Marssiminen paraatissa

Anonyymi

Katson lähes joka kerta paraatit kun niitä televisioidaan. Yksi asia pistää pahalla tavalla silmään. Minkä takia ei osata marssia paraateissa kuten Kiinassa esimerkiksi? Siinä on ryhtiä, tempoa, jämäkkyyttä, töminää. Minkälaisen kuvan ulkomaat saavat meidän armeijasta, kun nämä uneliaat ukot täydellisen eritahtiin löntystelevät näissä paraateissa? Edes kadetit eivät saa käsiään liikkumaan samaan tahtiin. Eilenkin huomasin monen ukon korjanneen askelia kesken marssin. Ei tätä tapahdu missään kunnon paraatissa.

Yksi syy saattaa olla tähän epärytmiin äänentoistossa. Kun tahti tulee eri aikana pitkissä jonoissa, siinä väkisin menee tahti sekaisin. Itsellä on tästä kokemusta. Kun olin Itsenäisyyspäivät valtakunnallisessa paraatissa kerran, askelet sekosi kun ei kertakaikkiaan tiennyt oikeaa tahtia. Miksi ei kiinnitetä äänentoistoon ja kaikuihin huomiota, jotka varmasti sotkevat tahdin?

9

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ymmärrän kyllä että sodassa ei pärjätä marssimisella, mutta jotain se mielestäni kielii armeijan kyvystä torjua vihollinen. Se kielii sen, että pullamössöyttä riittää.

      • Anonyymi

        Ymmärrän kyllä että sodassa ei pärjätä marssimisella, mutta jotain se mielestäni kielii armeijan kyvystä torjua vihollinen. Se kielii sen, että aika on käytety oleellisiin taistelutaitojen harjoitteluun, eikä paraateissa pönöttämiseen...


    • Anonyymi

      Voisin kuvitella että jos ääni tulisi jostain kauempaa marssijoiden korviin, se voisi auttaa tahdin löytämisessä. Kun olin Mikkelissä marssimassa siis pääparaatissa Itsenäisyyspäivänä (ei viime vuonna), se jytke kuului aivan kakofonisesti, niin että oli mahdoton löytää oikea tahti. Niitä kovaäänisiä oli ripoteltu pitkin kadunlaitaa. Kun taloista ääni kaikuu takaisin, niin sehän on yhtä kakofoniaa sitten. En tiedä muiden kaupunkien olosuhteita, mutta Mikkelissä ei ainakaan silloin tahdista saanut selvää.

      Toinen suuri syy huonoon marssiin on tietysti käytännössä olematon harjoittelu. Tähän ei vaan panosteta riittävästi. Kiinassahan tietysti riittää väkeä pelkästään paraateihin ja nämä ei ehkä muuta teekään kuin harjoittelevat sitä. Tubessa näkee komeita marsseja Kiinasta.

    • Anonyymi

      Mikkelissä marssittiin !
      Olihan tuo aivan turhaa harjoitusta niille, jotka osasivat. Ja niitähän on, jotka eivät opi, vaikka kuinka harjoittelisivat osaavasssa joukossa!

      Mahtoi Se olla komppanijan päälikölle rasittavaa katsottavaa, kun osa osasi ja suht. pieni osa EI!

      Mutta näitä "ei osaajia" kun ei voinut jättää kasarmille vaikka siivouspalveluun paraatien ajaksi? Siihen aikaan (suuret ikäluokat) ryhman koko oli 1 10 miestä (huom, ei naisia).

      Aika etevää olisi ollut jättää 2 huonointa siivoamaan kasarmia!
      Tai harjoittelemaan ampumista, mikä on sotilaan päätehtävä!

    • Anonyymi

      Paraatijoukot ei paljon muuta tee kuin harjoittelee paraatia. Taitaa mennä vuosi tai pari harjoitteluun ennen kun päästään torille.

      https://www.youtube.com/watch?v=5V8v5y7wkwA

    • Anonyymi

      Olen aikanaan 80-luvulla ollut paraatissa. Silloin harjoiteltiin päiväkaupalla. Mentiin ajoissa kaupungille ja harjoiteltiin katuosuuskin kertaalleen. Mutta on kyllä järkevämpää ja mielekkäämpää käyttää aika vaikka konekiväärin, ohjusten ja viestikaluston käytön harjoitteluun.
      Kiinassa ym. maissa ne fuskaavat siten, että oikean puoleisessa jonossa kaikki katsovat suoraa eteen ja pitävät näin rytmin ja etäisyydet. Meillä kun kaikilla katse oikeaan -komennolla pää myös kääntyy oikealle, ei näillä harjoitusmäärillä muodostelma pysy yhtä särmänä. Lisäksi kameran sijaintia ei meillä määrätä esikunnasta.

    • Paraatimarssit on typerää pelleilyä. Näyttää iljettävältä telkkarissa.

    • Homot marssii paraatissa.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      117
      3613
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      31
      3129
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      135
      2680
    4. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2213
    5. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      14
      2092
    6. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      203
      2060
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      36
      1995
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      120
      1850
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1831
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1824
    Aihe