Onko ihminen ainut luomakunnan kruunu?

Anonyymi

Olen lueskellut paljon eläinten älykkyydestä ja siitä, että onko ihminen ainut olento telluksessa, jolla on sielu/tietoisuus.
Vielä emme tiedä, missä tämä ihmisen tietoisuus sijaitsee. Olemme luulleet pitkään, että ihminen olisi ihan ainutlaatuinen koko telluksessa, joka on tietoinen omasta olemisestaan.
Tutkijat ovat kuitenkin osoittaneet, että myös monilla eläimillä vaikuttaa olevan tietoisuus. Apinoille on esimerkiksi laitettu väritäplä sellaiseen kohtaan kehoa, mitä he eivät näe. Sitten on tuotu peili eteen. Kun apina on nähnyt peilissä täplän, on hän alkanut etsimään sitä itsestään. Apina siis tietää, että katselee omaa peilikuvaansa ja näin ollen hänellä täytyy olla tietoisuus.

Älykkyyden lajeja on myös hyvin erilaisia. Jumala on antanut myös meille eläimille hyvin erilaisia aisteja. Ihminen on eittämättä kehityksessä roimasti edellä muita, mitä nyt tulee käsitteelliseen ajatteluun ja apuvälineiden käyttöön.
Näen kuitenkin, että Jumala on mahdollisesti luonut useampia luomakunnan kruunuja. Jokaiselle kruunulle hän on antanut oman tehtävänsä. Hyvin todennäköistä on myös se, että jokaiselle näille kruunuille Jumala on myös antanut ainokaisen poikansa ja sovittanut näin myös heidänkin syntinsä.
Apinoille Jumala on inkarnoitunut apinana, valaille valaana jne. Jumalalla on riittänyt työtä, että on saanut olla sovittamassa luomakunnan kruunujen syntejä, jotta he kerran voisivat uskoonsa turvautuen kostua perille taivaan kunniaan!

Jumalan sovitustyö ei nähtävästi ole jäänyt edes telluksen päälle.
Kaikkialle maailman kaikkeuteen, minne Jumala on luonut erilaisia luomakunnan kruunuja, on hän antanut sinne myös ainokaisen poikansa sovittamaan heidän syntinsä. Ja jossain päin universumia on taatusti myös sellaisia luomakunnan kruunuja, jotka ovat jo valmiiksi täysin onnistuneita. Näille ei tietenkään sitten ole tarvinut antaa ainokaista poikaansa, koska he saavat elää paratiisissaan. Eli heidät on luotu tavallaan suoraan taivaaseen!

3

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin omin silmin, kun muurahaisten keossa yhtä muurahaista asetettiin ristille. Siinä oli ihan selvästi Jumalan poika antamassa henkensä sen muurahaisyhdyskunnan edestä. Kuvasin tapahtumat kameralle, jotta muurahaisille jäisi vähän parempi todistusaineisto kyseisestä tapahtumasta, mitä meille ihmisille jäi.

    • Anonyymi

      Vai ihminen luomakunnan kruunu?
      Ihminen on ainaski saanut luomakunnassa aikas paljon pahaa ja paskaa aikaan.
      Mä ainaski olen tullut siihen tulokseen että tätä pahaa ja paskaa saa aikaan ihan joku muu taho ja voima kun itse ihminen,Mutta kaikki paha ja paska kuiteski lyödään viattomien ihmisten niskaan aikas raakalla tavalla.

      • Anonyymi

        Ihminen saa ihan luonnollisista syistä myös paskaa aikaan. Jumala on luonut ihmisenkin tuottamaan paskaa ja sitä syntyy, kun ihminen syö ravintoa.
        Toisaalta kaikki muutkin eläimet maailmassa tuottavat paskaa, mutta niin se on vain tarkoitettu. Paska ei itsessään ole aina vain pahaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      147
      3509
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      41
      1992
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      136
      991
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe