Sakolta löytyy tietääkseni yksi tehdaslataus, jossa on hirvilaillinen lataus lyijyluodilla.
Onko joku tutkinut ulkomaalaiset patruunat tai itselataukset että löytyykö hirvilaillista patruunaa lyijyttömällä luodilla?
Hirvilaillinen 6.5 Creedmoor?
Anonyymi
2
2039
Vastaukset
- Anonyymi
Itse lataamassa saa kyllä 6.5CR:lle hirvilaillisen. Ei ole lataus tietysti miedoimmasta päästä muttei ainakaan pulttilukkoiselle liian kova. Hylsyjen käyttöikä tietysti vähän kärsii paineista.
- Anonyymi
Sakolta löytyy se yksi, muiltakin valmistajilta ehkä ? Lyijytöntä hirvi-patruunaa et 6,5 mm löydä. Syynä luodin keveys, toki joku voi tarpeeksi painavan tehdä, se taas ei vakaudu normaalisti rihlatuissa piipuissa, toki sellaisenkin voi tehdä... hankalaksi menneepi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 887227
- 353373
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021816- 21892
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27891Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32853Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk47762Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60719Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt29686Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v26642