Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Ulkolaiset rahapelisivut bloktaan?

Hallitusohjelmassa on seuraavaa.

Rahapelihaittojen hillitsemiseksi rahapelipolitiikalla turvataan Veikkaus Oy:n kanavointikykyinen yksinoikeus ja Veikkaus Oy:n toimintaedellytykset nopeasti muuttuneessa toimintaympäristössä.

Rahapelihaittoja torjutaan tehokkaasti. Rahapelipelaamista ohjataan lailliseen, vastuulliseen ja valvottuun pelitarjontaan.

Rahapelipolitiikan tavoitteiden varmistamiseksi hallitus toteuttaa hallituskauden alussa arpajaislain uudistuksen toisen vaiheen.

Arpajaislain vastaiseen markkinointiin puututaan tehokkaasti. Selvitetään keinoja rajoittaa pelaamista yksinoikeusjärjestelmän ulkopuolisten toimijoiden sivustoille.

En ymmärrä alkukaan? Jos rahapelejä saa pelata veikkaukkselle. Minkä takia niitä ei saisi pelata kilpailevalle firmalle ihan kuin missä tahansa muussakin asiassa. Mikä tekee rahapeleistä niin pokkeuksellista, että pitäisi pelata hunompaa palatusprosenttia vaikka tarjolla olisi parempi.. Tai vedonlyönissä pitäisi valita pienempi kerroin vaikka ulkolainen yritys tarjoaisi suuremman?
8127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

'vastuullista pelitarjontaa' Tarkoittaa Veikkauksen kohdalla että pelit säädetty antamaa nollavoittoa. Eli ryöstöä lainsuojissa. Juuri noiden ryöstöpelien vuoksi ihmiset pelaavat ulkolaisilla sivustoilla, joilla saa voittojakin. Veikkauksen peleistä ei voittoja saa, ainakaan maltillisesti pelaavat. Pitäisi olla todella paha peliriippuvuus ja pelata vähintään 2e-panoksilla saadakseen voittoa. Iljettävää ja sairasta toimintaa.

Äänestä

Ruletista juuri voitin 170€ kympin talletuksella.
Harvoin pelaan ja heti rahojen siirto pankkitilille.
Muuten napsii takaisin!

Äänestä

Eipähän tarvi sitten palata olleenkaan. Veikkaus varmaan ihmetteelee, että jos ulkolaiset sivustot bloktaan. Veikkauksen tuotto ei kasvakkaan. Toivotaan nyt kuitenkin, että eduskunnassa on senvarran porukalla järkee päässä, että eivät hyväksy tälläistä.

Äänestä

Ruotsista voisi ottaa mallia,ulkomaalaiset firmat sallitaan ja paikallisen Veikkauksen tulot kasvoivat.
Sinänsä,mitä väliä mitkä firmat sallitaan kunhan lunastavat luvan ja maksavat veronsa Suomeen.Todennäköisesti valtion tulot lisääntyisivät.

Tottakai veikkaus on huolissaan pärjäämisestään,erittäin huonosti pelattavaa ja pelimuotoja ja kaiken kruununa pelilista valikoidaan niin,että vain kaikkein vaikeimmat ottelut ovat pelattavia.

Oikeilla vedonlyöntitoimistoila sentään aina kaikki kierroksen ottelut listoillaan.

Äänestä

...ja+kaikessa+muussa+Suomi+haluaa+kansainvälistyä+mutta+ei+pelitoiminnoissa.+Luuleeko+Veikkaus+että+saisivat+blokin+kautta+enämpi+pelaajia?+Jos+ei+muuta+tarjolla+niin+ainakin+itse+lopetan+pelaamisen.+Miksi+joku+laittaisi+nappia+painamalla+rahansa+Veikkauksen+kassaan+kun+on+100%+varma+ettei+voittoa+tule?+Vekkauksen+johtajilla+ylimitoitetut+palkat,+mahdettiinko+niitä+pienentää+kun+oli+tarve+yt-neuvotteluillekin?

Äänestä

Mainostaminen rajoitetaan siten että jos tätä mainostamisen täyskieltoa Suomen kielisillä sivustoilla ei muuten käy noudattaminen saa sakkoa sekä tämän palvelimen toiminta mainostamiseen estetään sulkemalla palvelin lopullisesti esim suomi24 suljetaan lopullisesti, ei mitään muuta. Ei pidä liioitella kun ei tiedä.

Äänestä

Rahapelihaittojen hillitsemiseksi Veikkausken tulisi välittömästi poistaa pelikoneet kaupoista tai laittaa pakollinen tunnistautuminen voimaan välittömästi.
Veikkaus myös mainostaa näitä automaattipelejä, vaikka eikös koukuttavien pelien mainostamisen pitänyt olla kielletty. Nämä koneet vievät jopa 20 euroa alle 5 minuutissa ja siellähän ne köyhimmät pelaa. Ellei Veikkaus tee tälle asialle mitään, turha yrittää hurskastella. Todellinen syy on vaan kerätä kaikki rahat itselle eikä siinä moraalilla ja eettisyydellä ole sijaa.

Tämä kaikki Veikkauksen puoluetuettujen ja Veikkauksen palkkioita nauttivien poliitikkojen siunauksella. Tarvitseeko ihmetellä ettei asialle tapahdu mitään?

Pikavippiyhtiöt kiittävät ja monen rahat menevät kaupan sijasta kaupassa nököttäviin pelikoneisiin, joita Suomessa on yli 18 000. Jokaista pelikonetta kohti on monta peliriippuvaista ja PÄIVÄSSÄ näihin koneisiin HÄVITÄÄN Suomessa YLI MILJOONA EUROA! Maailmassa ei juuri näin tyhmää ja ahnetta maata löydy kuin Suomi. Maailmalla kaupat eivät ole kasinoita.

Äänestä

Pelitili sulkeutuu Veikkaukselle lopullisesti. Minua ei kannata uhkailla, joten kun Veikkaus on nyt päättänyt näin niin näpeilleen tulevat saamaan ja pahasti. Tunnen käsittämätöntä riemua kun ei enää koskaan tarvii työntää lanttiakaan pelikoneisiin.

Pitkävedon kertoimetkin laahustavat noin 15-20 prosenttia jäljessä kaikista muista oikeasti tuottavaa pelaamista mahdollistavista peliyhtiöistä.

Suomessa Veikkaus yrittää vain ja ainoastaan viedä kaikkien pelureiden rahat ja kasvattaa eliitin tuottoa. Veikkaus ei ole huolissaan kenenkään peliongelmasta vaan siitä, että nämä ongelmaiset kantavat rahansa ulkomaille pois narriherrojen osingoista.

Veikkauksen toiminta kannustaa ihmisiä rikolliseen toimintaan!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hallitusohjelmassa on seuraavaa.

Rahapelihaittojen hillitsemiseksi rahapelipolitiikalla turvataan Veikkaus Oy:n kanavointikykyinen yksinoikeus ja Veikkaus Oy:n toimintaedellytykset nopeasti muuttuneessa toimintaympäristössä.

Rahapelihaittoja torjutaan tehokkaasti. Rahapelipelaamista ohjataan lailliseen, vastuulliseen ja valvottuun pelitarjontaan.

Rahapelipolitiikan tavoitteiden varmistamiseksi hallitus toteuttaa hallituskauden alussa arpajaislain uudistuksen toisen vaiheen.

Arpajaislain vastaiseen markkinointiin puututaan tehokkaasti. Selvitetään keinoja rajoittaa pelaamista yksinoikeusjärjestelmän ulkopuolisten toimijoiden sivustoille.

En ymmärrä alkukaan? Jos rahapelejä saa pelata veikkaukkselle. Minkä takia niitä ei saisi pelata kilpailevalle firmalle ihan kuin missä tahansa muussakin asiassa. Mikä tekee rahapeleistä niin pokkeuksellista, että pitäisi pelata hunompaa palatusprosenttia vaikka tarjolla olisi parempi.. Tai vedonlyönissä pitäisi valita pienempi kerroin vaikka ulkolainen yritys tarjoaisi suuremman?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu