Siinäpä pulma matematiikka neroille

Jos summa herra x on ostanut tavaraa 125,90 e ja herra x y ja T maksavat nämä kimpassa eli 125,90 jaettuna 3.

Mutta herra y on ostanut tavaraa 46,90 e edestä . Eli kysymys kuuluu paljonko herra y täytyy antaa rahaa herra x kun herra t ei ole ostanut mitään.
1133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Eihän tuo mikään pulma ole. Kaikkihan on jo maksettu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Savonmies88 kirjoitti:

Jos summa herra x on ostanut tavaraa 125,90 e ja herra x y ja T maksavat nämä kimpassa eli 125,90 jaettuna 3.

Mutta herra y on ostanut tavaraa 46,90 e edestä . Eli kysymys kuuluu paljonko herra y täytyy antaa rahaa herra x kun herra t ei ole ostanut mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu