Koska evoluutioteorian mukaan yksilön, siis myös ihmisen, ensisijainen elämäneasenne on puhdas itsekäs etu hinnalla millä hyvänsä niin estää ihmiset havainnoimasta todellista rakkautta.
Rakkaus on epäitsekästä lähimmäisten tai omaisten huomioimista ja se herättää läheisissä halun osoittaa samaa hyvyyttä sinulle ja tuota jatkuvuttaa kuvaillaan sanalla onnellisuus, siis ihan vieras termi evokeille jotka kuvittelevat olevansa onnellisia kun saavat homobaarissa tökkiä toisiaan anukseen.
Evoluutioteoria vahingoittaa ihmisen persoonaa.
12
65
Vastaukset
Höpsis. Eihän yksilön itsekkyys ole mikään tae eliöpopulaatioden menestykselle. Hyvänä esimerkkinä se, etteivät muurahaiset olisi menestyneet yksilökeskeisinä.
Mitä ihmisiin tulee, niin epäsosiaalisimmat yksilöt eivät ole niitä parhaita suvunjatkajia, eivätkä lapset kasvaisi sukukypsiksi ilman vanhempien huolenpitoa.- Anonyymi
>>evoluutioteorian mukaan yksilön ... ensisijainen elämäneasenne on puhdas itsekäs etu hinnalla millä hyvänsä<<
Evoluutioteoria EI väitä tuollaista. Miksi keksit tällaisia järjettömiä juttuja? Yritätkö perustella typerää uskontoasi tällaisilla valheilla?
Evoluutio päinvastoin on kehittänyt altruismin, sosiaalisuuden ja rakkauden.- Anonyymi
Jostainhan sen on löydettävä tekosyy päästä höpöttämään anuksista.
- Anonyymi
Evoluutioteoria selittää varsin hyvin sosiaalisten eläimien altruismin yhteiskuntahyönteisistä ihmiseen.
Kun kreationistille ei jää muuta perustelua vastustaa evoluutioteoriaa, hän rakentaa olkiukon ja pöllyyttää sitä. Itseäsi voit ehkä sillä pettää, mutta et ketään, joka tietää evoluutioteorian perusteet. - Anonyymi
Itsekkyys esiintyy lähinnä siinä että minun jumala on oikea ja sinun väärä ja sinun uskolla joutuu helvettiin kin minun uskolla pääsee taivaaseen.
- Anonyymi
Eli
"Rakkaus on epäitsekästä lähimmäisten tai omaisten huomioimista ja se herättää läheisissä halun osoittaa samaa hyvyyttä sinulle"
Ja heti perään tuomitset.
Jäi myö ihmetyttämään minkä takia vain lähimmäisiä ja omaisia pitää rakastaa? Miksi ei voisi rakastaa kaikkia?
Oliko tuo sitä kristillistä rakkautta, jossa eritavalla ajattelevia teloitetaan?- Anonyymi
Parempia rakastetaan ja ihaillaan, uskovaiset rakastaa rosvoja ja epäonnistujia.
- Anonyymi
Kyllä evoluutio voi luoda kaikkia rakastavan olennon.
Kysymys ei ole rakastamisesta vaan selviytymisestä naapuria paremmin.
Minulla on nälkä ja tuo vain pussailee minua. - Anonyymi
Te uskovaiset voisitte rakastaa minua niin paljon, että ostaisitte minulle
hienon asunnon ja auton. - Anonyymi
Evoluutioteoria ei ota mitään kantaa moraali-kysymyksiin tai elämän asenteisiin. Vaikka olisimme erakkona elävä laji vailla sympatiaa, niin evoluutio olisi huono oikeutus. Mutta onneksi olemme ryhmässä elävä laji, jolle on ominaista yhteistyö ja jopa uhrautuminen yhteisen hyvän eteen. Ilman yhteistyötä ihminen olisi kuollut sukupuuttoon.
Yritäpäs nyt eheytyä ettei tarvitse joka päivä höpöttää homoista ja anuksista.
- Anonyymi
"Siitä puhe mistä puute"...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä681969- 1281394
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1321353- 1431082
- 103932
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten348868Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82754Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55694Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50673Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67654