Jaken , Luolan, Aaltosen kundien ja muidenkin kanssa. Se oli yks pilven blisaus mesta ja löyty sielt muutakin kamaa.
    Kaivopihan Columbiassa tsittas narkkeja joille voi jättää tilauksen nahkarotsista tai muustakin krääsästä jota tartti. Ne kävi snutaamassa tilaukset jostain lafkasta, eikä tarttenut bungaa paljoo koska ne tartti kamaa.

    1983 kun mun elämä muuttu ja aloin tekee nuorisoduunii vapaaehtosesti, niin mä tsennasin näöltä kaikki ne notkujat siin Presson hörnillä.
    Mielee on jääny Jimi, jonka ulkonäkö muistutti Jimi Hendrixiä, kundi oli puoli romani. Hän delas Steissille postitalon puoleiselle sivulle matkahuollon tasanteelle. En voinnu jeesaa sitä, niin ku en Pikku-Jukkaakaan. Ne oli ylitänyt rajan josta ei ollu paluuta.
    Kyllä mä ehdin hittaa kaikenlaisii juttuja siin duunissa, mist en viitti skrivaa.

    Toi sun Kurvis, Valkka, Maisuli ja Käbis on mulle tuttuja mestoja nuoruudesta. Oon födannu Kingalla ja käynny skolee Kinaporissa ja Valkassa. Mulla oli skolekavereita jotka budjas niissä.
    Kinaporin kaikki vanhat fedubyggat on lanattu jo aikoja sitten, samoin Porviksen Huntin villat.
    Stadi on muuttunut vilt sbulisti mun elämän aikana, samoin meno.

    T.Saapas evp.

    Äänestä

Toimeksianto. Patsas halutaan pitää vain tietyille juhlijoille varattuna. Vaikka silloinkin on kiipeilijöitä ja roskaa valtavasti kuten myös siellä vappumäellä.

2Äänestä
  • Erityisesti eduskuntatalon pylväät on varattu viherkiipeilijöille.
    Mutta eikö vielä ole pehmusteita pylväiden juurilla?
    Eikä kaupungin pitänyt ne hankkia viherkulttuurirahoilla?
    Ettei vain tule kolhuja viherpääkkösiin.

    1Äänestä

Ymmärrän Naziman huolen, mutta onko Mantan hauraudelle tehtävissä jotain, ennen kuin Mummo on suihkulähteessä pää kainalossa?

"suihkulähde on muutenkin huonossa kunnossa" luulisi museovirastolla olevan jonkinlainen korjaussuunnitelma, jos tilanne on noin heikko.

Näitä isoja kansanjuhlia on aika vähän, joten löytyisikö Mantan juhlien keskipisteenä olemiselle jokin kaikkia miellyttävä ratkaisu. Tuntuu, että Suomessa kaikki, joka liittyy taviskansaan halutaan tylysti kieltää ja vaihtoehdot ovat aina mustasta aukosta.

Ehkä kansalaisten ehdotusten kerääminen vaihtoehdoista voisi olla kädenojennus näin aluksi, eikä vain tylysti sanoa kieltoja ja uhkailla, että poliisi tulee ja pamputtaa jos...

Kunta- kuten muutkin vallanhimoiset poliitikot haluavat päästä sanomaa kieltämään, tämä peli loppuu nyt - vaikka diplomaattisempaa olisi esim avata nettisivut ehdotusmahdollisuus-osion kera ja hienovaraisemmin kertoa tilanteesta kansalaisille.

Mut'ku ei! Jonkun on aina päästävä tylyttämään ja keräämään sulkia hattuunsa. Ei minkäänlaista pelisilmää tai tilannetajua, hemmetin omahyväiset tirisijät.

4Äänestä
  • laittisivat häkkiin koko patsaan,sehän olisi hyvä esimerkki siitä miten suomi nykyisin kohtelee omiaan.

    Äänestä

SUOMALAINEN RAKASTAA PERINTEITÄ toisin kun muslimit ja siksi MANTA saa olla edeleen juhlapaikkana.

2Äänestä
  • Jos patsas murtuu painon alla ja tapahtuu pahakin loukkaantuinen, kuka siitä vastaa, ettei vaan kaupunki. Ylioppilaat lakittavat patsaan nykyään nosturin avulla, Ei niin kuin vuosikymmeniä joskus aikaisemmin, että miehet kiipesivät huipulle lakki kädessä.
    Aivan asiallinen ehdotus Nazimalta.

    3Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos patsas murtuu painon alla ja tapahtuu pahakin loukkaantuinen, kuka siitä vastaa, ettei vaan kaupunki. Ylioppilaat lakittavat patsaan nykyään nosturin avulla, Ei niin kuin vuosikymmeniä joskus aikaisemmin, että miehet kiipesivät huipulle lakki kädessä.
    Aivan asiallinen ehdotus Nazimalta.

    Asiallista olisi näzimän muuttaa takasin kotimaahansa ja esittää siellä mielipiteitään,mutta ei taida uskaltaa räkyttää siellä....

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos patsas murtuu painon alla ja tapahtuu pahakin loukkaantuinen, kuka siitä vastaa, ettei vaan kaupunki. Ylioppilaat lakittavat patsaan nykyään nosturin avulla, Ei niin kuin vuosikymmeniä joskus aikaisemmin, että miehet kiipesivät huipulle lakki kädessä.
    Aivan asiallinen ehdotus Nazimalta.

    "Jos patsas murtuu painon alla ja tapahtuu pahakin loukkaantuinen, kuka siitä vastaa, ettei vaan kaupunki".

    Tietys kaupunki joka ei ole pitänyt arvokkaasta patsaasta sen vertaa huolta, että kestää ihmisten sille antaman kulttuurisen huomion.

    Muualla maailmassa osataan säilyttä yleisömassoilla kuormitetut kohteet, mutta ei suomessa.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Jos patsas murtuu painon alla ja tapahtuu pahakin loukkaantuinen, kuka siitä vastaa, ettei vaan kaupunki".

    Tietys kaupunki joka ei ole pitänyt arvokkaasta patsaasta sen vertaa huolta, että kestää ihmisten sille antaman kulttuurisen huomion.

    Muualla maailmassa osataan säilyttä yleisömassoilla kuormitetut kohteet, mutta ei suomessa.

    HÄVIS AMANDA

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos patsas murtuu painon alla ja tapahtuu pahakin loukkaantuinen, kuka siitä vastaa, ettei vaan kaupunki. Ylioppilaat lakittavat patsaan nykyään nosturin avulla, Ei niin kuin vuosikymmeniä joskus aikaisemmin, että miehet kiipesivät huipulle lakki kädessä.
    Aivan asiallinen ehdotus Nazimalta.

    Eikös siellä tapahtunut USEITAKIN loukkaantumisia tälläkin kertaa?! Mä ainakin luin alkuviikosta et siel oli usemmallakin esim. jalka murtunut. Ja mitä *ittua sä sössötät jostain ”kaupungin korvausvastuusta”!? Eikös jokainen immeinen o ihan vaan ja itse vastuussa vammoistaan jos ihan koska vaan ja missä vaan kännissä koheltaessaan teloo ittensä!?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos patsas murtuu painon alla ja tapahtuu pahakin loukkaantuinen, kuka siitä vastaa, ettei vaan kaupunki. Ylioppilaat lakittavat patsaan nykyään nosturin avulla, Ei niin kuin vuosikymmeniä joskus aikaisemmin, että miehet kiipesivät huipulle lakki kädessä.
    Aivan asiallinen ehdotus Nazimalta.

    Heitin kunto ei kestä kiivetä, siksi nosturi.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    HÄVIS AMANDA

    Hävis Nasima(sd)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Asiallista olisi näzimän muuttaa takasin kotimaahansa ja esittää siellä mielipiteitään,mutta ei taida uskaltaa räkyttää siellä....

    Alkaa olla komentiti otsan mataluuden tasoa!

    1Äänestä

Miksi noita lätkäjuhlia ei viedä Tampereelle ja Ouluun, jotka ovat jääkiekkokaupunkeja.

1Äänestä
  • No nyt on Tampereella ainakin huomenna oma kiakkojuhla ja Riihimäellä Jukka Jalosen juhla.

    Äänestä

  • on suomeen tulleet ulkomaalaiset ilmaiselätit käyneet tosi ylimielisiksi
    ja suorastaan röyhkeiksi.kuvittelevat voivansa komennella
    ja määräillä,mitä kantasuomalaiset saavat tehdä omassa maassaan
    olisikohan aika lähettää nasima omaan maahansa-määräilköön siellä
    talebaneja.ha tietävät mitä tehdä

    Äänestä

Afganistanisssa naisten pitää urheillakkin salaa, jotta sellaista on naisten asema muslimimaailmassa. Sitten
aletaan ojentamaan suomalaisia, jotka ovat antaneet naisille tasa-arvon.
Nazima alappa puhumaan musliminaisten oikeuksien puolesta ja anna suomalaisten hoitaa omat asiat.

2Äänestä

Amanda tulisi restauroida mustaa burgaan.

Äänestä
  • Miksi patsas naine alasi, mina vaikea kuse vesi, kun letku jopota, no paska ei hita.

    1Äänestä

  • Olisihan burkha parannus Havis Amanda ulkonäköön kiipeileviin känniääliöihin verrattuna

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olisihan burkha parannus Havis Amanda ulkonäköön kiipeileviin känniääliöihin verrattuna

    ... ja jos oisit hetero, niin sä katselisit sitä Amandaa etkä niitä ääliöitä? :) ... mut jokanen tyylillään!

