Ruotsinkielisten pisa-tulosten outo paraneminen?

"Lueskelin Suomen Pisa-tuloksia vuodelta 2012 ja 2015 selvittääkseni, miten niissä näkyy Itä-Suomen poikien väitetty syrjäytyminen. Niistä joskus myöhemmin. Törmäsin nimittäin muutokseen, jota en voinut uskoa todeksi.

Vuonna 2012 selvästi osaavimmat oppilaat löytyivät Pohjois-Suomesta. Erityisesti Pohjois-Suomen tytöt loistivat kaikkia muita paremmalla osaamisellaan joka alalla.

Vuonna 2015 ylivoimastesti parhaat oppilaat (keskimäärin) löytyivätkin Pääkaupunkiseudulta. Jäin ihmettelemään, mitä Pääkaupunkiseudulla on tehty niin paljon paremmin, että tulokset ovat parantuneet aivan olennaisesti kolmessa vudessa. Koulujen positiivinen diskriminointi, jota VATT:n tutkimuksessa ylistettiin tulokselliseksi?

Sitten muistin. Paremmin on tehty Pisa-tutkimuksen otanta. Olinhan itse kirjoittanut vuoden 2012 otantavirheestä blogillani.

Vuonna 2012 oli haluttu tutkia erityisesti maahanmuuttajien osaamista. Siksi näytteeseen oli otettu kaikki koulut, joissa oli vähintään viisi maahanmuuttajaa. Loput koulut oli valittu satunnaisotannalla. Otos oli ”korjattu” painottamalla maahanmuuttajat oikean kokoiseksi ryhmäksi kuvitellen, että tämä olisi hyvä näin. Kun annetaan maahanmuuttajalähiöiden kouluille yliedustus, saadaan vääristynyt näyte myös syntyperäisistä suomalaisista. Olisi pitänyt painottamalla vähentää myös maahanmuuttajakoulujen yliedustusta syntyperäisten suomalaisten keskuudessa. Nyt kun otos on tehty oikein, osaamien Pääkaupunkiseudulla on parantunut aivan olennaisesti.

Tutkimuksessa kerrotaan helpottuneena, että koululaisten matematiikan osaamisen heikentyminen on taittunut. Onkohan? Jos nuo vuoden 2012 tiedot oikaistaan, saamme ehkä aivan erilaisen trendin, koska nyt vertaamme vuoden 2015 tuloksia liian huonoon tuloiseen vuodelta 2012.

Mutta sitten toinen kummallisuus. Miksi vuoden Pisa-tutkimuksessa loistaneet Pohjois-Suomalaiset ovat nyt muuttuneet ihan taviksiksi? Minun on vaikea uskoa näin suureen muutokseen kolmessa vuodessa. Olisiko vuoden 2012 otantavirhe vaikuttanut Pohjois-Suomessa toisin päin tuomalla näytteeseen liikaa oululaisia?

Vuoden 2012 tulokset pitäisi ajaa uudestaan korjaamalla maahanmuuttajakoulujen yliedustus. Ei ole vaikeata."

http://www.soininvaara.fi/2019/05/28/pisa-tutkimus-ja-vuoden-2012-otanta/

" Suomen ruotsinkielisten koulujen oppilaat menestyivät matematiikassa lähes yhtä hyvin kuin suomenkielisten koulujen oppilaat. Kaikissa edellisissä Pisa-tutkimuksissa suomenkieliset oppilaat ovat osanneet matematiikkaa ruotsinkielisiä oppilaita paremmin."

https://valtioneuvosto.fi/artikkeli/-/asset_publisher/pisa-2012-finlandska-ungas-kunskapsniva-har-sjunkit?_101_INSTANCE_3wyslLo1Z0ni_groupId=1410845

Mites tässä näin kävi juuri tänä vuonna 😂

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Vuonna 2012 oli haluttu tutkia erityisesti maahanmuuttajien osaamista. Siksi näytteeseen oli otettu kaikki koulut, joissa oli vähintään viisi maahanmuuttajaa. Loput koulut oli valittu satunnaisotannalla. Otos oli ”korjattu” painottamalla maahanmuuttajat oikean kokoiseksi ryhmäksi kuvitellen, että tämä olisi hyvä näin. Kun annetaan maahanmuuttajalähiöiden kouluille yliedustus, saadaan vääristynyt näyte myös syntyperäisistä suomalaisista."

      Paljonkos niitä maahanmuuttajia on ruotsinkielisissä kouluissa?

    • Anonyymi

      Pisa-tulokset riipuvat kokonaan siitä, mitä kouluja testiin valitaan. Maahanmuuttajakoulut eivät mensty missään aineessa. Kantasuomalaisten kohdallakin on suuria eroja. Parhaimpien koulujen oppilaat ovat jopa kaksi lukuvuotta edellä huonojen koulujen oppilaista, ja tämä eri ei häviä koskaan. Ero päinvastoin kasvaa.

    • Anonyymi

      Poliitikkoviranomaiset ovat kohtalokkaalla tiellä muunnellessaan ja pimittäessään tietoja niin kuin etenkin Neuvostoliitossa aikanaan tehtiin.
      Tuloksena tällaisesta katoaa kaikki luottamus vuralliseen tietoon.

      Tämähän nähdään jo tänä päivänä YLEn salailun, ja jopa valehtelun seurauksista. Yhä useampi kieltäytyy vastaanottamasta sellaista ja on vaihtanut vähintään MTV3:n puolelle. Toivottavasti edes MTV3 pystyy estämään vääristelijätoimittajien soluttautumisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      299
      4830
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3085
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      54
      3012
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      32
      1575
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      12
      1042
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1021
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      1001
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      999
    Aihe