Pudasjärven oudoista ilmiöistä pyöreät 50 vuotta

Asiasta ainakin yksi kirja julkaistu vuonna 1972.
En ole seuraillut onko asioita tutkittu silloin tai nyt sen enempää.
Luin jostain että ilmiöille on löydetty ehkä jokin selitys, mutta en tiedä enempää.
Lähellä käynyt kyseistä aluetta en kuitenkaan paikan päällä.
Harvinaisista luonnosilmiöistä kuulemma oli ja on kysymys.
Tai vain uusi selitysyritys muiden selitysten joukossa?
Kellään omakohtaisia muistoja asiasta silloin tai nyt tai muuta?

20

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne Ufot ovat muuttuneet hiilijalan jäljiksi.

      • Arvasin.
        Luin joskus jotain radioaktiivisuudestakin ja muustakin.
        Nykyään on vaikea keksiä mikä EI vaikuttaisi ilmaston lämpenemiseen asiantuntijoiden mielestä ja alkaa muistuttamaan jo ilmastohysteriaa, vaikka ei olisikaan pelkkää savua ilman tulta.
        Tätä ei pidä tietenkään sanoa julkisesti jos haluaa välttää ajatuspoliisien vierailut.


        Jk Pieni kirjoitusvirhe päässyt pujahtamaan alkuperäiseen viestiin.


    • Anonyymi

      Tarviiko kenenkään oikeasti "keksiä" ilmastonmuutoksesta enää mitään, kun sen voi konkreetisesti jokainen ihan itse todeta, tai melko tyhmä pitää olla, jos ei tällä edestakaisilla ääripään sääolosuhteilla ymmärrä, mistä on kysymys!

      Ensin on muutaman päivän yhtäkkiä n. 30 ja rajut ukkos-ja sadekuurot, niin että tulvia ja seuraavana päivänä lapissa tulee lunta ja siinä välissä vielä myrskyää!?

      • Anonyymi

        Mitäs muutosta tuossa on? Eikö se ole ollut samaa jo ainakin 50 v?
        70 v takaa muistan vähän muutakin: kesät oli kuumia, kottaraiset ja pääskyset pesivät pihapiirissä. Sininen taivas missä valkeat poutapilvet purjehti. Muutama ukkoskuuro silloin tällöin. Talvet olivat talvia: koulun lämpömittari näytti parina aamuna -42 astetta, kotona ei tuota ylellisyysesinettä ollut.
        Sitten tuli jatkuva lentoliikenne ja hiilidioksidi ja vielä pahempi vesihöyry yläilmakehään. Seurauksena huippupakkasten loppuminen, ainaharmaa taivas, sateiset ja kylmät kesät. Ja viime aikoina kemikaalilennot taivaalla. Kerrankin aamuyöstä näin Rantsilan taivaalla neljä rinnakkaista kemikaalivanaa ja viidettä levitettiin... Näkyy niitä Oulunkin taivaalla silloin kun se harmaa pilvimassa ei peitä näkymää.


    • Anonyymi

      Niin tuota... Selvisikö ne Särkelän Aten kuvaamat "UFO:t", että mitä ne oli? On minulla se kirjakin hyllyssä, mutta en minä ole siitä mitään viisastunut.
      Kai se kaikki salataan tästäkin asiasta suomalaiskansalliseen tapaan, jos jotakin selviää.

      • Anonyymi

        Eihän ne UFOja olisikaan, jos niistä selvän olisi saanut.


      • Pudasjärven tapahtumista 50 vuotta.

        Kuulemma "luonnollinen" selitys ilmiöille löydettiin ja luin siitä.

        Valopalloja on kuitenkin vaikea selittää pois ellei ota tuttuja pallosalamateorioita mukaan.

        Kirja sattui käsiini ja ajattelin kysyä onko mitään uutta tapahtunut niissä maisemissa joka poikkeaa tavallisista arjen ilmiöistä?

        Oulussa ollut kuulemma vilkasta tutkimustoimintaa aikoinaan asiaan liittyen.

        Kiitos kommentoijille luen aina välillä ja vastailenkin.


      • Anonyymi

        On se kirja minunkin hyllyssäni. En ole kuullut, että asia olisi mitenkään edennyt. On vain alettu olla hiljaa - tästäkin asiasta. Ylempää tullut määräys nähtävästi.


    • Anonyymi

      Ihmisluonto on vain sellainen. Silloin nähtiin ufoja, nyt uskotaan hiilidioksidin lämmittävään vaikutukseen. Yhtä totta molemmat.

    • Anonyymi

      Ihan turha toukohousujen on täällä mitään yrittää selittää, kun kaikki voimme todeta, että napajäätikkö sulaa!! Onko se jotenkin epäselvää?

      Kyllä täytyy olla ylitollo (=perussuomalaiset!) , jos ei ymmärrä asioiden vakavuutta!

    • Anonyymi

      Vähän tervettä maalaisjärkeä nyt kehiin!
      Co2 hömppä on puhdasta huijausta ja rahastamista.
      Tolloja on helppo vedättää!

      • Anonyymi

        Haukotus!


      • Anonyymi

        Haukotus!


    • Anonyymi

      Googleta, niin aiheesta löytyy vaikka mitä.

      • Anonyymi

        Ei löydy mitään...


    • Kyllä on kokemusta -70 luvulta, ja ei kyllä ollut luonnonilmiöstä kysymys.

      • Anonyymi

        Onko ufoessa nii huonot konneet että lämmittäävät ilimasto.


      • Anonyymi

        Nimenomaan. Ufot ja co2 hömppä ovat samaa perua: harhaa aivoissa.


    • Anonyymi

      ja mitenkähän liittyy Pyhäjokeen???

    • Anonyymi

      Kommarit tulloo, helemat paukkuu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      9
      1666
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      130
      1661
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      251
      1179
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      207
      1053
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      929
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      877
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      855
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      853
    10. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      31
      845
    Aihe