Pakkoruotsi takaisin ylioppilskokeisiin

Porissakin on paljon nuoria jotka kirjoittavat ylioppilaaksi, nyt demarihallitus aikoo lisätä nuorten opiskelutaakkaa palauttamalla ylioppilaskokeeseen pakollisen ruotsinkielen, pakkoruotsista ylioppilaskokeissa siitä luovuttiin vuonna 2005. Ruotsinkielen opetus on aivan turhaa nykysuomessa, sitä ei normaalissa arjessa tarvitse juuri kukaan. Lähes kaikki suomalaiset ymmärtävät suomenkieltä, vain noin 0,5 suomalaisista ei ole ymmärtävinään, he ovat yli 90 vuotiaita rantahurreja sekä Ahvenanmaalaisia.

14

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiirjoitusvirhe otsikossa, piti kirjoittaa ylioppilaskokeisiin ei ylioppilskokeisiin.

    • Pukkaa koko ajan kirjoitusvirheitä, ne johtuvat kiukusta ja inhosta demariääliöitä kohtaan.

      • Anonyymi

        Jatkuva kiukku tuhoaa terveyden.

        Jatkuvat kirjoitusvirheet taas johtuvat surkean huonosta kirjoitustaidosta.


    • Anonyymi

      Jamppa kertoo omia totuuksiaan, tosin ihan vääriä, Kyllä Ruotsinkieltä tarvitaan Suomessakin. Kävin itse aikoinaan lyseon läpi ja opiskelin siellä ensin nk pakkoruotsin ja sitten jatkoin kielenopiskelua eteenpäin. Tein työurani Göteborgin telakkayhtiössä ja kyllä oli opiskelusta hyötyä.

      • Anonyymi

        Voi hyvä hevoinen, pitääkö sen olla kaikille pakkoruotsia kun sinä olit telakalla työssä göteborgissa?

        Ja aloitusta korjaten, ne yli ysikymppiset paremmat kansalaiset jotka eivät hallitse millään kielellä virastoasiointia, niin niillä on alzheimer, parkinson sekä virkaholhous.
        Eihän ne pärjää vaikka koko planeetta joutuisi lukemaan pakkokiinaa ja pakkoruotsia.


    • Anonyymi

      Ruotsiin lähti aikoinaan satojatuhansia umpisuomenkielisiä työhön ja hyvin pärjäsivät, suurin osa oppi puhumaan ruotsia vuodessa ja ne jotka eivät oppineet pärjäsivät silti.
      Joku telakkatyö ei vaadi kielitaitoa, riittää kun osaa hitsata ja taivuttaa levyä.

      Tämä on aivan sairasta, koko suomen kansa kyykkyyn 0,003% vuoksi, se on se todellinen määrä väestöstä joka ei ymmärrä kuin ruotsia ja lähihoitajaa.

    • Anonyymi

      Ei se ainaakaan muutamaan vuoteen toteudu, jos milloinkaan.

      Rkp sitä vaati, mutta muut puolueet saivat muutettua kirjauksen hallituksen epämääräisen tulevaisuuden asiaksi.

    • Anonyymi

      Hallitus on päätynyt tähän ratkaisuun, koska on havaittu, etteivät ylioppilaat selviä jatko-opintoihinsa sisältyvästä virkamiesruotsista. Yliopisto- ja korkeakoulututkintoja jää suorittamatta, koska yksittäinen virkamiesruotsin kurssi tulee ylitsepääsemättömäksi esteeksi. Tämä on huolestuttavaa ja tälle on tehtävä jotain.

      Hallituksen ajatus on se, että kun ruotsi on pakko kirjoittaa ylioppilaskokeessa, nuorten kielentaidot vahvustuvat kuin taikaiskusta ja virkamiesruotsikin hoituu myöhemmin.

      Pakote ei kuitenkaan puutu millään tavalla siihen varsinaiseen ongelmaan eli heikkoon kielitaitoon. Heikko osaaminen on peräisin jo peruskoulusta. Peruskoulun tuntikehystä on vuosien varrella viilattu pienemmäksi ruotsin osalta. Yläkoulussa opiskellaan enää ruotsia 4 vuosiviikkotuntia kun aiemmin määrä oli 9. Opetamme ruotsia vähemmän kuin koskaan, mutta silti vaadimme samaa osaamista ylioppilaskokeessa ja virkamiesruotsin kurssilla kuin aiemminkin. Ei oikein reilu järjestely opiskelijan kannalta.

      Tällä hetkellä siis vähäisellä ruotsin opetuksella saavutettavat taidot eivät anna valmiuksia selviytyä niistä vaatimuksista, joita järjestelmämme opiskelijoiltamme vaatii. Tämä on se ongelma, johon pitäisi puuttua. Joko opetukseen on panostettava lisää tai sitten vaatimukset on madallettava sille tasolle, johon nykyinen opetusmallimme antaa valmiudet.

    • Anonyymi

      Pakkoruotsia vastustava suomenkielinen, jossain vaiheessa elämäänne saatatte tarvita ruotsinkielentaitoa, vaikka vain yhden kerran. Olette koskaan pohtineet kauhuskenariota että kun menette lomalle Maarianhaminaan ja poikkeatte paikallisella jäätelökioskille niin te jäätte ilman jäätelötöttöröä kun ette kykene tilaamaan kioskista jäätelöä suomen tai englanninkielellä, Maarianhaminan kaupoissa ja kioskeissa puhutaan vain pelkästään ruotsinkieltä. Eikö se jo osoita että sinun olisi kouluissa kannattanut uhrata muutama vuosi ruotsinkielen opiskeluun.

      • Anonyymi

        Ruotsi on turha kieli.Suomessa asuvat opetelkaa Suomea tai muuttakaa muualle kuten kokoomuksen orpokin kehoitti kantaSuomalaisia muuttamaan muualle jos ei englanti ravintolassa suju.

        Itse en suostu puhumaan hurria sanaakaan.Minulle jos mussutetaan ruotsia, kehoitan vaihtamaan kielen Suomeksi tai painumaan ns. fidduun.


      • Anonyymi

        Osaan yhden sanan ruotsia. Tack. Sanon san yleensä aamulla kun lähden.
        Muuten olen pärjännyt lontoolla ruotsissakin, jossa käyn noin 10 krt vuodessa. Ruotsalaiset puhuu enlantia paremmin kuin minä raumaa. Tack.


    • Anonyymi

      Minulla on kielitaitoa mutta puhun vain suomea. Demariässä.

    • Anonyymi

      Osaan vain Jag talar inte Svenska.

    • Anonyymi

      Meidän pitää ottaa ruotsinkielen pakko-opetus kiitollisuudella vastaan koska, ruotsalaiset siirtomaaisännät auttoivat meidät alas puusta ja opettivat kirjoittamaan, pitää muistaa herran pelko ja ottaa lakki pois päästä fiksumpiensa edessä.

      Muistakaahan alamaiset olla nöyriä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      321
      5155
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      110
      1511
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1412
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe