Tänään 4.6. on Päälahtarin syntymäpäivä ja Suomen Puolustusvoimien lippujuhla.
IL kirjoittaa Suomenhevosesta ja samassa jutussa on maininta Talvisodan alkamis- ja loppumispäivästä. Missä on maininta NL:n hyökkäyksestä pienen Suomen kimppuun ja Talvisodan aloittajasta? Sotahan ei noin vain "syty"tai "käynnisty"!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/dd5fed19-d2ff-411e-9305-3f87446ae8a2
"Talvisodan syttymisestä tulee tänä vuonna kuluneeksi 80 vuotta. Taistelut Suomen ja Neuvostoliiton välillä käynnistyivät 30. marraskuuta 1939 ja päättyivät 13. maaliskuuta 1940."
Tänään 4.6. on Manneheimin syntymäpäivä ja Suomen Puolustusvoimien lippujuhla.
5
60
Vastaukset
Suomi ei suostunut NL:n järjettömiin aluevaatimuksiin. NL hyökkäsi 30.11. 39 perustaen parin päivän kuluttua Kuusisen hallituken Terijoelle ja ilmoittaen, ettei ollut sodassa Suomen laillisen hallituksen kanssa.
Tavoite oli vallata Suomi kahdessa viikossa ja muuttaa maa kommunistiseksi Baltian malliin.Se kun jäi Mannerheimin ansiosta tekemättä 1918.
Toisin kävi.Taas Mannerheimin ansiosta.- Anonyymi
"Suomi ei suostunut NL:n järjettömiin aluevaatimuksiin."
Sodan lopettamiseksi Suomi suostui vieläkin järjettömimpiin alueluovutuksiin, joista saamme kärsiä tänäpäivänäkin esim. Saimaan kanavan vuokrauspelleilynä jne. Menettihän se 10% kokonaispinta-alastaan ja 3 kaupunkia ja vielä yhden vuokra-alueen mukana peräti.
Oliko sekin Mannerheimin ansiota vaiko peräti syytä?Suoi jäi sodassa yksin. Siksi oli hyväksyttävä raskaat rauhanehdot.
Nykyisin se ei ole mahdollista.
"Oliko sekin Mannerheimin ansiota vaiko peräti syytä?"
Mannerheimin ansiota oli hyökkäyksen ja maan valtauksen torjunta. Koko kansa oli takana.
Asia riepoo stallareita vieläkin.- Anonyymi
"Suoi jäi sodassa yksin."
Suomi EI pyytänyt eikä ottanut länsiapua vastaan! Anonyymi kirjoitti:
"Suoi jäi sodassa yksin."
Suomi EI pyytänyt eikä ottanut länsiapua vastaan!Suomi pyysi apua ja sai sitä etenkin Ruotsilta.
Länsivallat lähettivät materiaaliapua ja valmistelivat asevoimankin lähettämistä.
Suomi harkitsi sen liian pieneksi ja myöhäiseksi, eikä lopullista avunpyyntöä tehty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5412055Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3851662Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H201476Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641388- 1181057
- 561052
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191046Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16818Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66813Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka11804