Nyt meitillä on suorapuheiset edustajat eu:ssa.
Mutta tärkeätä, että eivät vain puhu vaan myös tekevät asioita.
Odotankin, että ensimäisenä työnään hoitavat sen, että Suomi maksaa eu:lle vain sen mitä sieltä saadaan. Tämä on heille helppo homma. Ennen syyskuuta hoidettu jos vain on suorasanainen tekijänainen/mies !
Mutta tärkeätä, että eivät vain puhu vaan myös tekevät asioita.
Odotankin, että ensimäisenä työnään hoitavat sen, että Suomi maksaa eu:lle vain sen mitä sieltä saadaan. Tämä on heille helppo homma. Ennen syyskuuta hoidettu jos vain on suorasanainen tekijänainen/mies !
Vastaukset 74
Vanhimmat
Eikö tuo riitä ku vain ilimottaa siellä Rysselissä ettei enempää tipu. Se on siinä, yksinkettaista eikös juu. Pikkusen Rysselin herrojen naamat venähtävät mutta oppivat kerrasta toimintatavat.
Eikös se Teuvo ole nyt yksi Brysselin herra. Rahaa eikä viinaa tipu! Katotaan, miten sen naama venähtää.
Suomeen on syntynyt uusi luokka. Tahvolan Taavit täällä jauhaa samaa virttä markoista ja rajojen kiinni panemisesta. EU-erosta, ikäänkuin me voitais muuttaa avaruuteen.
Kun on lusikalla annettu ei voi kauhalla vaatia. Näin on närhen munat!
EU:n ei olisi pitänyt liittyä. Silloin joku iso herrä tuli suomeen vaatimaan Kataisen allekirjoitusta. Muistaakseni asia koski juuri tätä eu:ta. Ja suomen kansaa huiputettiin, että kaikki hinnat laskee. Kävi päinvastoin. Muistan aina kun näen Kataisen naaman siellä jossain. kun löivät kättä päälle allekirjoituksen jälkeen. Silloin luvattiin se iso virka Kataiselle siitä allekirjoituksesta. Muuten ei olisi sinne päässyt. Onko kerrottu missään, miksi pääsi?
Juu, ei ole hinnat laskeneet!
Ostin -95 kännykän eikä maksanut kuin 5000 mk! Oli se halpaa silloin. Uuden autonkin sai 100 000 mk:lla jos tyytyi Ladaan. Länsiautot maksoivat alkaen 200 000 markkaa. -92 tietokone 17" näytöllä maksoi 16 000 markaa.
Että kyllä oli halpaa! Tuolloinhan 10 000 markan kuukausipalkoista saattoi vain haaveilla.
Vertailutaulukko perustuen tilastokeskuksen laskuriin, missä on otetu huomioon elinkustannusindeksin että inflaation vaikutus, vuoden 2018 tasolla:
5000 mk = 1178,70 € (kännykkä -93)
100 000 mk = 23574,40 € (uusi Lada)
200 000 mk = 47148,70 € (uusi länsiauto alk.)
16 000 mk = 3931,30 € (tietokone)
10 000 mk = 2457,07 € (tavoitepalkka)
Halpaa oli juu....
100000mk.lla olisi tosin saanut 3 ladaa.
v1989 uuden toyota corollan sai n 76.000mk.lla.
Eläkää uskoko, että niillä olisi munaa edes todeta se tosiasia, että Suomen EU-äänestys epäonnistui. Se oli EMU-vajaa ja perustuslait rikkova sekä Venäjän karhun tulolla peloitteleva. Vaikka mitään uhkaa ei ollut.
Joo, Katainenhan siellä oli vuonna 1994, hyvä muisti, ku miettii ettei todellakaan ollut =)
Ja oletat, että ilman EU:n jäsenyyttä sen saisi edelleen samalla hinnalla vuonna 2019?
Nyt tekoja, ei puheita!
Persuteesit: Irti Eu:sta, rajat kiinni, Markka takaisin!
Markka+oli+ihana!
Kun+aamulla+heräsit,+sait+uutisista+kuulla,+että+markka+on+devalvoitu.+Kaiken+tuontitavaran+hinta+nousee+20+%.
