Irtokoiraa, kulkukoiraa, ei kytkettyä taamissa, minkkiä, piisamia, rämemajavaa ja pesukarhua saa pyydystää ympäri vuoden kesäkuusta alkaen. Nämä eläimet on nyt määritelty haitallisiksi vieraseläimiksi eli ne eivät ole enää riistaeläimiä. Lajien pyyntiin ei vaadita enää jatkossa metsästyskorttia.
Myös sallitut pyyntimenetelmät muuttuvat, niin että nyt kyseisiä lajeja saa metsästää muun muassa yöammuntaan tarkoitetuilla tähtäyslaitteilla sekä keinotekoisilla valonlähteillä ja ääntä synnyttävillä laitteilla. Myrkyn tai sähkön käyttö on edelleen sallittua. Epäillä suattaa
Valtioneuvosto antoi asiasta asetuksen 23. toukokuuta. Lisäksi valtioneuvosto teki muutoksia metsästyasetuksiin. Villisian metsästykseen saa jatkossa käyttää myös elävänä pyytävää loukkua tai muuta vastaavaa pyyntivälinettä. Metsästysasetukseen tehdyt muutokset tähtäävät muun muassa villisikakannan rajoittamiseen ja afrikkalaisen sikaruton (ASF) leviämisen estämiseen
Myös sallitut pyyntimenetelmät muuttuvat, niin että nyt kyseisiä lajeja saa metsästää muun muassa yöammuntaan tarkoitetuilla tähtäyslaitteilla sekä keinotekoisilla valonlähteillä ja ääntä synnyttävillä laitteilla. Myrkyn tai sähkön käyttö on edelleen sallittua. Epäillä suattaa
Valtioneuvosto antoi asiasta asetuksen 23. toukokuuta. Lisäksi valtioneuvosto teki muutoksia metsästyasetuksiin. Villisian metsästykseen saa jatkossa käyttää myös elävänä pyytävää loukkua tai muuta vastaavaa pyyntivälinettä. Metsästysasetukseen tehdyt muutokset tähtäävät muun muassa villisikakannan rajoittamiseen ja afrikkalaisen sikaruton (ASF) leviämisen estämiseen
Vastaukset 21
Vanhimmat
Saako tosiaan lopettaa irtokoiran ja kissan jos sellainen menee loukkuun. Onkohan tätä lakia odotettukin. Omilla kustannuksilla, ajalla on ollut vietävä läytöeläin firmoihin.
Et saa, mutta avaajan mainitseman pesukarhun lopettaminen on todella kyseenalaista, koska sitä ei esiinny Suomessa muualla kuin korkeasaaressa. Rämemajava myös lienee luonnossa vielä todella harvinainen,onkohan tavattu yhtään.
Supi koiraa saa metsästää ilman lupaa, mutta Piisamista kyllä joudut maksamaan valtiolle korvaukset, supin lisäksi minkit saa lopettaa ilman lupia ! Ovat petoja luonnossa molemmat!
Late Lapista.
Varsin runollinen on tuo lauseesi, " Supi koiraa saa metsästää". Siis supi saa metsästää koiraa.
Supi on pesukarhun toinen nimi. Supikoira on taas Suomessa hyvin yleisesti esiintyvä haittaeläin. Supia eli pesukarhua ei esiinny Suomessa vielä, mutta pahalta näyttää, että sekin on tulossa.
Supikoiraa, minkkiä, piisamia ja rämemajavaa (sekä teoriassa supia eli pesukarhua) saa nyt pyytää ympäri vuoden ja metsästyksessä saa käyttää pimeänäkölaitteita ja keinovaloa.
Miksiköhän kani ei ole listalla?
Hyvälaki, koirat ja kissat kuriin. Meneekö rasismin puolelle, afrikkalainen sikarutto siis missä.
Älkää ampuko koiraa, se on takuuvarmasti vain eksyny omistajaltaan. Ja mistä erottaa Rämemajavan ja Kanadan majavan?
Saa ampua kerta on uusi laki. Metsäkanalintujen pesät on tärkeämpiä, kuin irrallaan olevat koirat.
Kulkukissat ja koirahan on aina ammuttu ei metsästys aikana.
Viro EU-maa, rotanmyrkkyä kauppojen hyllyillä.
Ei kai myrkky siellä kaupan hyllyillä ole myyntiä varten?
Varmaan rottiakin varten kappaletavarana. Isosti halvempaa, kuin loppuhamstrauksessa Suomi hinnoin, suorastaan sisään heitto hinta.
Minä metsästän vain puumaa.
Nyt voi jokainen ilman metsästyskorttia ja oikeutta oleva lähteä metsästämään "supikoiraa".
Laki ontuu, kuinka metsästyskortiton lopettaa loukkuun menneen minkinkin ja kinkin hyvin viisuttaa. Ampumalla pitäs, vaan ei asetta. Hukuttamalla tietty, mutta kiellettyä. Eläinsuojeluun menee, vehkeet valtiolle, ei niitä, vaan loukut, autot ja tyttö Vokkiin kesätöihin.
Olisiko kellään ruokaohjetta supille. Hänhän on melkokaikki ruokainen, linnun munat, poikaset, marjat, juurekset. Olet mitä syöt, siis supi, että allekirj eiku laskenut.
Kiihottaisi kokeilla rosvopaisti tyylillä kuten lammasta. Onko kellään kokemusta, kokeilen ja kerron, tiedä vaikka kävis suoroon
Pimeässä lammaskin näyttää supikoiralta tai isolta piisamilta.
No pimeässähän on kaikki koirat ja kissat supikoirannäköisiä.
Vokissa kokeillaan Supikoira muhennosta voikukka pedillä. Kokeilun onnistuminen ja jatkossa koulun ruokalistoille. Vokissa kuulemma aiheuttanut mellakointia ja puukotuksia, jonotus on jo alkanut.
E-Korea joutuu lisäämään lentoja Suomeen, kun on ruokalistoille saatu vihdoin koiraa. E-Korean kokit on jo paikalla opastamassa herkun saloihin suomalaisia kollegoitaan.