Mielestäni on turha kysyä, että pettikö Soini Siniset, vaan kuinka paljon hän petti.
Miten omalla kohdallasi, miten paljolta Soinin petos tuntuu?
Kuinka paljon Soini on sinua sininisenä pettänyt?
6
112
Vastaukset
- Anonyymi
Kimmo Kivelä (sin) on sanonut jotain Timo Soinista, mutta uutinen näyttää olevan maksumuurin takana. Tietääkö kukaan, mitä on sanottu?
- Anonyymi
Kiitos!
Ei näkynyt petossyytteitä, ainoastaan tyhmyyssyytteitä.
- Anonyymi
Luin Kimmo Kivelän artikkelin Savon Sanomat 31.5.2019. Puhuu hyvin rumasti perussuomalaisista. "Kaikki luku-ja kirjoitustaitoiset siirtyivät sinisiin" Yhden asian liike, ihmisvihaajia. Sinisten epäonnistumista kuvaillaan niin, että kansa ei ole ymmärtänyt heidän viestiään.Syyttää myäs perussuomalaisia hillotolppa ym puheista.
Toisin sanoen näiden luku-ja kirjoitustaidottomien syytä on, että nämä hyvät ja muita paremmat epäonnistuivat.
Sanoisin, että siniset ovat ylimielisiä, tavallista kansaa halveksivaa porukkaa. He eivät kanna vastuuta omista tekemisistään vaan syyttävät muita.- Anonyymi
Kimmo Kivelän artikkeli löytyy kokonaisuudessaan hänen facebook-sivultaan. Siniset eivät ole mitään oppineet, eivät ole ymmärtäneet, miksi ovat epäonnistuneet, vaikka rautalankaa on väännetty näille luku-ja kirjoitustaitoisille.
En ole pappi, mutta otan raamattuvertauksen:"Silloin me näimme kuin kuvastimessa arvoituksen tavoin(13.6.2017), mutta nyt näemme kasvoista kasvoihin(8.6.2019)" Siniset olivat Soinin suunnitelma, Sinisillä ei ollut omaa suunnitelmaa. Silloin 13.6.2017 siniset, nuo muita paremmat lähtivät omalle tielleen, koska olivat niitä luku-ja kirjoitustaitoisia. Se "arvopohja" oli heillä ylimielinen hyveellisyys. Meni vajaa 2 vuotta arvoitus tai kuvitelma muuttui todellisuudeksi. Siniset näkevät 8.6., että kyseessä oli vain harhainen kuvitelma, kupla, joka puhkeaa, mitään ei jää jljelle.
- Anonyymi
Eikös tämä Kivelä ole jokin mölisijä? Eduskunnassa aikanaan vierustoverit valittivat, kun hän kokoajan mölisi ja häiritsi. Ei kovin uskottava henkilö, outoa...
- Anonyymi
Asiallinen linkki hommaforumille näköjään aiheutti poiston. Viestissä ei ollut tekstinä mitään erikoista. Tämä on hyvä kaikkien tietää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä14711332- 278063
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565850Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1594522Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai314306Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas834164- 843448
- 803216
- 471689
- 91684