Siinä+saattoi+hieman+harmittaa,+että+oli+lykännyt+auton+ostoa...
Hölmöilemällä ulkomaisen velan kanssahan tuo aiheutettiin ihan itse . . Tilanne ihan saman, nyt vaan EU-maat yhdessä takaavat EKP;n rahanpainoa ja pankeille lapiointia. Talous totaalisen kuralla, taataan sairaita summia pankeille syötettyä rahaa, jotta meille voidaan uskotella satua "talouskasvusta" - oikea nimi sille on velkakupla.
Tuota tuota. Devalvaatiota käytettiin Suomessa yleisesti sotien jälkeisellä ajalla. Jo vuosikymmeniä ennen kuin markkinat liberalisoitiin, ulkomailta virtasi valuuttaa ja 90-luvun lama tuli.
Tuota+tuota,+20+%+luokkaa+olevat+yön+yli+devalvoitumiset,+olivat+laman+seurausta,++rahamarkkinahölmöilyistä,+muu+ns.+mormaali++devalvoituminen+ei+ollut+lähelläkään+tuota+luokkaa.
"Vanhoina+hyvinä+aikoina"+1957+ja+1967+devalvaatio+oli+peräti+30%.
"Kun+aamulla+heräsit,+sait+uutisista+kuulla,+että+markka+on+devalvoitu.+Kaiken+tuontitavaran+hinta+nousee+20+%."
Kymmenessä+vuodessa+siis+😒+
Hinnanmuutoksia,+siis+rahanarvon+alennusta+tapahtuu+kyllä+ihan+Euroaikanakin+kymmenessä+vuodessa+😉
Ei+kymmenen+vuoden+sisään+vaan+äkillisenä+toimenpiteenä.+Lisäksi+70-luvulla+ainakin+kertaalleen+markka+devalvoitiin+kolme+kertaa+vuoden+sisällä,+alle+10%+kuitenkin+kerrallaan.
Juu+inflaatiota+tapahtuu+kyllä+euroaikanakin.+Mutta+mittaluokka+on+ihan+eri+kuin+markka-aikaan.+😉
Tuollainen "harhaanjohtava" palstakäyttäytyminen on antipersulle yleistä. Kirjoittelee ja sotkee asioita, kunnes joku e oikeisee. Tuossakin tosiaan alunperin kirjoitti "yön yli" tapahtuvista devalvaatioista, mutta esimerkkiin saa vain 10 vuoden aikana tapahtuneen devalvaation.
Sopii hyvin siis esimerkiksi palstan antipersun epärehellisestä ja faktaa kestämättömästä kommentoinnistaan, joka on vain trollausta.
Luettapa tuo viestiketju loppuun, apukoululainen. 😉
apukoululaisen juttujahan nuo juttusi ovatkin 😒👏 Hieno suoritus taas, kyllä avustajat ovat nyt ylppeitä sinusta.
Et sitten pystynyt vastaamaan mitenkään järkevästi, persu 😉
Taaskaan yhtäkään kysymystä, järjetöntä tai järjekevää ei ole esitetty, johon et vastausta olisi saanut - idiootti antipersu Miksi-kommentoija 😎😖😒
Kelaa muutaman viestin verran ylöspäin. Et kommentoinut viestiäni mitenkään. Sen sijaan sinun apukoulusta karannut "Miksi"-persukamusi änkytti jotain sekaan. 😉
Ja tiedoksi sinulle: En ole eurofani. Yritän vain tuoda esiin ettei ole yksiselitteistä vastausta siihen kumpi on Suomelle parempi, euro vai oma valuutta.
eurossa bkt junnannut jo 10v paikallaan. ruotsissa kruunu nostanut bkt..tä.
Rajavalvonnan palautus, oma valuutta ja ero liittovaltiosta ovat kaikki itsenäisen valtion klassisia ominaisuuksia. Näihin on hyvä pyrkiä.
Laiskurit ne vaan löllöttelee, ymmärrän kyllä senkin 🥺
Ironista kyllä, niin Teuvosta tulee Brysselissä kielitaidoton, seksuaalirikokseen syyllistynyt maahanmuuttaja.
