Sapatin rituaaleista

Anonyymi

Sapattina on hyvä kieltäytyä kahvinjuonnista koska Mooses ei juonut kahvia.
Eikä Jeesus asettanut ehtoolliselle jalkojen pesua ja eikä rahankeruuta.
Kristityt eivät usko että sunnuntai olisi tai tuleva pedonmerkki.
Adventismi sapatin viitekehyksessä ei ole apostolista kristinuskoa vaan amerikkalaista uususkonnollisuutta.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miten voi perustella sen väitteen, että Mooses ei juonut kahvia?

      1) Mooseksen aikana kukaan ei vielä valmistanut kahvia. Se keksittiin paljon myöhemmin. Vanhin tarina sijoittuu 800-luvulle, mutta se on luultavasti vain legenda. Todennäköisesti kahvijuoma keksittiin vasta suunnilleen 1500-luvulla..

      2) Keksityt tarinahahmot eivät oikeasti tee mitään. Ja Raamatussa ei mainita Mooseksen juoneen kahvia. Tosin siellä ei mainita Mooseksen juoneen mitään muutakaan koskaan. Mooses kyllä järjesti toisinaan kansalleen vettä juotavaksi, mutta siitä ei ole mainintaa, että hän olisi itse juonut. Varhaisempi patriarkka Nooa sen sijaan joi ja jopa hiukan yli sen, mikä on hyödyllistä.

    • Anonyymi

      Siinä Raamatun vedenpaisumussadussa se Nooa oli alkoholisoitunut pahasti sen vuoden aikana, jonka hän seillä arkissa oli. Arkin sisällä nimittäin oli huutava pula vedestä, vaikka sen paatin ympärillä sitä vettä olikin.
      Sellainen eläinmäärä nimittäin kulutti valtavat määrät makeaa vettä vuorokaudessa.

      Ei siis ihme, että Nooa oli ottanut monta tynnyriä valmistamaansa viiniä mukaan ja sitä hän sitten joi janoonsa.

      Seilaamisen jälkeen ja rantauduttuaan Nooa jatkoi siis arkissa harrastamaansa ryyppäämistä. Nooa oli siis alkoholisti.

      • Anonyymi

        Siellä taas yksi joka ei tiedä mistään mitään. Laita eläimet laivaan ja aalloille ja katso mitä tapahtuu. Ne nukkuvat käytännössä koko ajan, koska laivan keikkuva liike saa ne nukahtamaan.


    • Anonyymi

      Aloittajat jorinat eivät hetkauta. Menis jo hoitoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      314
      6781
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      65
      3829
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      207
      3096
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2787
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1922
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1682
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1672
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1408
    Aihe