Miten lisätään objekti suorituksen aikana. Eli kysyn siis koodivinkkiä, miten voin esim. Commandbuttoniin kirjoittaa koodin joka lisää textbox:in lomakkeeseen. Tarvitsisin Vba -koodia.
objektin lisäys
6
570
Vastaukset
- ...
Jos tekstiruudun sijoittaa lomakkeelle ja määrittelee sen ensin näkymättömäksi (esim. Teksti1.Visible=FALSE). CommandButton-kontrollissa Teksti1.Visible=TRUE toisi tekstiruudun uudelleen lomakkeelle näkyviin. Samalla tekstiruudun kokoa ja sijaintia voisi tarvittaessa muuttaa?
- -jk-
VB6:ssa näin; en tiedä, toimiiko VBA:na.
Set txtBox1 = Controls.Add("VB.TextBox", "Text1")
With txtBox1
.Width = 2000
.Height = 300
.Top = 500
.Left = 50
.Visible = True
.Text = "Eka tekstipoksi"
End With
Set txtBox2 = Controls.Add("VB.TextBox", "Text2")
With txtBox2
.Width = 2000
.Height = 300
.Top = 500
.Left = 2250
.Visible = True
.Text = "Toka tekstipoksi"
End With- peetee
Eipä näytä vba:ssa toimivan.
- Petri_Petri
Itse olen tehnyt tuon niin, että olen tehnyt yhden indeksikontrollin formille, koska käsittääkseni ilman sitä ei kontrolleja voi lisätä. Tai se on ainakin helpoin tapa.
Eli lisää formille TextBox:
- laita nimeksi mikä tahansa, vaikka MunTekstiKontrolli
- laita Index-properties nollaksi (jotta se on taulukkokontrolli eli indeksikontrolli)
- laita kontrollin Visible-properties Falseksi, jotta se ei näy formissa
Sitten kun haluat ottaa sen käyttöön, niin muuta kontrollin Visible-properties Trueksi.
Nyt voit myös lisätä TextBoxeja kuinka monta tahansa.
- Kontrollin lisäys: Load MunTekstiKontrolli(1)
- Muuta se näkyväksi: MunTekstiKontrolli(1).Visible=True
- Aseta sille koordinaatit, esim.: MunTekstiKontrolli(1).Top=100:MunTekstiKontrolli(1).Left=500
- Määritä sen koko, esim.: MunTekstiKontrolli(1).Height=1000:MunTekstiKontrolli(1).Width=2000
Sama toimii myös muiden kontrollien kohdalla.- peetee
Tuo ei ilmeisesti toimi vba:ssa, koska siinä ei objekteilla ole ominaisuutta index. Vb 6:ssa tuo kyllä toimii.
- Petri_Petri
peetee kirjoitti:
Tuo ei ilmeisesti toimi vba:ssa, koska siinä ei objekteilla ole ominaisuutta index. Vb 6:ssa tuo kyllä toimii.
Luulin että kysyit sitä VB:stä. En ole paljon tehnyt VBA:lla, mutta täytyihän tuota yrittää.
Sain sen toimimaan Excelillä. Eli kun olet tehnyt formin (joka alla on nimellä "UserForm1"), niin seuraava ohjelmakoodi lisää aina uuden tekstikontrollin. Se tulee suoraan näkyviin, joten visible-propertiesta ei tarvitse asettaa Trueksi. Alla olevassa esimerkissä uusi TextBox tulee edellisen alle, jotta ne eivät mene päällekkäin. Uuden kontrollin tekstisisällöksi tulee sen Y-koordinaatti (eli TOP-properties).
Sub TekstikontrollinLisäys()
'Tämä lisää Excel-formiin uuden tekstiboxin
'Laitetaan se aina 20 pistettä edellisen alle
Dim UusiKontrolli As Control
Static Y
Set UusiKontrolli = UserForm1.Controls.Add("forms.textbox.1")
Y = Y 20
UusiKontrolli.Text = Str$(Y)
UusiKontrolli.Top = Y
End Sub
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk705524Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6263613SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit842959Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2922798"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –961840Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6601770Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4871453Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re241421Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141401Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .189985