Osoitti vaalien jälkeisessä A-studiossa Niinistön, Pietikäisen, Heinäluoman ja Pekkarisen rinnalla olevansa täydellisen kuutamolla asioista.
Toivottavasti osaa olla edes hiljaa siellä parlamentissa. Ja toivottavasti ei ihan heti vedä perseitä jossain lobbaustilaisuudessa ja nolaa koko Suomea.
itsenäisen maan, ja sen symboolin markan puolesta taistelivat , myös sotiemme veteraanit, joten kiitos heille, vaan turhaanko taistelivat,, enään ei ole markkaa ja määräysvaltaakin eurostoliitolla. :P
Samalla voitaisiin Suomen sisällä toteuttaa vastaava maksu-uudistus.
Espoolaisten ei kuulu maksaa posiolaisten menoja. Valtiontuet pois kunnilta!
Myös kuntien sisällä haluan vastaavan uudistuksen. Miksi Munkkiniemessä asuvan verorahoja käytetään jonkin kadun rakentamiseen Vuosaareen?
Onhan tuossa iso ero maksamisvelvollisuudessa. Maksat Posion tai maksat koko Afrikan, iso ero. Lisäksi ei paljoa ne..maiden asiat pitäisi hetkauttaa meitä v.lkoisia.
Suomessa on voimassa yhdenvertaisuuslaki eli jokaisen pitää saada yhtä paljon ,
siksi Kauniaislaisten pitää elättää Kainuulaisia , verot yhtäsuuriksi koko maassa ,
mtä enempi Afrikkaa sutetaan niin sitä enemmän ne sikiää siellä , käsittämätöntä
on miten ne sikiää 10-kertaisesti vaikka on sotia , nälkää , kulkutauteja
Samaa mieltä tuosta sikiämisestä! Mitä enemmän sinne rahaa syydetään, sitä enemmän lisääntyvät! Ei kukaan maailmassa pysty kaikkia elättämään! Tätä ei muut ymmärrä kuin PS. Ja aina heitä vain morkataan!
Jopa oli avaus, suorapuheiset edustajat. Jos viittaa Persujen ehdokkaisiin niin metsään menee. Valitettavasti toinen ei puhu mitään ja toisen puheesta ei tajua mitään. Ja tämä oli parasta mitä Persut voivat EUlle tarjota?
Ei ole Suomen etu erota EUsta.
Ehkäpä ei tässä kohtaa etua erota, mutta sama tilanne on hyödyn kanssa, maksamme EU;lle enemmän kuin sieltä saamme - siis mikä "etu" mahtaa olla EU;hun kuulumisessa ?
Niin on Lauraa ja Teuvoa ylistetty, että oikeus ja kohtuus odottaa heidän hoitavan jäsenmaksuasian kuntoon. Saavat tukea muilta populisteilta kun ovat kavereita. Varmaan Viron Ekre meppi kuten ruottalaiset ja tanskalaiset tukevat. Ja Italian ja Ranskan populistimepit tukevat.
Taitaa olla enemmänkin "odottajan" ajatus- ja ymmärrys ongelmaa, jos tuollaista kuvittelee, lisäksi puuttuu silloin "odottjilta" täydellisesti käsitys, millainen ylihintainen "byrokratian" helmi tuo EU-koneisto oikein on, lisäksi se, että suomalaisilla mepeillä ei ole minkään valtakunan valtaa EU-päätöksentekoon.
Erotaan pois mutta ollaan valmiita hyväksymään ulkomaisten sijoittajien sekä toimijoiden maastalähtö. Tokihan kaivosjätit jää mutta telakat, autotehtaat sekä suursijoittajat poistuvat vaikka suomalaiset tekisivät heille ilmaiseksi töitä. Uutta Nokiaa ei tämä maa tule koskaan enää saamaan mutta eletäänhän me risusavotastakin josta maksetaan markoilla. Siihen vielä Euroopan ulkopuolinen kauppapoliittinen sota joka jo nyt on syönyt lujasti vaikkapa Fiskarsin tuotantoa joka menee etupäässä Yhdysvaltoihin. Olen käynyt kuusi luokkaa kansakoulua mutta silläkin oppimäärällä ymmärrän ettei kolmen tuhannen markan kuutuloilla voi pitää kahta autoa ja velkaista taloa. Tämän summan tulemme saamaan perussuomalaisten risusavotoista.
Nuo lähtevät joka tapauksessa, markkinat kun ovat aivan muualla, eikä tuotteita kannata tehdä kaukana markkinoista. Venäjän markkinoille ei suostu myymään, muualle ei pärjätä hinnoissa.
Suursijoittajat taas, tervemenoa. Heistä ja heidän toiminnastaa on enemmän haittaa kuin hyötyä. Pörssi, joka on kuin Veikkaus - eli pelitoimisto, vedonvälitystoimisto, kumpikaan ei tuo kestävää ja tasapainosita talouspohjaa, vaan pelureille pikavoittoja, eli joutaakin mennä.
Eihän persutkaan vaadi EU-eroa vaan pyrkivät muuttamaan Eu:a. Itsenäisyyspuolue vaatii Suomen EU-eroa.
Ei vaadi? Milloin tuommonen on tullut? Äänestin väärää puoluetta.
Halla-aho on sanonut, että EU-jäsenyydellä on Suomen kansan enemmistön tuki eikä ero ole realistista.
Miten niin ei vaadi? Onko takki kääntynyt.
Eihän näiden tuuliviirien mukaan ehdi.
Ovat ehkä joskus vaatineet, mutta eivät enää.
Onko tosiaan vielä joku äänestäjä, joka ei tiedä perussuomalaisten uudesta suhtautumisesta EU:hun? Hyvät on eväät äänestyspäätökselle. Kannattaa ottaa selvää asioista. Ihan itse.
Jos markka tulisi takaisin, se devalvoituisi reippaasti. 60- ja 70-lukujen devalvaatiot olivat pientä sen rinnalla, mitä devalvaatio tänä päivänä merkitsisi. Suomesta tehdään pirusti nettikauppaa ja tavaraa kulkee. Ei kulkisi markan kanssa.
Suomeen tehdään pirusti nettikauppaa, joka kyllä hiljenisi, mutta niin vahvistuisi valuuttavarantokin. Markka liitettiin todellisella ylikurssilla, tuplakurssilla Euroon, joten siltä pohjalta ei ole syytä edes arvioida Markan arvoa. Kuten on todettua, Eurosta eroaminen ei ole nyt järkevää, mutta siihen valmistautuminen on, sillä EU ja Euro tulevat kaatumaan omaan mahdottomuuteensa.
Jos olisi liitetty noin heikolla kurssilla kuin esität, niin koko maa olisi tyhjentynyt työikäisistä. Kaikki nuo olisivat muuttaaneet muualle Eurooppaan. Ruotsikin olisi kovasti kiinnostanut taas uudelleen.
Euromailtahan vaaditaan tiukkaa talouskuria. Oikeistopuolue persujen luulisi kannattavan euroa..
Joka tapauksessa, köyhien ruoskiminen jatkuisi markka-aikaankin persujen ja kokkareiden johdolla.
Valheita, valhetta ja tietämättömyyttä.
Sellaisiahan ne ovat. Antipersun Miksi-kommentoijan kirjoitukset.
Miksi, oi miksi ??
Hauku sinä vaan teitä persuja 😉
Teillä ei ole yhteistä visiota mihinkään muuhun kuin ehkä mamu- ja eu-politiikasta. Jos niistäkään.
Ja valtaosa persukannattajista ei tajua tai ole kiinnostunut juuri mistään muusta kuin mamuasioista.
Hajotkaa taas, pellepuolue persut.
Sinua ja sinun outoa tietämätöntä toimintaasi palstalla minä haukun.
Sinullahan se tuntuu hukassa olevan, mitä Persut ajavat, missä ja miksi.
Kuitenkin heittelet typeriä Miksi-kommenttejasi.
