Bacibact

M 24v

moni täältä kyselee miten saa pois ihon alla olevan kipeän finnin joka yleensä on vielä aika iso ja pysyy kauan.

Minulle tuli niitä vuosi sitten samaan aikaan ja oli ihmeissäni niistä ja tottakai ärsytti koska ne eivät olleet pieniä!!! Kesän jälkeen niitä ei näkynyt mutta taas talvella on ollut muutama. Nyt vain kokemuksesta en kärsi niistä enää niin paljoa.
Aluksi yritin puristaa väkisin kaikki pois->iho rikkoontui ja verinen läiskä otsassa säilyi kauan

Kokemuksesta viisastuneena seuraavaa yritin puristaa vähitellen useana iltana->iho ei rikkoontunut mutta patti oli iso..nestettä kertyi päivä toisensa jälkeen vaikka yritin puristaa pois. Kun lopulta sain finnin sen verran pois että se ei ollu enää hellä, ihoon silti jäi vielä jonkin kokoinen patti. Lisäksi finni uusiutui monesti, ei aivan samalle kohtaa mutta sentin otsaan kuitenkin senti parin päähän edellisestä.

Lopulta kokeilin äitiltä saamaani Bacibact-jauhetta. Tulokset olivat loistavia! Eli ensin puristin pattia sen verran että siitä tuli jonkin verran pois, (yleensä se valkoinen mäski kerros, jos se on syvällä niin tulee vain nestettä)..sitten laitoin vain ko. jauhetta siihen ja vielä laastari päälle ni jauhe pysyi. Yön aikana jauhe on kuivattanut patin. Isoimpiin joutuu toistamaan käsittelyn muutamana iltana mutta lopputulos on melko hyvä. Kannattaa kokeilla!! Kovin isoa arpea ei jää jos ei riko ihoa! En ole varma mistä Bacibactia saa...luultavasta apteekista ja ilman reseptiä..semmonen pieni oranssivalkoinen pakkaus

6

27962

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ferth

      Nii-in...
      Minäkin käytin sitä reilu vuosi sitten aika säännöllisesti just tuohon "kuivatukseen". Sai vain lopulta rapsutella kuivan kuoren irti.
      Terkkarilla asiasta mainittuani (lueteltuani mitä kaikkia oon käyttäny) se suositteli lopettamaan Basibactin. Sitä ei kuulemma olis hyvä "käyttää turhaan suoraan" tms. Enpäs ole sitten käyttänyt...

      • mikrobiresistenssiä

        Terkkari on ollut aivan oikeassa Bacibactin suhteen. Sitä ei ole tarkoitettu aknen hoitoon vaan lähinnä tulehtuneiden haavojen hoitoon. Turha antibioottivoiteen käyttö pahentaa mikrobiresistenssiä ja vähentämällä antibioottivalmisteiden turhaa käyttöä voi jokainen ihminen omalta osaltaan yrittää estää resistenssin kehittymistä.

        Finnien kuivattamiseen kannattaa käyttää siihen tarkoitettuja valmisteita ja finnien tulehtumista voi estää jättämällä finnit rauhaan. Puristelu ei ole hyväksi iholle ja jättää ihoon pysyvän arven.


      • vastaa
        mikrobiresistenssiä kirjoitti:

        Terkkari on ollut aivan oikeassa Bacibactin suhteen. Sitä ei ole tarkoitettu aknen hoitoon vaan lähinnä tulehtuneiden haavojen hoitoon. Turha antibioottivoiteen käyttö pahentaa mikrobiresistenssiä ja vähentämällä antibioottivalmisteiden turhaa käyttöä voi jokainen ihminen omalta osaltaan yrittää estää resistenssin kehittymistä.

        Finnien kuivattamiseen kannattaa käyttää siihen tarkoitettuja valmisteita ja finnien tulehtumista voi estää jättämällä finnit rauhaan. Puristelu ei ole hyväksi iholle ja jättää ihoon pysyvän arven.

        Mielestäni tuossa ei ole kovin paljon eroa käyttääkö Bacibactia vai Dalacinia ja sitten on vielä yksi valmiste Neo-medrol comp. Kaikissa on antibioottia ja ovat iholle tarkoitettuja ja 2 viimeistä nimenomaan finneihin. Dalacinia käytetään myös suun kautta. eli siinä resistentit kannat enemmän ongelma kuin Bacibactissa, jonka sisältämiäö antibiootteja ei koskaan käytetä suun kautta.


      • Anonyymi

        Bacibactin (entinen bacimysiini) ongelmana on että jatkuva tai toistuva tai pitkäaikainen käyttö aiheuttaa (jopa pysyvän) allergian sen vaikuttaville aineille eli neomysiinille ja basitrasiinille.


    • Terkkari112

      Basibact on ihan hyvä ja toimiva itsehoitolääke toisinaan käytettynä jos kyseessä on märkivä akne. Suurelle ihoalueelle en sitä levittäisi, vain yksittäisen finnin päälle.
      Terv.terveydenhoitaja

    • rfdsfds

      Itse olen laittanut Bacibactia nimenoman yksittäisiin märkäpaisefinneihin, jotka uusivat helposti, vaikka ne puhkaiseekin. Auttaa kyllä siihen, ettei tule uudestaan samaan paikkaan tai viereen.

      Tosiaan jos on akne, eikä yksittäinen iso finni, niin silloin kannattaa hakea ihotautilääkäriltä isotretinoin-kuuri, koska se on ainoa lääke, joka parantaa aknen ainakin kohtalaisen hyvällä todennäkösyydellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      141
      2149
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      235
      937
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      152
      914
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      883
    5. Ketä haluaisit suudella?

      🤣
      Ikävä
      64
      871
    6. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      37
      852
    7. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      106
      810
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      757
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      70
      705
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      571
    Aihe