    (Ellet sit satu olemaan nainen, jollon ymmärrän hieman paremmin kiintymyksesi ääliöihin)

    Äänestä

  • Frank Pappa show missä esiintyi Havis Amanda on kyseinen medialeike tuhottava arkistoista kulttuurin vastaisena

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olisihan burkha parannus Havis Amanda ulkonäköön kiipeileviin känniääliöihin verrattuna

    Mörkö-viitta ois sopinut oikein hyvin.

    Äänestä

kumma nainen tv musikkiohjelma jossa valinnut kappaleen …. on kiva mennä ystävien kanssa bailaamaan.
eikö sulla ole jo kukko ja penskoja miten sitä jaksaa illat bilettää.

vai onko työ niin kevyttä kun istua jaksaa ja raha tulee.

mikä sinä oot määräämään SUOMALAISTEN PAIKKOJA MISSÄ SAA KOKOONTUA !
TÄMÄ KAIKKI TEIDÄNLAISTEN HYVINVOinTI ON kiSKOTTU
SUOMALAISTEN NAHOISTA!

Äänestä

Notredamenaar vieköön kaiken hauruuden.

Äänestä
  • Tampereen keskustorin suihkulähteen patsaasta on kadonnut iso pala sen suuren juhlarymyn aikana. Palaa etsitään nyt. Palan arvo on tuhansia euroja, jos kaikki pannaan uusiksi.
    Nasima on oikeassa. Suihkulähteet ja patsaat ei ole humalaiste riehuntaa varten. Veronmaksajat maksavat korjauskustannukset ja jälkien siivoamiset aina!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tampereen keskustorin suihkulähteen patsaasta on kadonnut iso pala sen suuren juhlarymyn aikana. Palaa etsitään nyt. Palan arvo on tuhansia euroja, jos kaikki pannaan uusiksi.
    Nasima on oikeassa. Suihkulähteet ja patsaat ei ole humalaiste riehuntaa varten. Veronmaksajat maksavat korjauskustannukset ja jälkien siivoamiset aina!

    Veronmaksajat maksaa myös paljon turhemmasta, kuin yhden kulttuuriseti arvokkaan patsaa hoitamisesta. Tuon patsaan restaurointi tulee maksamaan 10 000 kertaa vähemmän, kuin näiden uusien kulttuurien elättäminen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Veronmaksajat maksaa myös paljon turhemmasta, kuin yhden kulttuuriseti arvokkaan patsaa hoitamisesta. Tuon patsaan restaurointi tulee maksamaan 10 000 kertaa vähemmän, kuin näiden uusien kulttuurien elättäminen.

    Meillä on myös 500 vuotta jatkuvassa kotoutuksessa olevia jatkuvasti elätettävinä

    Äänestä

Kielletään se vasta sitten kun se sortuu ja porukkaa loukkaantuu / kuolee...

Äänestä

Poliisin tulee puuttua kultajuhlintaan aivan samoilla säännöillä kuin minä tahansa muuna aikana. Eli häiriköt koppiin/tai poistumaan alueelta

Äänestä

Rakennetaan valtion varoin jättimoskeija juhlia varten. Kaikille pitsaa ja kebabia.

Äänestä
  • Se olisi hyvä rakentaa siihen kauppatorille, ihan Guggenheim museon viereen.

    Äänestä

  • Ei edes tarvita Peräpohjolan Hölmölän veroeuroja vaan sallitaan arabirättipääukkojen kustantaa moskeija yhdelle Helsingin näkyvimmistä ja parhaimmista paikoista levittää Rauhan Uskontoaan halki Suomenniemen.

    Äänestä

  • Sinne pitää saada myös muutama sika kasvatiksi kanssa että saavat kunnon halal lihaa.

    Äänestä

Onhan Helsingissä nykyisin Kansalaistori. Miksei kansalaiset mene juhlimaan sinne?

Tosin lähettyvillä ei ole patsaita kiivettäväksi (ainakaan vielä) paitsi eduskuntatalon edessä olevat mörköpatsaat sekä Mannerheimin ratsastajapatsas. Viimeksi mainitullekin tehtiin tarkoituksella korkea kivijalusta graniitista, tulevia MM-kultia hyvin ennakoiden.

1Äänestä
  • Et näköjään Stadia tunne! Kansalaistorilla on 13 metrinen oululaisen taitelijan Hauki teos.
    Ei kun kiipeilemään.
    ttps://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000002551689.html

    Äänestä

  • Vanhana stadilaisena tsennaan kyllä mestat. ”Hauki” on toki taideteos, muttei ihan patsas, joita luettelin. Siinäpä olisi kiipeilemistä.

    No olisi melko lähellä myös Risto Rytin ja UKK:n muistomerkit. Edellinen kiipeilyyn, jälkimmäinen kylpemiseen. Ja myös Larin Parasken patsas. Sille voisi itkeä kun matsissa tulee takkiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vanhana stadilaisena tsennaan kyllä mestat. ”Hauki” on toki taideteos, muttei ihan patsas, joita luettelin. Siinäpä olisi kiipeilemistä.

    No olisi melko lähellä myös Risto Rytin ja UKK:n muistomerkit. Edellinen kiipeilyyn, jälkimmäinen kylpemiseen. Ja myös Larin Parasken patsas. Sille voisi itkeä kun matsissa tulee takkiin.

    Paasikiven patsas myös antaisi vähän haastetta.

    Äänestä


  • Anonyymi kirjoitti:

    Paasikiven patsas myös antaisi vähän haastetta.

    Juho Kusti ja Alli olisivat olleet edustavia mörköviitoissa. Ja voihan ne sielun silmin nytkin nähdä.heidän päällään, kun vartalot eivät oikein erotu.

    Äänestä


  • Anonyymi kirjoitti:

    Vanhana stadilaisena tsennaan kyllä mestat. ”Hauki” on toki taideteos, muttei ihan patsas, joita luettelin. Siinäpä olisi kiipeilemistä.

    No olisi melko lähellä myös Risto Rytin ja UKK:n muistomerkit. Edellinen kiipeilyyn, jälkimmäinen kylpemiseen. Ja myös Larin Parasken patsas. Sille voisi itkeä kun matsissa tulee takkiin.

    Kansalaistorin veistoksen nimi on kokonaisuudessa Laulupuut, mistä hauki on osa.

    Äänestä

Kukaan ei pystynyt pilaamaan kansanjuhlaa ja iloitsemista sunnuntaina maanantaina eikä riistämään meiltä voittoa! Se on se olennainen asia, ihan sama vaikka jatkossa aitaisivat patsaan.

1Äänestä

Globalistit ei tykkää kansaa yhdistävistä juhlista, on niille kauhistus.

1Äänestä

Se se oli syy. Torilla näkyi Suomen lippuja, ei EU-lippuja eikä sateenkaarilippuja.
Tämä ärsytti pahasti glopalisteja ja kommunisteja. Sekä islamisteja.

1Äänestä

Vaatiiko tämäkin taas jokun Havis Amanda kansalaiskeräyksen, että patsas saadaan säilymään ?

Liian moni asia vaatii suomalaisilta verojen lisäksi vapaaehtoisuutta, mutta, kyllä tuo keräys tuottaisi kunnosturahat, jos sellainen pistetään pystyyn.

Äänestä
  • Juu ja eikös se o tollasten pormestareitten vastuulla et sen hallitseman kunnan alueella on asiat oolrait!?

    Eli käytännössä tää Nazimama nyt sit mussuttaa suomalaisille siitä, että ei ole viitsinyt tai osannut tehdä OMIA töitään!?

    Joten vinkki: Jos Manta on huonossa hapessa, niin: HOMMAA RAHAT ETTÄ SE KORJATAAN!

    Äänestä

Se Havis Amanda on RAKENNETTU GRANIITISTA, kestää vaikka mitä, toisin kuin Finlandia talon marmori ... ei hajoa ainakaan 5000 vuoteen. SI SI!

Äänestä

No en pidä lainkaan tuosta Natsimamasta, mutta oli se jo aika hurjan näköistä, kun yöllä toistakymmentä tyyppiä seisoo vanhan patsaan kivilipan päällä, aloin jo miettiä milloin rapsahtaa. Myös ne kumiveneet ja keskon rullakot voisi jättää kotiin tai ainakin viedä sinne takaisin, jos moisia on pakka raahata altaaseen.

Muuten on kyllä kiekkokarkelot komeaa kansallista juhlintaa, kuten joku tuossa sanoi eikä multikulttibiletystä tai pride-viirien heilutusta.

Äänestä

"Helsingin Kiasman edustajalla sijaitseva uljas Mannerheim-patsas on taas töhritty".

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000427814.html

Ties monettako kertaa, ei ilosta vaan ilkeyttä. Tästäkin kulttuurisesta patsaasta Nazima Razmyarin voisi olla huolissaan.

Historioitsija Teemu Keskisarja pamautti Niinistön edessä.

"Jos jotkut tänä tuntevat tarvetta töhriä Mannerheimin patsasta tai virtsata Svinhufvudin haudalle, niin on perusteita".

Eikö haudan tai patsaan kunto kiinnosta näissä tapauksissa ?

Äänestä

Amanta on haurastunut, kun tummia hahmoja nähty käyneen rikastamassa sitä viimeisen kolmen vuoden aikana aika useasti.

