kultakalojen kanssa mitä kaloja?

Niin eli siinä se kysymys jo tulikin että, mitä kaloja voisi ajatella kultakalojen kanssa? Sopisiko vaikka kardinaalitetrat tai jotkin muut pienet parvikalat?
6393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kultakalojen kanssa vain kultakaloja.. Minkä kokoinen on akvaariosi? Kultakalalla täytyy olla vähintään 100 100 litraa vettä per kala...

Äänestä

Jälleen kerran sanon, että kultakalojen kanssa sopii oikein hyvin kylmässä vedessä viihtyvä aasianmutakala ja kardinaalikala. Ja jos ei ihan kylmää vettä ole, niin partamonnikin sopii. Mutta siinä ne alkavatkin olla... Ja mistä tuo on keksitty että 100 litraa per kultakala? Olen aikasemmin kuullut teorian kiekkokala/50 litraa. Tuo sata litraa per kultis on mielestäni vähän liioiteltua....

Äänestä
  • Täälä on yleensäkin ollu vähän tapana liioitella. Niinkuin olis menos joku kenellä-on-suurin-akvaario-kisa ...
    joo vastatkaa vaan tähän ja huomauttakaa eläinsuojelupykälillä jne.
    En sanonut, että kaloilla pitäisi olla alimittainen allas!

    Äänestä

Juups, eli mullahan on noin 180 l akva ja siellä eleilee jokin (tosi ruma) monni (ja tosi tehokas), sekä (anää) kolme leväbarbia ja sitten ne kultakalat, niitä on kolme ja hyvin on pärjäilty.
Tosin, yx leväbarbipienokainen (4cm) katosi ollessani pari vkoa matkoilla... Löytynyt ei koskaan, etsitty: ei koskaan, paitsi vähäsen... Ja jotkut vielä väittää tota mun akvaani LIIAN pieneksi, höpö höpö... Sopiva se on! Meinaan, nyrkkisääntö: 1litra/cm(kala).
Eli NOway liian pieni!!!!
~Ole hyvä~

Äänestä

Niin kardinaalitetrat ja muutkin pienet parvikalat ei oikeen sovi kultakalojen kans ensinnäkin kultakala on petokala se syö kaikki mitä sen suuhun menee noin ainakin väitetään mutta ei se niinkään ole meillä on 450 litranen akvaario ja siellä oli 3 kultsia 1 kuoli ja 2 annettiin pois ne oli meillä ehkä vuoden ja siinä aikana akvaariosta "katosi" katkarapu 2 neon tetraa 1 intiaanin sulka tetra eli kato oli vähäinen.
suurempi ongelma tulee veden lämmön suhteen tetrat kun tarvitsee 25-28 asteista vettä kun kultsit viihtyy 22 asteisessa. Jos tetrat pitää "kylmässä" vedessä ne ei välttämättä laske kutuaan pois josta taas koituu ongelmaksi vesi pöhö.

juu partamonnit käy hyvin kultsien kans ja jos sulla on iso allas (min 400l) niin isopurje pleko menee hyvin jos allas on liian pieni niin saat seurata "hienoja" takaa ajo kohtauksia.

Äänestä

Mielestäni kardinaalit sopii.Riippuu tietty akvaarion koosta.Ehdotan myös helmipartamonnia.Muuten mikä on akvaariosi veden lämpötila?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sari kirjoitti:

Niin eli siinä se kysymys jo tulikin että, mitä kaloja voisi ajatella kultakalojen kanssa? Sopisiko vaikka kardinaalitetrat tai jotkin muut pienet parvikalat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu