Hallitus kieltää Pirkka ja Rainbow tuotteiden myynnin

Anonyymi

Kiitos hallitus kun jo kerroitte tänään kuka saa kärsiä ahneudestanne. Kauppojen halpatuotteiden myynti kielletään , mitä köyhä sitten syö?

11

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rinteen hallituksen elitistiset ministerit kehoittavat köyhiä syömään kynsiään.
      Holkerinn hallitus sentään tarjosi silakkaa , mihin tämänpäivän köyhällä ei ole varaa.

    • Kielletäänkö vihreiden umpinaivi apuva-neiti Pirkka Pekka Peteliuskin?

      • Anonyymi

        Vihreät kannattaa kallista lähiruokaa , siksi he lentävätkin ulkomaille sitä paikalliselta torilta ostamaan. Brysselin tai Barseloonan torilta ostettu ruoka on lähellä tuotettua.


    • Anonyymi

      Rinne kieltää lihan myynnin.
      Kohat jyrsitään luomukurkkua, vaikka sen päästyät ovat suuremmat kaloria kohden kuin pekonilla.

      Punaviherpesua, perkele!

      • Anonyymi

        Ei vaan Brasilialaiselle lihalle jokin vero, joka on Suomalaisille lihantuottajille hieno asia, joka tuo kotimaahan enemmän työpaikkoja ja tuloveroja, sekä näin ollen verotulojen kasvun myötä pystytään paremmin vähentämään pienituloisten verotusta ja nostamaan pienempiä eläkkeitä.
        Halpamerkit olisi kyllä välttämättömiä, ainakin niille 1000-1400 euroa eläkettä saaville, jotka jäivät ilman korotuksia ja joutuvat maksumiehiksi, etenkin kun vero nousee siinä 1000-1400 euron välissä yllättävän paljon, joka syö paljon eläkkeestä, noihin vielä pienempiin eläkkeisiin nähden, joten pahin köyhyys luuraa juurikin siinä 1000-1400 euron välimaastossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei vaan Brasilialaiselle lihalle jokin vero, joka on Suomalaisille lihantuottajille hieno asia, joka tuo kotimaahan enemmän työpaikkoja ja tuloveroja, sekä näin ollen verotulojen kasvun myötä pystytään paremmin vähentämään pienituloisten verotusta ja nostamaan pienempiä eläkkeitä.
        Halpamerkit olisi kyllä välttämättömiä, ainakin niille 1000-1400 euroa eläkettä saaville, jotka jäivät ilman korotuksia ja joutuvat maksumiehiksi, etenkin kun vero nousee siinä 1000-1400 euron välissä yllättävän paljon, joka syö paljon eläkkeestä, noihin vielä pienempiin eläkkeisiin nähden, joten pahin köyhyys luuraa juurikin siinä 1000-1400 euron välimaastossa.

        Ja mitä ne halpamerkit ovat, meillä on kaupoissa rautakauppoja myöten jo myynnissä jossain kiinassa tai koreassa tehtyjä, pilkkahinnalla myytäviä tuotteita. Ei joskus 15- 20 vuotta sitten olisi voitu unelmoidakaan että käsisirkkelin yms. ssa kaupasta parilla- kolmellakympillä, hinnat olivat samaa luokkaa satasina. Nythän jopa laatumerkkeinä tunnetuksi tulleita laitteita teetetään halpojen kustannusten maissa laadun ollessa mitä sattuu.
        Lihaveroja voidaan laittaa lisää kaikelle lihalle, mutta suomeen ei haluta yhtään lisää ilmastoa kuormittavaa sonninmullikoiden lihottamista. Ja moniko mukavuudenhaluinen suomalainen olisi kiinnostunut työskentelemään jollain lihakarjatilalla, yök, eihän meillä ole halukkuutta enää esim. metallihommiin, hitsaaminen, peltiseppätyöt yms., ei kiinnosta, me halutaan räplätä älykännykkää vaikka kahdeksan tuntia päivässä ja lisäksi muutaman tunnin verran yöllä!


      • Anonyymi

        Minä ostan vain punasi perinoita


    • Anonyymi

      Se on sitä Suomi ensin -ajattelua vain. Eli hallitus (käytännössä kepu, joka kiristi hallitusohjelmaan omia tavoitteitaan) haluaa ajatella suomalaisten maajussien hyvinvointia ja maamme huoltovarmuutta kriisitilanteissa. Nuo vaativat sitä, että suomalainen viljelijä saa tuotteistaan hyvän hinnan, joita kauppojen halpismerkit ovat polkeneet.

      Eikö se nyt ole selvää, että isänmaallisen suomalaisen ei pidä ostaa halvinta ulkomaantuontitavaraa, vaan suosia kotimaista, vaikka se olisi pirun kallista?

    • Anonyymi

      Kyllä hallitus kieltää lihan, vaikka se kieltää vielä enemmän ulkomaisen lihan. Se kieltää myös polttomoottorit.

    • Anonyymi

      Sipilä saneli petosanttin hallitusohjelman!

      • Anonyymi

        Kapitalismi toimii suomessa silloin kun eliitille tarvitaan lisää etuja. Jos köyhä saa ruokaa hieman halvemmalla se on kommunismia. Kiittäkää kansalaiset kapitalistisia hallituspuolueita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2769
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2559
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2278
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1871
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1572
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1555
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1473
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1363
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      28
      1194
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1141
    Aihe