Äänestä

Oliko kyse myös Vappujuhlista vaiko vain kultamitali juhlista? Periaatteessa ihan asiallinen ehdotus. Patsaalla on kulttuuriarvoa. Toisaalta, ei näitä kultajuhlia joka vuosi tule.
Miten sen juhlimisen sitten voisi estää? Kalterit patsaan ympärille ennen mmfinaaleja, isot sakot suihkulähteessä rypeville? Mikä muu paikka voisi olla juhlapaikkana sen sijaan?
Ehkä Nasima tässä toi julki ihmisten huolen patsaasta. Se kuuluu hänen toimenkuvaansa.
Monessa kaupungissa ei ole vastaavaa henkilöä huolehtimassa kaupungin arvokkaista paikoista. Esim Kuopion Väinölänniemi on luonnoltaan ja kulttuuri arvoltaan liian hauras rockfestivaalipaikaksi, mutta kaupunki välittää vain rahasta eikä siirrä festaria sopivampaan paikkaan.

Äänestä
  • Ööö!?
    Eikös sitä ennemmin kannattais olla huolestunu niistä ihmisistä, jotka saattaa loukkaantua jopa vakavasti, jopa kuolla, jos se patsas sattuukin hajoamaan, eikä siitä *aatanan patsaasta!? Sehän ei o ku ihmisten tekemä toteemi, sellasia saa kyllä tehtyä lisääkin. Mutta kenenkään henkeä ei tuo takas mikään kikka.

    Äänestä

  • Nasima on täysin oikeassa. Menkööt vaikka Senaatintorille juhlimaan, siellä kyllä riittää tilaa.

    Äänestä


  • Senaatintori ja Olympiastadion arvokkaita paikkoja.
    Miten olisi Kolera-allas?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nasima on täysin oikeassa. Menkööt vaikka Senaatintorille juhlimaan, siellä kyllä riittää tilaa.

    No sovitaanko niin, että natsimama menee ens kerralla ihan ITSE ja henkilökohtaisesti sinne Mantan patsaalle kieltämään niitä juhlijoita juhlimassa siellä, niin saadaan tähän riitaan oikeanlainen ratkaisu? :)

    Äänestä

miksi razmyar ei päde omassa maassaan vaan tulee määrittelemään miten suomalaisten pitäisi elää omassaan.

1Äänestä
  • Se kuuluu hänen toimenkuvaansa. Ihan asiallinen esiintulo, huoli patsaan huonosta kunnosta ja myös patsaalla rypevien ihmisten turvallisuudesta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Se kuuluu hänen toimenkuvaansa. Ihan asiallinen esiintulo, huoli patsaan huonosta kunnosta ja myös patsaalla rypevien ihmisten turvallisuudesta.

    Entäs miksei natsimama sit hoida työtään ENNEN moisia juhlia, jos sen vastuulla on muka Helsingin patsaat, ja varmista ETUKÄTEEN että kaikki Helsingin patsaat on, ja pysyy, tip-top kunnossa?! Eikös sitä vastaan vois nostaa jopa virkarikossyytteen, jos se ei ole tehnyt työtään asianmukaisesti?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Entäs miksei natsimama sit hoida työtään ENNEN moisia juhlia, jos sen vastuulla on muka Helsingin patsaat, ja varmista ETUKÄTEEN että kaikki Helsingin patsaat on, ja pysyy, tip-top kunnossa?! Eikös sitä vastaan vois nostaa jopa virkarikossyytteen, jos se ei ole tehnyt työtään asianmukaisesti?

    ehkäpä kuvanveistäjä Ville ei arvannut millaiseen rääkkiin veistos joskus joutuisi,jäi lujuuslaskennat vajavaisiksi.Pahantahtoisesti kirjoittelevat,tunnetteko itsenne nyt kunnon suomalaismieheksi???

    Äänestä

rotat nousee aina maanpinnalle kun kuulevat meteleliä.

1Äänestä

Kalifaatin rakentajathan tuhoavat kaikki patsaat tieltään , eikös Natsima ole pelkästään hyvä jos kiekkofanit hieman auttavat.

Äänestä
  • Ääri-islamistit haluavat aina tuhota vanhojen kulttuurien muistomerkit koska ovat barbaareja

    Äänestä

Raiskaahan ne suomalaisetkin Havis amandaa joka vuosi julkisissa bakkanaaleissa. Nätsimä.

Äänestä

Saataisko suomeen vihdoin laki joka estäis ulkomaalaisten soluttautujien toimimisen päättävässä asemassa? Tiedossani on ainakin yksi ulkomaalainen helsingin kaupungin vaikuttaja, jonka motiivit ovat vähintäänkin kysenalaiset. Hän on kuulemma jääkiekkovastainen, suomivastainen ja hän haluaa kultajuhlat pois Havis Amandalta! Mitä seuraavaksi? Vaihdetaan valtionuskonto sopivampaan? Tehdään oikeuslaitoksesta osa tätä mädännyttä uskontoa?

1Äänestä

Hussein Altaee vai mikä sen nimi olikaan ja Natzima Demareiden aivot!!!
Husseinkin pakoilee valheitaan ns. " sairaslomalla" mieli pahoittui kun jäi valheista kiinni. Niin ne toiset saa verorahoilla sairastella, ei tullu syytettä. Vaikka kauheita vihapuheita esitti, Israelin johtajien tappamisesta, haukkui homot, somalit, kurdit jne....

Äänestä
  • demarit antoivat vihapuheen jo anteeksi. Kaikki synnit on annettu anteeksi. demareissahan pelkkä matutausta avaa ovet entisten presidenttien lähipiiriin ja suosikiksi. tästäkin nyt paljastunut vaikka mitä outoa, selvää supokamaa. Suomen turvallisuuden kannalta äärimmäisen huolestuttavaa, että demarit päästävät suoraan heidät vallan lähteille ilman pitkää uraa ja stressitestausta.

    Äänestä

Absurdi tilanne ja keskusteluj:
Maahanmuuttajataustainen apulaispormestari haluaa suojella suomalaista kulttuuriperintöä (Ville Vallgrenin tekemää hienoa patsasta), mutta "isänmaallisena" tai "kansallismielisenä" itseään (jostain syystä?) pitävät henkilöt näkevät kulttuurihistoriallisesti arvokkaan monumentin vain sopivana känniördäyksen kulissina, jota ei tarvitse suojella vahingoittumiselta.

1Äänestä
  • Hiukan enemmän absurdin tilanteesta tekee että maahanmuuttajataustainen apulaispormestari on tehnyt ulostuloja vain suojellakseen omaa kulttuuritaustaansa edustavia maahanmuuttajia ja arvostellessaan suomalaisia rasisteiksi.
    Nyt hän kiillottaa omaa kilpeään muka yhteisillä kulttuuriarvoilla.
    Se kulttuuriarvojen yhteiseksi kokeminen kohdistuukin kuvapatsaaseen, muusta suomalaisuudesta tai suomalaisten turvallisuudesta tilanteissa että maahanmuuttajataustaiset sitä vaarantavat hän ei ole koskaan esittänyt ainoatakaan kommenttia.
    Ei vaikka erityisesti hänen maanmiehensä ovat profiloituneet äärimmäisen raakojen tekojen kautta.
    Tämä patsaan suojelu vaikuttaakin lievästi sanoen tekopyhältä suomalaisen kulttuurin rakkaudelta.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hiukan enemmän absurdin tilanteesta tekee että maahanmuuttajataustainen apulaispormestari on tehnyt ulostuloja vain suojellakseen omaa kulttuuritaustaansa edustavia maahanmuuttajia ja arvostellessaan suomalaisia rasisteiksi.
    Nyt hän kiillottaa omaa kilpeään muka yhteisillä kulttuuriarvoilla.
    Se kulttuuriarvojen yhteiseksi kokeminen kohdistuukin kuvapatsaaseen, muusta suomalaisuudesta tai suomalaisten turvallisuudesta tilanteissa että maahanmuuttajataustaiset sitä vaarantavat hän ei ole koskaan esittänyt ainoatakaan kommenttia.
    Ei vaikka erityisesti hänen maanmiehensä ovat profiloituneet äärimmäisen raakojen tekojen kautta.
    Tämä patsaan suojelu vaikuttaakin lievästi sanoen tekopyhältä suomalaisen kulttuurin rakkaudelta.

    No eikö tämä ollut ulostulo, jolla suojellaan juuri suomalaista kulttuuri- ja taidehistoriaa?

    Äänestä

  • Kun matu heitti lapsensa parvekkeelta, se oli tämän demareiden kulttuurilähettilään mielestä pohjoismaiden häpeä. aivan normaalia kommari propagandaa, jossa syyllistetään syytöntä osapuolta. Nasiman ulostulot on pelkkää vastakkainasettelua, juuri sitä, mikä ei todellakaan edistä matujen kotoutumista. Mutta demarit saavat näistä äänestäjiä. Vihapuhe koskee vain suomalaisia. Jos ihminen on profiloitunut vastakkainasetteluun niin kaikki hänen ulostulonsa motiivit asetetaan kyseenalaiseksi. Luottamusta hän ei koskaan tule saamaan.

    Äänestä

  • Kilgore.Trout kirjoitti:

    No eikö tämä ollut ulostulo, jolla suojellaan juuri suomalaista kulttuuri- ja taidehistoriaa?

    Naziman taidehistorian tuntemus paljastui silloin, kun hän väitti Väinämöistä pedofiiliksi. Taruolentoa.

    Äänestä

  • Niin mitäpä me yhdestä patsaasta välitämme. Niitähän on Suomessa vaikka kuinka paljon. Jos se on niin huono, ettei kestä kiipeilyä, antaa patsaan hajota. Näin kai nämä Suomen kansan syvien rivien edustajat ajattelevat. Ei kun Mannerheimin patsaan päälle ratsastamaan!

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Naziman taidehistorian tuntemus paljastui silloin, kun hän väitti Väinämöistä pedofiiliksi. Taruolentoa.

