Hillopurkkihallitus syntymässä

Sipilän hallitus täytti sen hillopurkin ja siinä on nyt millä maiskutella. Saako uusi hallitus purkkiin uutta hilloa sitä mukaa kun sitä syödään vai tyhjeneekö purkki vauhdilla?

Sipilän hallitus saattaa hyvinkin olla Suomen historian paras hallitus, sen kuitenkin ratkaisevat tulevat arviot. Ahdasmielinen ja puoluekantainen viha ei Sipilän hallituksen arvoa ratkaise vaan koko maan hyväksi tehdyn työn tuloksellisuus. Sipilä-viha vaikuttaa jotenkin oudolta, ikäänkuin Sipilä olisi loukannut vihaajaa henkilökohtaisesti. Vihaan ilmeisesti vaikuttaa ajalle tyypillinen isänmaattomuus. Muutaman kympin tai muutaman tunnin työn välaikainen henkilökohtainen uhraus maan hyväksi painaa vihaajan mielestä enemmän kuin miljardien pysyvä hyöty maalle, mikä koituu kaikkien kansalaisten hyväksi satoina tai tuhansina euroina. Tuollainen ahdasmielinen typeryys masentaa.

Sipilän hallituksen sanotaan kyykyttäneen kansaa. Ehkä näin onkin, mutta kyykytys oli lähinnä kuntojumppaa. Suomi oli pudonnut ennen Sipilän hallitusta aivan globaalin kilpailun häntäjoukkoihin. Tulevaisuus näytti todella synkältä. Nyt painellaan jälkiteollisten maiden sarjassa ihan kärkiporukassa. Se on maailmallakin noteerattu, mutta Sipilänvihaajat kieltäytyvät tunnustamasta selvää tosiasiaa. Sipilän hallitus vähän kyykytti ja joitakin piti ehkä kyykyttää hieman muita enemmän, mutta kyykkyjumppa koitui kaikkien hyväksi parempana tuloskuntona. Ei siihen kyykkyyn ollut tarkoituskaan jäädä vaan ponnistaa ylös juoksemaan muut kauas edelle ehtineet kiinni. Kuntoa pitää olla, ei tässä armottoman kovassa maailmassa muuten pärjää. Jotkut elämäntapatyöttömät tai keitä lienevät näyttävät luulevan, että Suomella on joku pysyvä kiintiö maailmantalouden kasvuun ja maailmalla on sama velvoite elättää Suomea kuin Suomen valtiolla on huolehtia omista kansalaisistaan. Jos nyt pian aloittava uusi hallitus ei pidä huolta Suomen talouskunnosta niin tässä raa'assa globalisaation maailmassa ei ehkä enää kyykkyjumppakaan auta vaan kaadutaan rähmälleen ja sinne jäädään mutaa nielemään.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        70
        4505
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        105
        3759
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        127
        3426
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        35
        1958
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        69
        1911
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        89
        1209
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        94
        979
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        125
        922
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        55
        905
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        25
        827
      Aihe