Kyllä Persut ovat kiinnostuneita, suomalaisista ja Suomen asioista, jotka tulisi päättää suomalaisten toimesta, suomessa 😉
Tiedoksi: Minä en ole tuo "Miksi-kirjoittelija". Se on joku persuvajakki. 😉
Keskivertopersua tuntuu kiinnostavan lähinnä yksi asia: mamut. Jos sinä olet poikkeus, se vain vahvistaa säännön.
PS;llä+on+puurot+ja+vellit+yhtä+sekaisin+kuin+sen+peruskannattajilla.+Ihan+ajatuksen+tasolla+eroaminen+EU;sta+voi+kuulostaa+siltä,+että+oltaisiin+taas+itsenäisiä,+mutta+tuleeko+mieleen+yhtään+syytä+miksi+EU+on+luotu
Ihan+niin+sekaisin+en+itsekkään+ole+että+kuvittelisin+että+EU+on+luotu+yksittäisille+ihmisille+koska+ns+kansalaisten+vapaudet+eivät+ole+kovinkaan+kattavat.+Eu+on+luotu+kauppa+ja+valuutta+unioniksi+ja+sen+etuina+ovat+tullivapaudet,+vakaa+valuutta+ja+alhaiset+korot.+Esim+jos+Suomi+eroasi+niin+tästä+rokotetaan+kaikkien+muiden+jäsenmaiden+osalta+vientitulleilla+(huom+suomi+on+erittäin+huonossa+asemassa+omavaraisuuden+suhteen,+eli+emme+mitenkään+onnistu+kääntämään+ajatuksella+"no+nostetaan+sitten+tänne+tulevan+tavaran+tulleja+samassa+suhteessa",+lisäksi+jos+teillä+on+velkaa+niin+koroista+tulee+markan+osalta+hyvin+ailahtelevia.+Jos+teissä+on+-90+luvulla+asuntovelkaa+maksaneita+niin+tuli+itku+silmään+kun+korot+olivat+20%+luokkaa.
Netto+ja+bruttomaksajista,+https://fullfact.org/europe/uk-one-biggest-contributors-eu-budget/.+Eli+nyt+järki+käteen+ja+lopettakaa+tunteella+ja+mielikuvilla+pelaaminen,,,
Kyllä, on riipaisevaa nähdä saman toteutuvan yhä uudestaan ja uudestaan, kun huomaa populistien syyttävän EU;ta kaikista ongelmistaan. Kreikkalaiset pistivät hommat aivan perseelleen ja olivat menossa kohti sisällisotaa, EU tuli väliin ja rahoitti valtion jaloilleen,,, mutta mitä populistit tekee, valehtelee omalle kansalleen ja lampaat toistaa kuorossa EU;n vika kun ollaan pistetty omat asiat päin persettä
Poliittinen vastuu on kuin pieru saharassa, ketään ei kiinnosta sen jälkeen vaikka on ajettu oma kansa jyrkänteeltä,,, aina löytyy uusia kusetettavia
"Poliittinen vastuu on kuin pieru saharassa, ketään ei kiinnosta sen jälkeen vaikka on ajettu oma kansa jyrkänteeltä,,, aina löytyy uusia kusetettavia"
ja tämä on erittäin hyvin nähtävillä Britanniassa,
Äänestä Suomi takaisin, aika hämärä slogani kun ei persut itsekkään tiedä mitä tarkoittavat.
Niin kova uho ollut päällä, että minä ainakin edellytän persujen näyttävän miten saadaan eu jäsenmaksu - 0 tasolle. Jos eivät pysty, niin vaihdetaan varahenkilöihin.
Esim. Viro , nettosaaja, alhaisempi verokanta. Autoistaan päätellen rikkaita, on uutta bemua, mesee ja audia. Tuotantoa siirtynyt Suomestakin sinne pilvin pimein. Tehdään mekin sama juttu. Kiitokseksi joku virolainen naisstara kertoo kuinka huonoja ja rumia me porot olemme. Tasavero ja eu maksamaan erotus nykyiseen korkeampaan verokantan.
Kyllä, tunteella menevillä lajitovereilla "äänestä Suomi takaisin" on kova sana, annetaan yksinkertaisia suggestioita. Jotain on otettu pois ? se on saatava takaisin, tosin mitään ei ole annettu pois. Suomi on edelleen se sama tasavalta kuin viimeiset 100 vuotta
On annettu, itsenäisyys ja omat päätökset, omasta parasta ajatellen..
Rajat kii heti, kun loora sahuri ovat todistetusti poistuneet maastamme, vaikkapanyt rysseliin. Saadaan Suomi takasin. Rysseliin päästyään he varmaan poistavat Suomen eeuusta, mutta pidetään puomit alhaalla kuitenkin
Molskista sanoi Eemeli.
erotaan heti huomenna. hakkarainen ja huhtasaari saa hoitaa asian pikakuurina.
Perussuomalaisten hämmästyttävät puheet rajojen sulkemisesta, Eu- erosta ja Markan käyttöönotosta voi ymmärtää heikon koulutustason tuomana ymmärtämättömyytenä ja vääristyneen itsetunnon aiheuttamana. Kun tietää asioista ja niitten vaikutuksesta niin ei varmasti kukaan puhu mainituista asioista, joiden seuraukset olisvat täysin tuhoisat. Mutta jos vääristynyt itsetunto pakottaa ihmisen esittämään idoottia niin minkäs voit.
Vaihtoehtoinen selitys on, että ihminen on hoitanut omat asiansa siihen malliin, että mikään huononnus tilanteeseensa ei enää vaikuta miltään.
Niin se ymmärtämättömyys antipersulla, aiheuttaa outoa spämmäeystä, asioilla jotka eivät ole Perussuomalaisten ohjelmassa, lähinnä kuulopuheita ja antipersun ymmärtämättömyyden tuotteita - valheita !
Erityisesti keskustan ja vasemmistoliiton äänestäjien suhtautuminen EU:hun on muuttunut positiivisemmaksi ajan myötä. Vielä vuosituhannen alussa EU-jäsenyys ei erityisemmin innostanut keskustan tai vasemmistoliiton kannattajia. Myös SDP:ssä EU-myönteisten osuus on kasvanut selkeästi 2000-luvun alusta.
Perussuomalaisten ja kristillisdemokraattien äänestäjiä lukuun ottamatta kaikkien puolueiden kannattajien enemmistö suhtautuu EU-jäsenyyteen myönteisesti.
Myönteisimmin EU-jäsenyyteen suhtautuvat RKP:n, vihreiden ja kokoomuksen äänestäjät.
Takin kääntäjiä melkoinen joukko.
EU on outo sillisalaatti, sen kannattajat jättävät huomiotta kokonaisuuden, ovat kiinnostuneempia ts. "rusinoista pullassa".
Vapaa liikkuvuus taitaa olla ainoa isompi hyöty ja sekin on annettu sitten kaikkialta maailmasta "rusinoille" saapuvien onnenonkijoiden hyödynnettäväksi, piti olla alunperin vain EU:n jäsenvaltioiden kansalaisten oikeus.
EU on myös vapaan ja vastuuttoman kaupankäynnin edistäjä, roinaa kulkee laivoilla, junilla, lentorahtina halpamaista enemmän kuin koskaan maapallon tunnetussa historiassa ja suurin osa turhaa digihärpäkettä ja kestoltaan huonoa tavaraa.
Ilmastonmuutoksen torjunnassa ei ole huomioitu tätä puolta lainkaan, vaikea uskoa, että pörssi-ja sijoitusmaailman kätyri EU sitä huomioikaan?
Rahamaailman ja monikansallisten yritysten lobbarit vie EU:a kuin litran mittaa ja valtaosa euroedustajista tyytyy köllöttelemään hyvillä ansioilla, ilman totuudenpuhumisen riskiä.
Euro on yliarvotettu valuutta, sitä pitää tukea koko ajan erinäisillä velkaostoilla ja sen avulla ajetaan pienet kansallisvaltiot ahtaalle.
Esim. Suomella ei koskaan tähänastisen historiansa aikana ole ollut näin suurta velkataakkaa, nyt puhutaan 106-107 miljardin ulkomaanvelasta, eli velaksi elää tämäkin valtio romahdukseen asti.
Ja kukaan ei pystyne kiistämään sitä tosiasiaa, että mikä markka-aikaan maksoi markan, on nyt euro, eli n. 6 markkaa jopa enemmänkin.
Eli kuplavaluutta on oikea termi ja on mielenkiintoista nähdä kauanko kestää, ennenkuin tämän valuutan myötä tärähtää 1930 luvun jättilamaakin suurempi pommi?
Käsittelemättä on enää itsenäisyys, jokainen järkevä näkee, että sitä ei Suomessakaan ole, poliitikkomme ja koko systeemi pyörii EU:n käskyvallan alla, poliitikot ja puolueet ovat perussuomalaisia lukuunottamatta pääosin EU:n politrukkien ja rahanvallan juoksupoikia ja tyttöjä.
Palkkiona he saavat joskus EU viran jopa komissaarin pallin, siitä, että ovat maansa myyneet ja sanansa syöneet!
"Vapaa+liikkuvuus+taitaa+olla+ainoa+isompi+hyöty+ja+sekin+on+annettu+sitten+kaikkialta+maailmasta+"rusinoille"+saapuvien+onnenonkijoiden+hyödynnettäväksi"
-+totta
"EU+on+myös+vapaan+ja+vastuuttoman+kaupankäynnin+edistäjä,+roinaa+kulkee+laivoilla,+junilla,+lentorahtina+halpamaista+enemmän+kuin+koskaan+maapallon+tunnetussa+historiassa+ja+suurin+osa+turhaa+digihärpäkettä+ja+kestoltaan+huonoa+tavaraa."+
-+johtuu+ihan+siitä,+että+Kiinan+tuotanto+miltei+kaikilla+aloilla+on+räjähtänyt+käsistä+viimeisen+10+vuoden+aikana+ja+on+ihmisten+itsensä+vika+että+ostavat+krääsää+mm+Aliexpressistä
Ilmastonmuutoksen+torjunnassa+ei+ole+huomioitu+tätä+puolta+lainkaan,+vaikea+uskoa,+että+pörssi-ja+sijoitusmaailman+kätyri+EU+sitä+huomioikaan?,+
-+hmm,+ei+mitenkään+EU;n+vika+Kiina+krääsällä+on+mm+Suomeen+24+%+vero,+tosin+Kiinalaiset+yritykset+kiertää+veroja+ilmoittamalla+saapuvan+tavaran+hinnan+alakanttiin+jotta+ostaja+saisi+sen+halvemalla,+edelleen+kuluttajan+oma+vika+ostaa+Kiinasta,,,+mutta+totta+sinällään,+että+maailman+suurimpien+saastuttajien+pitäisi+maksaa+enemmän+veroa+jotta+ne+alkaisivat+kiinnittämään+huomiota+omaan+saatuttamiseensa
"Rahamaailman+ja+monikansallisten+yritysten+lobbarit+vie+EU:a+kuin+litran+mittaa+ja+valtaosa+euroedustajista+tyytyy+köllöttelemään+hyvillä+ansioilla,+ilman+totuudenpuhumisen+riskiä."
-+tästä+ei+oikein+ota+selvää,+jotain+PS+jargonia+ja+aivopieruilua
"Euro+on+yliarvotettu+valuutta,+sitä+pitää+tukea+koko+ajan+erinäisillä+velkaostoilla+ja+sen+avulla+ajetaan+pienet+kansallisvaltiot+ahtaalle."