    Jos Oulun raiskaaja, jotka 15-17 vuotiaita ovat raiskanneet, sanotaan pedofiileiksi kyllä väinämöinenkin silloin oli. Tuohon aikaan tyttöjen avioliittoikä oli noin 15 vuotta. Minunkin nuoruudessa ihan oli tyttöjen avioliittoikä 17.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos Oulun raiskaaja, jotka 15-17 vuotiaita ovat raiskanneet, sanotaan pedofiileiksi kyllä väinämöinenkin silloin oli. Tuohon aikaan tyttöjen avioliittoikä oli noin 15 vuotta. Minunkin nuoruudessa ihan oli tyttöjen avioliittoikä 17.

    Ai miten oli?
    Jollain suvakkilogiikalla vai, jossa sanakin on jo teko vai? :)

    Koska: Väinämöinenhän ei koskaan edes saanut sitä hänelle luvattua Ainoaan edes kiinni, joten milläs *itulla sä puupää sellasen oikeen meinasit raiskata? Ja aika fakiiri taidat olla muutenkin, koska oot vissiin maailmankaikkeuden ainoa ihminen, joka tietää Ainon iänkin vuoden tarkuudella, koska kukaan muuhan sitä ei kyllä tiedä.

    Ja varsinaista suvakkilogiikkaa edustaa viimeistään, se, että sä sait koko tarinan opetuksen: ”Tarinan opetuksena Väinämöinen itse kieltää jälkipolvia tavoittelemasta nuorta puolisoa tai menemästä nuorena naimisiin.” käännettyä juuri päinvastaiseksi! :)

    *läpy-läpy*

    Äänestä

  • Kilgore.Trout kirjoitti:

    No eikö tämä ollut ulostulo, jolla suojellaan juuri suomalaista kulttuuri- ja taidehistoriaa?

    Herää kysymys, miks toi kulttuurihistorian suojeleminen oli tärkeää AINOASTAAN öbaut kerran kymmenessä vuodessa tapahtuvan lätkäjuhlinnan yhteydessä, mutta ei esimerkiks joka vuosi järjestettävän vappujuhlinnan yhteydessä?

    Osaisitkohan tuohon vastata?

    Äänestä

  • Raiskauksen käsite ei nykyisin vaadi yhdyntää. Ahdistelu ja jopa elumensä kuvan lähettäminen alaikäiselle on rangaistava teko. Nytkin haetaan Turussa miehiä, jotka ahdistelu ovat aikuista naista. Vaikkei muuta tapahtunut. Lapsen ahdistelu vielä pahempaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Naziman taidehistorian tuntemus paljastui silloin, kun hän väitti Väinämöistä pedofiiliksi. Taruolentoa.

    Nazima(sd) on "kovasti yrittänut"valmistua koulusta jos toisesta, mutta mistään ei ole kuitenkaan valmista tullut.
    Apull.kaupunginjohtajan paikasta kisatessa Nazima(sd) päihitti Helsingin yliopistossa väitelleen tohtorin.Että silleen suojaväri kannattelee.
    Mutta nou hätä Stadissa pääasia, että Nazima(sd) nauttii demarien ylenpalttista arvostusta.Siihen on muiden sopeuduttava tahtoivat tai eivät.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Raiskauksen käsite ei nykyisin vaadi yhdyntää. Ahdistelu ja jopa elumensä kuvan lähettäminen alaikäiselle on rangaistava teko. Nytkin haetaan Turussa miehiä, jotka ahdistelu ovat aikuista naista. Vaikkei muuta tapahtunut. Lapsen ahdistelu vielä pahempaa.

    Ja suvakkilogiikalla sit tänään säädetty laki ulottuu rangaistavuudessa sen tuhat vuotta ajassa taaksepäinkin, jonka pohjalta voi sit rankaista jo kaikki taruolennotkin jotka on vaan joskus sattunu vilkaisemaankaan naiseen, tai ennemminkin tyttöön, päin?! :D

    Vai niin, vai niin!

    *entistä ehompi läpy-läpy!*

    Lisää? :P

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja suvakkilogiikalla sit tänään säädetty laki ulottuu rangaistavuudessa sen tuhat vuotta ajassa taaksepäinkin, jonka pohjalta voi sit rankaista jo kaikki taruolennotkin jotka on vaan joskus sattunu vilkaisemaankaan naiseen, tai ennemminkin tyttöön, päin?! :D

    Vai niin, vai niin!

    *entistä ehompi läpy-läpy!*

    Lisää? :P

    Puhutko suhtautumisesta Väinämöisen vai profeetta Mohammedin väitetystä pedofiliasta?

    Äänestä

Stadi saa sen mikä sitä mielyttää --- ja sitä mielyttä turvattomuus ja rikollissuus jota nämä nazimat tuo tuliaisina sotaa käyvistä maista.

2Äänestä

Nazima Razmyar on huolissaan patsaasta, joka on suomalaisten keskuudessa säilynyt vuodesta1908. Koko tämän historian ajan, siellä ovat suomalaiset juhlineet.

Naisasialiitto Unioni ilmaisivat paheksuntansa Helsingin kaupungin viranomaisille, jotka olivat veistoksen tilanneet. Nähtiin, että ylevän ja puhtaan alastomuuden sijaan Vallgrenin ”naikkonen” yllytti toriyleisöä siveettömiin ajatuksiin naista kohtaan ”pienistä poikapahasista ja rantajätkistä totiseen maalaiskansaan”. Tuoreet naiskansanedustajat näkivät Havis Amandan hyökkäykseksi ajamaansa siveyslainsäädäntöä ja prostituution rajoittamista vastaan. Naisasialiike vaati Lucina Hagmanin johdolla mielestään rietasta katunaista kuvaavan teoksen poistamista. Alastomuus julkisella paikalla, vaikka taideteoksena, kauhistutti. Hagman paheksui patsasta ”koristuslaitoksena ja säädyttömänä kokottina”.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Havis_Amanda

Näin ne vuodet vierii ja nyt ollaan huolissaan tuon riettaan patsaan kestävyydestä.

Siellä se jököttänyt talvet, kesät ja sodat, mutta nyt sen uhkana on jääkiekon kultajuhlat ? ? ?

Äänestä

Älytöntä keskustelu, jengi menee sinne missä ovat tottuneet juhlimaan vappua, kiekkokultaa, juhannusta jne.

"Havis Amanda katselee nyt merelle hotellin ikkunasta".

https://www.iltalehti.fi/matkajutut/a/2014082418598395

Yö Mantan varpaiden juuressa !

2Äänestä

Futsatkaa, patsas on seissyt samalla paikalla talvet, kesät ja sodat vuodesta 1908 ja nyt jääkiekkofanti ovat sen pahin uhka ?

2Äänestä
  • Yksinkertainen laskutoimitus tuo vastauksen. Patsaalla on ikää. Milloin sitä on viimeksi peruskorjattu?

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yksinkertainen laskutoimitus tuo vastauksen. Patsaalla on ikää. Milloin sitä on viimeksi peruskorjattu?

    No millos sit on pronssin parasta ennen myyntipäivä?
    Natsimaman mukaan reilu sata vuotta? Vai?
    Toisaalta maailman vanhin toistaseks löytyny pronssipatsas, Mohenrojadon tanssiva tyttö, on jo lähemmäs 5000 vuotta vanha, ja kohtalaisen hyväkuntosen näkönen!

    Joten noi ei nyt ihan täsmää noi kaks asiaa?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yksinkertainen laskutoimitus tuo vastauksen. Patsaalla on ikää. Milloin sitä on viimeksi peruskorjattu?

    Mistäs+lähtien+patsaita+on+tarttenu+peruskorjata?+Muuten+ku+harjata+niistä+pulunpaskat+pois.Ja+mitä+pronssin+ominaisuuksiin+tulee,+niin+muistin+virkistämiseksi:”Kuparin+tiheys+on+noin+10+%+suurempi+kuin+raudan.+Korroosio+ei+vahingoita+pronssia+samalla+tavoin+kuin+rautaa,+varsinkaan+meriolosuhteissa.+Pronssi+myös+kestää+väsymistä+jonkin+verran+rautaa+paremmin.”Niin+eikös+natsimaman+kannattais+olla+ennemminkin+huolissaan+siitä+et+miten+Tsadin+teräsrakenteiset+esmes+sillat+kestää+jatkuvaa+käyttöä?+Tai+se+itse+altaan+graniitti,+joka+on+jo+reilusti+yli+1,5+miljoonaa+vuotta+vanhaa+kiveä!

    Äänestä

Mitä puuttuu?
Afganistanin Amanda on saanut täyden ylöspidon, elatuksen ja koulutuksen ja nostettu jopa kallispalkkaiseen suojatyöpaikkaan.
Pitääkö saada oma pronssipatsas, vai pitäisikö olla ainakin kullattu?

1Äänestä
  • Se on muuten hassua että he joille annamme ns. turvapaikan ottavat pian isännän roolin ja alkavat neuvoa meitä miten pitää elää. On vaarallista että he usein hakeutuvat puolueisiin joista sitten saa vaikutusvaltaa.

    Äänestä

  • Lisäksi laajaa sukuansa elätetään veroeuroillamme.

    Äänestä

Nazima ihan oikeessa oon ajatellu mitä siellä alasti ryvetään🙄🙄🙄! Mitä juhlimista örvellystä!!!. Sotketaan niin sekö oikeeta juhlimista !😶. 0

Äänestä

Heh, hyvä heitto

Äänestä

Juu ihan vääränlaista kulttuuria tuollainen juhliminen.

Äänestä

Kansallisten lippujen heilutus ei ole oikein nykypäivää, ennemminkin kaikuja 30-luvulta. EU-lippu olisi ollut oikea tuossakin, kun eurooppalainen joukkue voitti.

1Äänestä
  • oletko+suvakki+?+suomi+voitti+ja+silloin+100%+SUOMEN+LIPPU+salkoon.+EU+on+per-ceestä.

    Äänestä

Juhla on liian suomalainen, siinä supisuomalaisen näköiset ihmiset juhlivat yhdessä ja tuntevat kuuluvansa samaan laumaan. Tämä herättää närää tietyissä piireissä.

2Äänestä
  • Totta kai herättää. Sanoihan Oulun demarikin, ettei lastenraiskauksista saa keskustella, koska ne vaikuttavat negatiivisesti Oulun kansainvälisyysstrategiaan. Nuoret, suomalaiset miehet perse paljaana lippuja liehuttaen, stressikäyrä noussut eräissä demaripiireissä, matuja ei näkynyt kaduilla, eikä poliisikaan tiedottanut raiskauksista tällaisen massatapahtuman jälkeen. Kukaan demari tai vihreä tai vasemmistolainen ei muuten onnitellut jääkiekkojoukkuetta.

    1Äänestä

Joku vastarannankiiski voisi kiivetä pukemaan Mantalle burkan

Mörkö =)

2Äänestä

Mitä seuraavaksi? Linnanmäki kiinni loukkaantumisriskin takia? Naisille kaapu estämään metoota?

Patsas kuvaa merestä nousevaa Helsinkiä, eikä mitään pyhää tai uskonnollista. Ei luulisi loukkaavan ketään yhteisenä kokoontumispaikkana. Joku "omalla vastuulla"- kyltti kylkeen niin tietää kiipeillessään.

Natsimalta turhaa paskan pätemisen tarvetta. Yrittää saada jalansijaa musumaisessa hallitsemishalussaan. Ei kiva.

Äänestä
  • Jos patsaan hauraudesta olisi puhuttu muussa, kuin suuren kansanjuhlan välittömässä yhteydessä sen olisi voinut ymmärtää huoleksi, mutta dagen efter se oli vain huomionhakuisen narsistin ulostuloa. Anteeksi - tilannetajuttoman poliitikon julkaistu oma mielipide.

    Äänestä

Muutaman tunnin päästä Razmyar päätti oikaista lausuntoaan, ja kertoo nyt, ettei halua kieltää juhlimista Mantan ympärillä kokonaan, mutta patsaan altaassa kylpeminen tulisi lopettaa.

– Havis Amandan ympärillä saa kyllä juhlia jatkossakin. Kylpemiseen pitäisi vaan keksiä toinen paikka, jos halutaan pitää ihmisten turvallisuudesta huoli ja patsas kunnossa myös seuraavat 110 vuotta, Razmyar kirjoitti myöhemmässä tviitissään.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/helsingin-apulaispormestari-razmyar-haluaa-kultajuhlat-pois-mantan-patsaalta-pitaisi-keksia-joku-muu-juhlintapaikka/7428576
----------------------------
------------------------------------------------------------------

Et sinä sitä pystyisi kieltämäänkään. Kansalaiset eivät tarvitse Nasiman lupaa spontaaniin kokoontumiseen torille ja vaikka Mantan ympärille. Meillä Suomessa on kokoontumisvapaus! Kiipeilyn patsaassa voi toki kieltää, uiminen suihkulähteessä tuskin aiheuttaa mitään vaurioita.
Suomi on vapaa maa.

Äänestä
  • Juhlimisessakin pitää olla jokin tolkku. Taidemuseo on apulaispormestarin linjoilla: " Kyllä voi sanoa, että Mantan vanha patsas on rikkoutumisaltis. Emme myöskään pysty tutkimaan, missä kunnossa onton patsaan sisällä oleva tukirakenne on" Helsingin Taidemuseon julkisen taiteen päällikkö Tapola sanoo.
    Havis Amandan patsas itsessään on hänen mukaansa korvaamaton. Se ei ole niin vain korjattavissa, jos veistos joltain osalta rikkoutuu.

    Mutta eiväthän tällaiset asiat enemmän tai vähemmän juovuksissa oleville junteille edes päähän pälkähdä.

    Äänestä

  • heikkilevonen kirjoitti:

    Juhlimisessakin pitää olla jokin tolkku. Taidemuseo on apulaispormestarin linjoilla: " Kyllä voi sanoa, että Mantan vanha patsas on rikkoutumisaltis. Emme myöskään pysty tutkimaan, missä kunnossa onton patsaan sisällä oleva tukirakenne on" Helsingin Taidemuseon julkisen taiteen päällikkö Tapola sanoo.
    Havis Amandan patsas itsessään on hänen mukaansa korvaamaton. Se ei ole niin vain korjattavissa, jos veistos joltain osalta rikkoutuu.

    Mutta eiväthän tällaiset asiat enemmän tai vähemmän juovuksissa oleville junteille edes päähän pälkähdä.

    "Havis Amandan patsas itsessään on hänen mukaansa korvaamaton. Se ei ole niin vain korjattavissa, jos veistos joltain osalta rikkoutuu."

    Patsaan rikkoutuminenon siis vain ajan kysymys lätkäkullista huolimatta.

    Äänestä

  • persusussu kirjoitti:

    "Havis Amandan patsas itsessään on hänen mukaansa korvaamaton. Se ei ole niin vain korjattavissa, jos veistos joltain osalta rikkoutuu."

    Patsaan rikkoutuminenon siis vain ajan kysymys lätkäkullista huolimatta.

    Ai ei o pronssipatsaat korjattavissa vai!?
    Taas taitaa natsimamalta ulostautua sitä taqiyyaa?

    https://yle.fi/uutiset/3-8016081

    Äänestä

  • heikkilevonen kirjoitti:

    Juhlimisessakin pitää olla jokin tolkku. Taidemuseo on apulaispormestarin linjoilla: " Kyllä voi sanoa, että Mantan vanha patsas on rikkoutumisaltis. Emme myöskään pysty tutkimaan, missä kunnossa onton patsaan sisällä oleva tukirakenne on" Helsingin Taidemuseon julkisen taiteen päällikkö Tapola sanoo.
    Havis Amandan patsas itsessään on hänen mukaansa korvaamaton. Se ei ole niin vain korjattavissa, jos veistos joltain osalta rikkoutuu.

    Mutta eiväthän tällaiset asiat enemmän tai vähemmän juovuksissa oleville junteille edes päähän pälkähdä.

    Mut tälle juntille välähti ainakin se, et sekataas et pitääks ton museopapan väittämä paikkaansa! Ja ei tunnu pitävän! Koska ainakin enkunkielinen wikipedia mainitsee et kyseinen patsas on VALETTU, eikä mikään museopapan väittämä leikkaa ja liitä konstruktio! :)

    PS: Kas kun ei sen valemedian toimittelijalle toi mahdollisuus välähtäny kajuuttaan, josta toi lainaus on?!

    Äänestä

  • heikkilevonen kirjoitti:

    Juhlimisessakin pitää olla jokin tolkku. Taidemuseo on apulaispormestarin linjoilla: " Kyllä voi sanoa, että Mantan vanha patsas on rikkoutumisaltis. Emme myöskään pysty tutkimaan, missä kunnossa onton patsaan sisällä oleva tukirakenne on" Helsingin Taidemuseon julkisen taiteen päällikkö Tapola sanoo.
    Havis Amandan patsas itsessään on hänen mukaansa korvaamaton. Se ei ole niin vain korjattavissa, jos veistos joltain osalta rikkoutuu.

    Mutta eiväthän tällaiset asiat enemmän tai vähemmän juovuksissa oleville junteille edes päähän pälkähdä.

    Offtopic. Kirjoitukseni käsitteli ensisijaisesti kokoontumisvapautta, johon Nasima oli antamassa suostumuksensa. Sehän vapaus meillä jo on, emme tarvitse hänen lupaansa emmekä suostumustansa. On sitten jo eri asia kielletäänkö patsaassa roikkuminen.

    Äänestä

  • Uusio kulttuuria.
    Suvaitkaa, kumartakaa.

    Äänestä

  • heikkilevonen kirjoitti:

    Juhlimisessakin pitää olla jokin tolkku. Taidemuseo on apulaispormestarin linjoilla: " Kyllä voi sanoa, että Mantan vanha patsas on rikkoutumisaltis. Emme myöskään pysty tutkimaan, missä kunnossa onton patsaan sisällä oleva tukirakenne on" Helsingin Taidemuseon julkisen taiteen päällikkö Tapola sanoo.
    Havis Amandan patsas itsessään on hänen mukaansa korvaamaton. Se ei ole niin vain korjattavissa, jos veistos joltain osalta rikkoutuu.

    Mutta eiväthän tällaiset asiat enemmän tai vähemmän juovuksissa oleville junteille edes päähän pälkähdä.

    Pälkähtikö sinulle? Oletko enemmän vai vähemmän?

    "Mutta eiväthän tällaiset asiat enemmän tai vähemmän juovuksissa oleville junteille edes päähän pälkähdä."

    Äänestä

Amanda kullitettava kullitettujen mitalleitten kunniaksi!

Äänestä

eikös tämä ole sama sivistymätön ihminen, jonka mukaan Aino -maalauksessa raiskataan jotain? Demarit tunkivat hänet vastaamaan stadin kulttuurista, vaikka yleissivistys on märän sukan tasoa. kummasti muuten taidemuseon johtaja lähti kesken kaiken ruotsiin, nimenomaan sen lausunnon jälkeen, että aino pysyy seinällä poisto vaatimuksista huolimatta. sen jälkeen taidemuseon johtajaksi valittiin feministi, joka kuulemma pelastaisi naismaalareiden teokset ensimmäisenä tulipalossa. kansallisgallerian hallituksen puheenjohtajana istuu Eräs Nenä.

Äänestä

Mun mielestäni muslimit ei sais kanssa kiertää sitä Kaabaa, koska sen rakenteet on viimeks uusittu vuonna 1627, eli se on lähes kolme kertaa vanhempi kuin Mantan patsas, eli 392 vuotta sitten, joten SEHÄN se vasta hauras onkin! Ei muuta kun kyltti SEN luukulle, että: Pääsy kielletty sortumisvaaran takia!

Äänestä
  • Hyvä huomio. Laita nassukallekin mietittäväksi.

    Äänestä

Miten voi kahelit vihata nasimaa? Hän on Moskovassa syntynyt, sieltä 4-vuotiaana Suomeen. Työskenteli naisjärjestö Monicassa, naisten hyväksi. Naimisissa suomalaisen kanssa, 1 lapsi. Museovirasto kertoi huolesta Helsingin kaupungille. Sattuu olemaan nasiman osa-alue nämä patsaat.
Vihaatteko yhtä kovasti Olli Immosen muslimivaimoa, joka hänkin oli eduskunnassa avustajana kuten nasimakin oli ensin.

Äänestä
  • Vihataan!
    Jos se erehtyy kieltämään meiltä lätkäbileet! :P :D

    PS: Ethän sä nyt vaan itse ole se rasisti, jos sun mielestä suomalaisilla ei olis käänteisrasistisesti oikeutta arvostella maahanmuuttajataustaisia ihmisiä aiheesta?

    Peili?

    1Äänestä

  • PS2: Ja jos ihan tarkkoja ollaan, niin mun tietääkseni Immosen eukko ei edes ole muslimi, vaikka toki muslimitaustaisesta perheestä onkin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    PS2: Ja jos ihan tarkkoja ollaan, niin mun tietääkseni Immosen eukko ei edes ole muslimi, vaikka toki muslimitaustaisesta perheestä onkin.

    Olen hommaforumilla ja somesta oppinut, kerran muslimi, aina muslimi,. Se on taqyaa, eli vale, jos väittää, ettei ole. Ei nasimakaan huivia pidä, ihan yhtä maallistunut kuin fijakin. Paitsi myöntää taustansa,. Fija ostaa suosiota olemalla niin rasistia tummaihoisia kohtaan. Värjännyt tukkansa elovenaksi.
    Kun muslimi kääntyy kristityksi, täällä kaikki vinkuu, että kyllä teeskentelee.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olen hommaforumilla ja somesta oppinut, kerran muslimi, aina muslimi,. Se on taqyaa, eli vale, jos väittää, ettei ole. Ei nasimakaan huivia pidä, ihan yhtä maallistunut kuin fijakin. Paitsi myöntää taustansa,. Fija ostaa suosiota olemalla niin rasistia tummaihoisia kohtaan. Värjännyt tukkansa elovenaksi.
    Kun muslimi kääntyy kristityksi, täällä kaikki vinkuu, että kyllä teeskentelee.

    Hukkaat kyllä aikaasi puhumalla mulle uskonnoista! :P
    Mä oon ateisti. Ihan kaikki uskovaiset on väärässä!

    Äänestä

Tietenkin yli 100 vuotiaan patsaan arvo on pelkästään siinä että se sopii känniördääjien kiipeilytelineeksi. Jos se ei sitä kestä niin rakennetaan uusi. Patsaat on vain patsaita mutta kännisekoilu on perinteistä suomalaista kulttuuria.

Äänestä

Nasima tulee kyllä perinteisestä muslimiperheestä, hyvin vanhoillisesta afganistanilaisesta. Äitinsä meni naimisiin jo esiteininä. On turha ajatella, että arvomaailma olisi jotenkin humanistinen muita kuin muslimeja kohtaan. Se mikä lapseen on istutettu herkässä iässä niin siellä se pysyy kuin sementti ja se ohjaa käytöstä. Demareihinhan tämä tietysti sopii kuin puolukka sinne. Oletteko muutenkoskaan ihmetelleet, miksi nämä mamut eräässä tietyssä puolueessa eivät ole muita kuin muslimeja? Miksi venäläisiä tai virolaisia tai Suomeen muuttaneita koulutettuja länsimaalaisia ei politiikka kiinnosta niin kovasti kuin muslimeja? Ja miksi heitä puolueessa ihannoidaan. Siksi varmaan että ideologia on samankaltainen kuin mahtavassa ja suuressa Neuvostoliitossa.

Äänestä
  • Kuitenkaan nasima ei ole asunut Afganistanissa. Hän kulkee huivitta, osallistui tanssii Tähtien kanssa. Suomalaisen kanssa naimisissa. Kirjoittamassa, kerran muslimi, aina muslimi, pätee myös Immosen vaimoon? Hänkin oli kyllä vaati politiikkoja uuden Suomen puheenvuoroissa.
    Ja venäläisiäkö ei kiinnosta politiikka, heitä on ääriliikkeissä. Toki siksi juuri he sinua miellyttävät, koska ovat myös "ihonväri vastaisia."

    1Äänestä

  • Venäläiset on suuri mamuväestö Suomessa, ihmettelen miksei heitä politiikka kiinnosta. Muslimeja kylläkin riittää. Kumma kun liität venäläiset automaattisesti ääriliikkeisiin ja sitten epäilet minun olevan rasisti? Itse en pidä ihmisistä, jotka teeskentelevät olevansa jotain mitä eivät ole. Länsimaissa sadut ovat tärkeä osa ihmisen kasvamista aikuisuuteen, niiden vaikutus on valtaisa aikuisen ihmisen ajattelumaailmaan. Miksiköhän tietyt ryhmät näkevät ne nyt vaarallisina? Perusasiat nimittäin pysyvät perusasioina mitä ihmisen käyttäytymiseen tulee, samoin vanhat sananlaskut.

    Äänestä

  • Toope kun olet niin, et ymmärrä. Venäläiset ovat Venäläisiä ja siksi he eivät voi olla ehdokkaina tai äänestää, eikä ole ihmeellistä.
    Suomessa asuvat suomenkansalaiset voivat olla uskonnosta tai alkuperästään huolimatta ehdokkaina sekä äänestää. eikö ole ihmeellistä.

    En edes epäile, että olet rasisti - olet sitä epäilemättä.

    Äänestä

  • Ilmeisesti oma historiasi Suomesta ulottuu vain kymmenen vuoden taakse, sillä avioitumisen kautta Suomessa on paljon venäläisiä ja kansalaisuuden saaneita. Tämä on se ongelma, kun päättäjiksi haalitaan niitä, joilla ei ole syvää tuntemusta Suomenmaasta ja sen kulttuurista. Oletetaan ja väitetään, vaikka sitten rasistiksi. Halosen kainalo on märkä ja lämmin, löyhkä vaan haisee tavissuomalaisen nenään.

    Äänestä

Suvivirren kun olisi tuolla juhlissa vielä vetästy, olisi se ollut kova paikka eräille.

Äänestä
  • Kenelle se olisi kova paikka, sinulle? Minä laulan tänäkin vuonna suvivirren, koska lasten koulussa näin on tapana. Näin toimii suurin osa kouluista.

    Äänestä

Palstalla velloava keskustelu Amandan tilasta voidaan ratkaista tilaamalla Naistenklinikalta osaavat ultraäänitutkijat paikalle. Näin siksi, että tutkimuksen suorittaminen paikanpäällä on edullisempaa ja helpompaa kuin että hänet vietäisiin klinikalla ja siellä sitten ultrattaisiin.

Äänestä

Sen kerran, kun Suomi kiekkokultaa saa, on lupa juhlia ihan missä vaan!

Äänestä
  • Kunhan siivoatte jälkenne.

    Äänestä

Onhan se hyvä jos mitali-juhlat torilla olisivat "Valon tuoja"-patsaan luona Kasarmitorilla.Sen reiät voidaan täyttää Suomen lipuilla.Patsas muutenkin kuvastaa suomalaista sisua ja Talvisodan henkeä,onhan patsaan yksi merkityskin "SUOMI 100-vuotta".Palokunta voisi olla paikalla letkuineen ja symbolisesti kastella halukkaat.Tai jonkinmoinen "Mantan"-sijaispatsas vesialtaineen voitaisiin kiikuttaa paikalle(??? eiii..) .Palomiehiä letkuineen,viranomaisina voisivat paikan päällä olla valmiina elvytyksiin :) // Ps.Monikohan patsaan kiipeilyn/yrityksen joutuu ensiapu-asemalle ? Kasarmitorille(kaukana Kolera-altaasta) tai miksei Senaatintorilla,rekan päällä esiintymis-lava ja "JVG" ...??

Äänestä
  • No eihän TOI ainakaan o yhtään kiva, ku ehän ton patsaan jalustapallon päälle, saati itse patsaaseen, kiipee pirukaan!?

    Ei jatkoon!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No eihän TOI ainakaan o yhtään kiva, ku ehän ton patsaan jalustapallon päälle, saati itse patsaaseen, kiipee pirukaan!?

    Ei jatkoon!

    Pitääkö välttämättä päästä kiipeämään ? Sitten Tapaturma-asemalle jonottamaan.Hki-kaupunki varmaan hoitaa sulle kiipeilytelineen ja lasten-altaan.

    Äänestä

Nasima on tyypillinen talepaani.

Äänestä

Voittopokaalille (tai sen kopiolle) voitaisiin rakentaa kannettava alttari. Sitä kannettaisiin ympäri kaupunkia kulkueen edessä.

Juhlaväki seuraisi alttaria pitkänä kulkueena huutaen rytmikkäästi ”löikö mörkö sisään!” huutoja ja tanssien letkajenkkaa (suomalainen juhlaperinne). Edellä kulkisi auto, jonka ämyreistä kuuluisi jokin jenkaksi sovitettu jääkiekkorenkutus.

Kulkue kiertäisi koko juhlapäivän ympäri kaupunkia. Letkaan voisi liittyä missä tahansa, samoin jäädä pois siitä. Selväpäisimmät vaihdettaisiin aina alttarin kantajiksi.

Kulkue voisi kulkea esim. reittiä Senaatintori-Espa-Kolme Seppää-Senaatintori. Matkalla on monta terassia, joista juhlakulkuetta voisi ihailla. Samoin turistit saisivat hyviä kuvia.

Kulkueen reitti päättyisi illan hämärtyessä lopulta Suurkirkon eteen, jonne olisi rakennettu suuri sauna, maailman suurin. ”Poika” kannettaisiin saunaan yleisön riemuitessa ja kirkonkellojen soidessa. Lähellä olisi allas täynnä vettä. Tosi iso allas.

Äänestä
  • Tämä on hyvä idea 👍

    Äänestä

  • Huomattavasti parempi idea kuin Mantan altaassa örveltäminen!

    Äänestä

Natzima ja muut afgaanitaustaiset pois Suomesta ilmapiiriä tuhoamasta.
Sen harvan kerran kun suomalainen menestyy maailmalla niin tulee joku tuontituote vinkumaan miten meidän pitäisi olla. Menisi sinne afganistaniin suojelemaan patsaita, tai edes ihmisiä teletapeilta.

Äänestä

Natsima, lähde pois. Emme kaipaa uusnatsimoita

Äänestä

Nazima on aivan oikeassa. Vittuako tukitte sinne rellestämään. Siivoasitte edes jälkenne, mutta kun ei.

Äänestä
  • Tiukkapipomummo..lue sinä vaan sitä raamattua..voit joutua pulaan kun ne pääsevät valtaamaan suomen pikkuhiljaa..."väärä" uskonto sulla....

    Äänestä

Jotkut on näköjään valmiita siihen että suomalaista kulttuuria nujerretaan pala palalta..on nujerrettu jo paljon..surullista.Kohta eletään samalla tavalla kuin ne.

Äänestä
  • Kohta me suomalaiset naiset kuljetaan mustissa peittävissä kaavuissa..niin surullista.Toivottavasti kupsahdan ennen sitä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kohta me suomalaiset naiset kuljetaan mustissa peittävissä kaavuissa..niin surullista.Toivottavasti kupsahdan ennen sitä.

    Siihen on tietty syy että niiden akat joutuu kulkemaan mustissa räteissä kesäisin ku on helvetin_kuuma.

    Äänestä

Ne yrittää tehdä meidän maan sellaiseksi mistä ne itte lähti pois..Mitä järkeä?? Pitäähän se Eurooppakin tuhota,ettei kenelläkään olis asiat ok..sittenkö on hyvä???

Äänestä
  • Tarkotus on kai pikkuhiljaa vallata eurooppa,opettaa se niiden tavoille..kristityt tapetaan(??) Minä en kuulu kirkkoon,entäs minä ; ) ..Toivottavasti kuolen ennenkuin näen Suomen viimeiset rippeet..ulkomaillakin nauravat..että missä se suomalainen sisu nyt on..???

    Äänestä

Jos Nazima Rasmier olisi vain huolissaan siitä patsaasta, olisi hänellä ollut muita väyliä saattaa asiaa niiden kaupungin viranomaisten tietoon jotka ovat toimijoita sellaisessa asiassa, vai vaihtavatko Helsingin kaupungiviranomaiset yleensäkin tietoja iltapäivälehtien välityksellä?

Mutta hän haluaa tulla julkisuuteen ja keskelle suomalaisten iloista juhlintaa valheellisine huolineen:
"– Olen varmaankin ilonpilaaja. Kyse ei ole kuitenkaan siitä, vaan meidän yhteisestä kansallisaarteestamme."

Mitään muuta tämä suomalaisten vihaaja ei haluakaan kuin olla ilonpilaaja ja taas päästä nokkimaan näitä halveksimiaan ymmärtämättömiä juntteja.
Ja tietysti saada taas lisää ihailua nuoleskelijoitaan.
Jossain taustajoukoissa kai koko esiintulo Havis Amanda-asian päällä poseeraamaan on syntynytkin.
Että oikein yhteinen kasallisaarre...

Äänestä
  • Niinpä..mutta"hienommat" ihmiset ei yleensäkään ymmärrä tavallisia suomalaisia...surullisinta tässä oli se että ihmisillä oli hauskaa,poliiseilla ei kai ollu juurikaan muuta tekemistä kuin valvoa..Nykyään suomessa ei saa edes pitää hauskaa,sen ainoan kerran kun jotain näin hyvää tapahtuu...Mököttäkää nurkissanne...ei wattu..niin surullista..kevät ja kesä on muutenkin niin lyhyt..

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niinpä..mutta"hienommat" ihmiset ei yleensäkään ymmärrä tavallisia suomalaisia...surullisinta tässä oli se että ihmisillä oli hauskaa,poliiseilla ei kai ollu juurikaan muuta tekemistä kuin valvoa..Nykyään suomessa ei saa edes pitää hauskaa,sen ainoan kerran kun jotain näin hyvää tapahtuu...Mököttäkää nurkissanne...ei wattu..niin surullista..kevät ja kesä on muutenkin niin lyhyt..

    Ja olen 50v.mummo..rento sellainen!! ; )

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja olen 50v.mummo..rento sellainen!! ; )

    Kyllä taas tiukkapipomummot on onnellisia sitten kun tulee syksy..kukaan ei pidä ääntä ulkona...Ai niin,mutta sitten onkin aika valittaa kun koirat haukkuu ulkona kun ovat lenkillä ym,ym....Joo,ei ole koiraa : )

    Äänestä

Käsky kävi teknisen toimiston johdosta, ja Nazima sai luvan kertoa asian ääneen. Patsas on liian hauras huligaanien ryyppypaikaksi, eikä kukaan ota vastuuta jos patsas hajoaa lopullisesti.
Nytkin siitä katosi kallis osa juoppojen matkaan.
Menkää riehumaan jonnekin risusavottaan jos on liikaa energia, vitun luuserit.

Äänestä
  • Joskus sinäkin koet vielä kovia asioita etkä(ehkä) jaksa...toivottavasti sulla on sillon tukiverkko...Monilla meistä luusereista ei ole ollu sellasta edes lapsena...Enkä tarkota tavallisia asioita esim.läheisten kuolema tai avioero..Kaikilla ei ole samat lähtökohdat..minuakin(ja veljeä) pahoinpideltiin lapsena,katoin kun äiti yritettiin tappaa leipäveitsellä..silti yritin parhaani,mutta lisää vuosia ja lisää samanlaista,yksinhuoltajan jaksamista ilman tukea..ym,ym..Vittuile ennenkuin oot edes jotain kärsiny..ilman tukea.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joskus sinäkin koet vielä kovia asioita etkä(ehkä) jaksa...toivottavasti sulla on sillon tukiverkko...Monilla meistä luusereista ei ole ollu sellasta edes lapsena...Enkä tarkota tavallisia asioita esim.läheisten kuolema tai avioero..Kaikilla ei ole samat lähtökohdat..minuakin(ja veljeä) pahoinpideltiin lapsena,katoin kun äiti yritettiin tappaa leipäveitsellä..silti yritin parhaani,mutta lisää vuosia ja lisää samanlaista,yksinhuoltajan jaksamista ilman tukea..ym,ym..Vittuile ennenkuin oot edes jotain kärsiny..ilman tukea.

    Moni meistä"luusereista" tekee ruumillista työtä..siihen sinä et pystyisi,valittaisit heti ensimmäisen päivän jälkeen kun jalkoja särkee ja selkä on kipeä.

    Äänestä

  • Taidat olla niitä tyyppejä..Rahaa on,äiti pyyhkii,isi peittelee....monet meistä on joutunu kasvamaan aikuisiksi jo lapsena.

    Äänestä

  • ..siksi me ollaan rennompia,ei oteta elämää niin vakavasti..ei vaadita itseltä täydellisyyttä.Etelässä ollaan rennompia,kaikki hauska suomessa on häiriköintiä ym...Varmaan kiva kun vaadit itteltäsi joka päivä täydellisyyttä,ehkä teet kaiken vaan siksi että sun vanhemmat olis tyytyväisiä..?? Hyvä jos teet sen ittesi takia,mutta rentoudu joskus..tiukkapipo.Ilmeisesti oot nainen,miehet rentoutuu"salaisesti" siksi ne jaksaa paremmin.Hyvä että mun ei tarvitse enää miellyttää ketään,hyvä näin!! It`s My Life!!!

    Äänestä

  • Oho,juntti osasi englantia... : D

    Äänestä

  • Mieluummin oon juntti(aito) kuin juppi(teeskentelijä,hienostelija) Ehkä elämä opettaa joskus teitäkin...esim.vakava sairaus ei valitse ootko hienostelija vai tavallinen...kokemusta on.

    Äänestä

Mitenköhän patsaan ja muidenkin vastaavien käy aikanaan kunhan nussiman uskonlahko sikiää ja alkaa päättämään asioista?

