Metaanin salaisuus, kertoo HS

Anonyymi

Tuossa, jaa olisiko jo 10 tai jopa 20- vuotta sitten joku tieteenäheltäjät kertoi, että maaperässä on metaania niin, että jos se pääsisi maanpintaan, se polttaisi maan useampaan otteeseen.
No, nyt ihmetellään sitä, että metaanin määrä lisääntyy ja syytä ei tiedetä.
En nyt maalaa "piruja" seinälle, mutta jos nämä ikiroudat sulaa, ja myös meren salaisuudet sylkee sen metaanin, - onhan se sitten mahdollista, että maa kohtaa meidän aiheuttaman tuomion. Eli viimeinen palo saattaa joutavanpäiväisen krääsän tuhkatilaan. Tuskin siitä vahinkoa on ihmisen menetyksestä maanpiirille, päinvastoin. Joutasi se käräyttää jo riittävän pian, säästyisi ihmisten raadollisuuden tähden moni kipupiste siten toteutumasta.
Kun ei kiinnosta hyvä, niin menköön pahan kautta thuii! ateismin perkarvat sauhuten loppuun.
Maailma pelastuisi pahemmalta. Ei itkettäisi sekään loppu.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näkee, että harhainen sekopää on äänessä.
      Mitä halusit viestiä täysin puuta heinää olevalla kirjoituksellasi?

      Ensiksin metaani on ilmaa kevyempi kaasu ja vapautuessaan se välittömästi nousee ylös. Sinun höpinäsi siitä, että se syttyisi maan päällä palamaan on sekopään kirjoituksia.

      Toisekeseen sinun suolistosi tuottaa metaanikaasua ja sinä päästelet sitä ulos noin 15 kertaa päivässä. Taitaa vain olla niin, että metaani on noussut aivoihisi? Olet ilmeisesti tykästynyt omiin pieruihisi ja vetelet niitä sisääsi antaumuksella?


      "Metaania syntyy eloperäisen aineksen mädäntyessä hapettomissa oloissa esimerkiksi eläinten ruoansulatuskanavissa, soissa, kaatopaikoilla ja riisipelloilla. Lisäksi metaania vapautuu fossiilisten polttoaineiden hankinnan ja jalostuksen yhteydessä. Metaania kerätään talteen polttoaineeksi biokaasuna."

      • Anonyymi

        Aloituksen sekopää on ilmeisesti suolistostaan vapautuneella metaanilla poltellut perskarvojaan? Helvetti on siis päässyt irti?


    • Aloituksen tekijälle ilmainen "tietolaari", ettei tarvitse tukeutua omiin harhoihin.
      On metkaa, kuinka eräät lukevat lehtiä ihan ilman minkäänlaista ajattelua.

      Ilmakehässä LUONNOSTAAN esiintyvät kasvihuonekaasut ovat vesihöyry (H2O), hiilidioksidi (CO2), metaani (CH4), dityppioksidi (N2O) ja otsoni (O3).

      Ilmakehän alimmissa kerroksissa voimakkain kasvihuonekaasu on pilviä muodostava VESIHÖYRY, joka yksistään pitää huolen maapallon kasvihuoneilmiöstä yli puolet.

      Ilmakehässä metaani hajoaa auringonvalon vaikutuksesta vedeksi ja hiilidioksidiksi
      Metaani säilyy ilmakehässä noin 12 vuotta, siinä missä hiilidioksidi säilyy vuosisatoja.

      Hiilidioksiidi on siis ylivoimaisesti vaarallisin kaasu ilmakehässämme. Hiilidioksia syntyy eniten (3/4 osaa kaikesta hiilidioksiidista) fossilisten polttoaineiden käytön yhteydessä. Metsien hävitys on myös suuri päästöjen aiheuttaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      144
      4199
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      21
      2182
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      52
      1798
    4. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      356
      1667
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      22
      1459
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      47
      1425
    7. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      80
      1334
    8. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      149
      1135
    9. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      21
      1116
    10. Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?

      Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden
      Maailman menoa
      77
      1086
    Aihe