-+kuinka+se+ajaa+pienet+kansallisvaltiot+ahtaalle+?,+vaikka+eurolla+sama+arvo+jäsenmaissa+niin+maiden+oma+tilanne+ratkaisee+mihin+hintaan+tuotteitaan+ulkomaille+myyvät,,,+mm+Viro+on+tunnetusti+edullisempi+kuin+Suomi
"Esim.+Suomella+ei+koskaan+tähänastisen+historiansa+aikana+ole+ollut+näin+suurta+velkataakkaa,+nyt+puhutaan+106-107+miljardin+ulkomaanvelasta,+eli+velaksi+elää+tämäkin+valtio+romahdukseen+asti"
-+jos+etu+huomannut+niin+meillä+oli+juuri+10+vuoden+lama,+jouduttiin+ottamaan+velkaa+säilyttääksemme+hyvinvointi+Suomen+palvelut,,,+nyt+hyvinvointia+puretaan+kovaan+tahtiin+jotta+ei+velkaannuttaisi+lisää,,,+johtuu+siitä+että+meillä+oli+aikanaan+kannattavaa+idänkauppaa+ja+sitä+vasten+saatiin+rakennettua+suhteellisen+rikas+valtio,,,+NL+hajoamisen+jälkeen+ollaan+velkaannuttu+kovaan+tahtiin
"Ja+kukaan+ei+pystyne+kiistämään+sitä+tosiasiaa,+että+mikä+markka-aikaan+maksoi+markan,+on+nyt+euro,+eli+n.+6+markkaa+jopa+enemmänkin"
-+jos+meinaat+että+tavaroiden+ja+palveluiden+hinnat+ovat+kallistuneet+suhteettomasti+niin+osittain+on+ja+osittain+eivät+ole
"Eli+kuplavaluutta+on+oikea+termi+ja+on+mielenkiintoista+nähdä+kauanko+kestää,+ennenkuin+tämän+valuutan+myötä+tärähtää+1930+luvun+jättilamaakin+suurempi+pommi?"
-+kyllä+se+on+dollari+joka+se+jättilaman+tulee+aiheuttamaan+ja+sen+seurauksena+myös+muualla,,,+kultakannasta+irtautuminen+oli+erittäin+katastrofaalinen+päätös+joka+tehtiin+ensimmäisenä+USA;ssa
"Käsittelemättä+on+enää+itsenäisyys,+jokainen+järkevä+näkee,+että+sitä+ei+Suomessakaan+ole,+poliitikkomme+ja+koko+systeemi+pyörii+EU:n+käskyvallan+alla,+poliitikot+ja+puolueet+ovat+perussuomalaisia+lukuunottamatta+pääosin+EU:n"
-+PS+jargonia+ym+pieruilua,+mainitse+yksikin+tapahtuma+joka+on+EU:m+toimesta+pakotettu+Suomessa+toteutettavaksi,,,
Tuon lupas Soini jo lähes kymmenen vuotta sitten, hiljasta on ollu.
Ei taida noin vain onnistua eroaminen, vaikka olis minkälaisia persussuomalaisia siellä.
ellei sitten käy kuten jenkeissä 1800 luvulla. unioni vs muut. #
Markka~aikaan nuorena säästäjänä korot huiteli jossain 12‰ Velalliset olivat vaikeuksissa. Tosin inflaatiokin oli hurjaa. Ei niitä aikoja kukaan kaipaa. EU ja euro on tuonut vakautta ja korkeaa elintasoa.
Tottakai nyt erotaan. Ja jotta ei tuhlata paperia ihan ympäristösyistä, niin liitytään saman tien osaksi Venäjää, mikä on meidän kaikkien persujen suuri unelma. Siellä eivät suvakit ja homopojat juhli. Ne pannaan mankeliin tai vankilaan vähän sukuopuolestakin riippuen. Mutta roikkumaan kuitenkin, että kuivaa tulee.
Tuo kommentti että maksetaan mitä saadaan ,tarkoittaisi aika suurta lisälaskua,kun laitetaan rahallinen arvo EUsta saatavalle hyödylle. Esim valuutanvaihtokulut,tullimaksut, alvit,,koulutusvaihto,tavallisten ihmisten etujen ajo isoja tele ja internetjättejä vastaa (kuten ylisuuret roamingmaksut),elintarvikkeiden laadun valvonta jne.
Persut+huutaa+itsenöisyyttä+takaisin.+Jos+niistä+joku+olis+käynyt+armeijan,+niin+tajuaisivat+täällä+olevan+vain+yhden+armeijan,+nimittäin+Suomen.
Entäpä+taloudellinen+itsenäisyys.+Se++tarkoittaisi+100%+omavaraisuutta.+Siihen+kait+pystyisi+3+valtiota+tänä+päivänä.+Usa,Venäjä+ja+Kiina.+Tämä+kaikki+teoriassa.+Kiina+pystyisi+todellisuudesa.