Äänestä

Eikä ole mitään järkeä että tiukkapipomummot asuu keskustassa,siellähän on elämän ääniä...!!!??? Eli kukaan ei saisi elää,kun se tiukkapipomummo ei enää ole elämässä mukana..minäkin viihdyn nykyään yksin(50v.) mutta se ei tarkota etteikö toiset saisi elää..Ihan yksinkertaista,sama tää Nazima"muita ihmisiä parempi"....

Äänestä

On tietenkin kovaa elää, jos sattuu olemaan vajavainen ymmärrykseltään.
Siksi haluankin teille ystävällisesti vielä kertoa, että Havis Amanda ei kestä ryyppyporukoiden riehumista.
Siksi te joudutte etsimään jonkun muun paikan missä sikailla.
Nazima ei ole islamisoimassa patsasta eikä kenenkään mopoa!
TÄMÄ NYT VIELÄ SELKOKIELELLÄ!

Äänestä
  • Nämä kännikalat ovat yleensä niin yksinkertaista sakkia, ettei selvinkään puhe tehoa.

    Äänestä

  • Nazima on vaan esimerkki siitä mihin ollaan menossa..Ps minulta muutama kommentti,en ole vajavainen enkä edes asu Helsingissä..en ollu paikalla,oon vaan kyllästyny kermaperseiden hallintaan.

    1Äänestä

  • Kaikki ei ole syntyny pumpulielämään(enkä tarkota vaan rahaa..)

    1Äänestä

  • Ilman tavallisia duunareita te joutuisitte itte ruumiilliseen työhön...Heh!! Joo,en väitä että kaikki olis töissä,mutta siellä oli varmaan paljon esim.raksamiehiä,tehdastyöntekijöitä ym...Ilman niitä yhteiskunta ei pyörisi ja te hienostelijat joutuisitte"oikeisiin" töihin... : D

    1Äänestä

  • Katoin joskus ohjelmaa"Pomo piilossa" siinä pomo meni muutamaksi päiväksi salaa(naamioituneena) alaisten töihin..Heti ensimmäisen päivän jälkeen hirveä valitus kun särkee...sainpa hyvät naurut.

    1Äänestä

  • Teille elämän suurin kolhu on avioero tai läheisen kuolema..kaikkihan me sitä koetaan,joillekin meille lapsuuskin on ollu helvettiä väkivallan keskellä ja ehkä aikuisena sama juttu..Onneksi vakavat taudit ei valitse ootko rikas vai köyhä.

    Äänestä

  • ..esim.syöpä ei valitse ootko hienostelija tai vaikka tehdastyöntekijä..Hyvä näin!!!

    Äänestä

Lukematta kommentteja, voin kuvitella karjala-lippis öyhöttäjien kommentit:

Kyllä meidän pitää saada riehua ja tuhota paikkoja kännipäissämme, koska me halutaan!

Kuinkahan moni luki ylipäätänsä, että ei tässä kultajuhlia olla kieltämässä, vaan että käyttäydyttäisiin ihmisiksi?

Äänestä
  • Niin, sinä kuvittelit. Koska ajattelit herätä todellisuuteen?

    Äänestä

  • Poliisithan sanoi että ihan hyvin meni!! Lue joskus lehtiä,Urpo!!!

    Äänestä

Nykyään kielletään kaikki,ihan kaikki..etelässä ollaan rennompia,ulkomaalaisetkin on ruvennu ihmettelemään kun suomessa kielletään nykyään melkein kaikki..Ja miten lyhyt on suomen kevät ja kesä..Mitään hauskaa ei saisi enää olla,suomalaisten pitäis olla koko kesä vaan kotona,ehkä pihalla saa joskus käydä?? Ehkä pitäis kysyä lupa Nazimalta..saako mennä kekustaan asioille..??

Äänestä

Moni"hienompi ja parempi" varmaan katteli kultajuhlia sillä silmällä että voi kun olisin saanu olla mukana(rennosti..) mutta pitää olla hienompi ja parempi kun vanhemmat vaatii niin..sellaset ihmiset usein haaveilee että sais olla edes yhden päivän rennosti(salaa..) eipä käy kateeksi.. : D

Äänestä

Nazima on vaan esimerkki siitä miten suomalainen kulttuuri nujerretaan pala palalta..se on jo nähty,ja lisää tulee..surullista,haluan kuolla pois ennenkuin joudun mustaan kaapuun.Vihdoinkin kun sain elämäni(paljon hakattu)..ensimmäisen kerran saan elää ilman väkivaltaa ym..(ylellisyyttä..) ja ikää on aika paljon.

Äänestä

Muslimin mielipide suomalaiselle on kuin pieru saharassa. EVVK

Äänestä
  • Suomi on muuttunu muutamassa vuodessa niiden mieliksi,ilmeisesti koulussakaan ei enää saa laulaa Suvivirttä?? Ei siinä,että virsistä tykkäisin mutta en tykkää siitä että Suomi luopuu pukkuhiljaa asioista mikä on meidän normaalia kulttuuria..se jos mikä suututtaa..ei mekään mennä niiden maahan vaatimaan että niitten pitää muuttaa koko kulttuuri sen takia että me ollaan muutettu niiden maahan.Todella outoa.

    Äänestä

  • Virolaiset ymmärrän,samanlainen kulttuuri..mutta nää itteään täynnä olevat...Niillä ei ole oikeutta määrätä meidän kultturista..rikkaat tykkää,kun ne ei joudu elämään sen kaiken keskellä.Ne ei tiedä minkälaista se on,Ruotsissakin ollan ihan pulassa,asuinalueita mihin valkoihoinen ei voi mennä..suomessa kai nykyään toi Itäkeskuksen seutu..?

    Äänestä

  • Rikkaathan ne päätökset tekee,ne ei joudu elämään niiden keskellä..niillä on paremmat asuinalueet,turvaverkot,valvontakamerat ym,ym....Ei ne tiedä minkälaista se on..ja eikös se ollu Sipilän veljentyttö kun raiskattiin(14v muistaakseni) Päättäjät on yleensä miehiä..Sipiläkin tais kuitata se olankohautuksella..koska se on mies...Niinpä.Sen tytön(ehkä) koko loppuelämä on pilalla.

    Äänestä

  • Mutta muslimien valta on huolestuttavaa..Onkohan missään maassa luovuttu omista perinteistä,kulttuurista siksi että ne saa nykyään päättää niistä aika paljon?? Se jos mikä on huolestuttavaa..todella kaukana normaalista elämästä,ei mekään muuteta toiseen maahan ja vaadita että niiden pitää muuttaa koko kulttuuri(pikkuhiljaa) meidän takia..Mieluummin kuolen kuin alistun mustaan kaapuun,ei varmaan mene kovinkaan kauan.

    Äänestä

  • Toivottavasti en joudu näkemään sitä päivää.

    Äänestä

"Lukematta kommentteja, voin kuvitella karjala-lippis öyhöttäjien kommentit:

Kyllä meidän pitää saada riehua ja tuhota paikkoja kännipäissämme, koska me halutaan!

Kuinkahan moni luki ylipäätänsä, että ei tässä kultajuhlia olla kieltämässä, vaan että käyttäydyttäisiin ihmisiksi? "

Tässä känniääliöille osuva viesti. Voisiko joku lukea sen näille oodinin sotapojille.

Äänestä
  • Odinin miehet on yrittäny pitää huolen että suomalaisia naisia raiskattais ym.vähemmän..Eräät luulee että kun suomessa ei pukeudutakaan helteellä mustaan kaapuun....on vapaata riistaa.Ensi viikolla on helle,olis mielenkiintoista nähdä tilastot..kuinka monta suomalaista raiskaa ja kuinka monta mustakaapumaista raiskaa..siis suhteessa..oon nähny jo tilastoja,mutta siitähän ei saa puhua.

    Äänestä

  • Se on iso muutos kun näkee kaapunaisten jälkeen bikinitytöt...Ps.Runkkaaminen on keksitty..ensi viikolla hellettä..poliiseilla taas kiirettä..? Ne on sen kyllä huomannu.

    Äänestä

"Lukematta kommentteja, voin kuvitella..."
Siinähän on jo perustetta sättimiseen.
Muuttuisiko mielipide lukemalla, mene ja tiedä.
Helpompaa ainakin on mättää noita omaan mielikuvitukseen sopivia väitteitä.
Ja kun saa itse määritellä vastustettavan asian, siitä tulee suvakki-idiooteille sopivan helppo kohde.
Stereotypioilla maailma parantamaan.

Äänestä

Etteko te duunarit tajua että manta on elitin temppeli , se kesti 2 maailmansotaa , talvisodat ja tuntemattomat sotilaat , valtavat venäjän ilmapommitukset , tuhannet elitin shampanjakylvyt.

Mutta duunaria ei tämä ego kestä.

Egyptissäkin faaraon temppelit luuhistuu jos duunarit kiipeää senlaelle.
Piikkuiankaa ympärille susikoiria , ja nahkaa rajalle.

Äänestä

Miksi yleensä kun suomi juhlii joitain voittojaan, pitää kiipeillä ,pomppi patsaan päällää kun pahaiset pojan nulika. Koettakaa nyt jo tajuta on vanha ja arvokass patsas Havis Amandaa

Äänestä

Minusta nuo järjettömät tempaukset on pahanteossa olevia kakarotten touhuja Missä kotikasvatus

Äänestä

Ketjusta on poistettu 69 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nazima haluaa kieltää jatkossa kultamitalijuhlat Havis Amandan lähistöltä

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006123371.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu