köyhimpien piikkiin. Tehomaatalouden hiilinielujen korvaukset maksavat 2-3 miljardia jokainen vuosi. Sen pääle EU- ja kansallisen maataloustuet 2-3 miljardia. Suomen valtion budjetista on varaa käyttää väestöstä 1 % maatalousharrastukseen 10 % budjetista. Ei pitäsi olla järkeä vai onko?
Vastaukset 23
- Anonyymi
Suomen viljelyalasta yli20 % ei tuota mitään ja siitäkin kansa maksaa osa-aika viljeliöille lomarahoja !? Nekään ei ilmastoa paranna !?
- Anonyymi
Suomi on todella rikas maa.
3 mrd € on pikku summa.
Vaan ei siitä riitä vanhusten hoitoon. - Anonyymi
Häpeämätöntä tuo on. Sen lisäksihän mitä isompi firma ja mitä enemmän tuottaa voittoa niin sen lisäksi valtio hyvää hyvyyttään antaa miljoonia jo muutenkin ylituottoa saavalle bisnekseen. Sekin on pienen valtion kohdalla kestämätöntä!. Kun rahoja tarvittaisiin sairaiden hoitoon ja tukiin, kunta alan taaksejääneiden palkkojen nostoon (ei koske lääkäreiden palkkatasoa eikä kunnanjotajia jotka ovat yleensä ainoita joiden palkkoja nostetaan)koulu ja yliopisto laitoksen kohentamiseen, sairaaloiden nykyaikaistamiseen, teiden kunnostamiseen, vanhustenhoidon inhimillistämiseen yhden hoitajan työpanoksen standardoimiseen per hoito alue määrä. Loputtomasti siis oikeita menoja mutta rahat menevät maatalous ja yritystukiin jotka maatalous ja isojen yritysten yritystuet koskevat ehkä noin 2 prosenttia kansasta. Muut pärjäävät jos pysyvät hengissä...
- Anonyymi
Julkisella sektorilla työskentelee näköjään kovaäänisimmät valittajat ja kateellisimmat ihmiset.
Tässä sulle esimerkki mitä yksityisessä teollisuusyrityksessä maksetaan tuntipalkkaa. Talossa 13 vuotta, hallitsen neljä työpistettä (moniosaamista josta ei makseta senttiäkään lisää palkkaa), tuntipalkka 11,47e. Bonusta ei makseta välillä ollenkaan ja tätä ei edes perustella mitenkään. Silloin kun maksavat, se on aina se sama 0,30e tunnille eikä senttiäkään enempää! Iltavuorolisä 1,05e ja yövuorolisä 1,93e. Keskituntiansio jolla maksetaan esim. pekkaset, 12,23e.
Palkkaa ei koroteta mistään syystä, vain TES-yleiskorotukset maksetaan ja nekin myöhässä. Ja tämä on vieläpä kansainvälinen yritys, alansa markkinajohtaja ja pörssiyhtiö jolla olisi varmasti parhaat edellytykset maksaa kunnon palkkaa yksityisistä yrityksistä!!! Sen ymmärtäisi jos jossain pikkupuljussa palkka on pieni mutta että tällaisessa suurfirmassa!!!
Eli, tosiasiassa julkisella sektorilla on paremmat palkat ja muut edut kuin yksityisellä sektorilla. Esim. pidemmät kesälomat, kokemuslisiä tulee nopeammin palkkaan kuin yksityisellä sektorilla, ym.
Älkää valittako palkastanne julkkarit!! Yksityisessä firmassa teillä menisi paljon huonommin!!
- Anonyymi
Hiilinieluja vientiin valtion tuilla on vara ylläpitää, mutta ei hoitaa vanhuksia. Siinä on kepulismi kauneimmillaan.
- Anonyymi
Pitääkö se fakta paikkansa, että maahanmuuttovirasto maksaa pakolaisista johtuvat kustannukset.
Jos näin, niin silloin kaikki hyvin.- Anonyymi
Uskoakseni maahanmuuttovirasto maksaa henkilöstön kustannukset ja ainakin osan pakolaisten saamista tukieuroista.
Suomi on rikas maa sillä on oma virkamieskunta joka hallinnoi merenkululle maksettavaa 300 miljoonan vuosittaista tuke joka veronmaksajilta kerätään. Virolaisten osuus tästä tuensaajajoukosta kasvaa koko ajan.
- Anonyymi
Siksi köyhöt onkin vitun köyhiä ja eläkeläiset riistettyjä..
- Anonyymi
Siis veronmaksajat maksaa nuokin kustannukset, jotka ovat miljardeja
Nythän juuri uutisissa nähtiin, että Etelä Amerikassa on liikehdintää paremman elintason maihin.
Heitähän pitäisi kiirehtiä auttamaan ripeästi. - Anonyymi
Olisi viisasta lähettää kaikki saastuttavat suomalaiset viihdealukset auttamaan Etelä Amerikkalaisia , säästettäisiin 300 miljoonaa vuodessa.
- Anonyymi
Rinteen hallituksella on varaa lisätä maahanmuuttoa eli kasvavia sosiaalikuluja ja yleistä turvattomuutta ja kutsuhuuto jo heitetty afrikkaan ja arabiaan vihreiden taholta.
Rinteen hallituksella on varaa nimittäää 15 alivaltiosihteeriä erittän kovalla palkalla mm vihreiden eduskunnasta pudonnut kova matuttaja valitaan virkaan ym ym...
Rahaa on mutta suomalaiselta viedään kaikki.... Maataloustuesta vai 800 miljoonaan menee maatalouteen joka vaikuttaa hiilinieluun 2,2 miljardia menee teollisuusellelle joka tuottaa tuota hiiltä
- Anonyymi
Maatalouden tukeminen on halvempaa kuin saman porukan elättäminen korvauksilla. Laskekaa vaikka.
Neljännes viljelijöistä on yli 60-vuotiaita ja loputkin lähellä 50 vuotta. Sitä porukkaa ei hevillä kouluteta tuottavaksi muihin töihin ja asuinpaikatkin ovat kaukana alueista, joissa on työvoimapulaa.
Maatalous on kannattamatonta, jos sitä verrataan muuhun yritystoimintaan. Se on kuitenkin kannattavaa, jos sitä verrataan siihen, että maajussit saisivat työttömyskorvausta tai muuta tukea elääkseen.
60% kotitalouksista maksaa oman ja muiden elämisen, 40% saa enemmän tukia kuin maksaa veroja. Maajussit kuuluvat siihen 40% joukkoon työttömien, opsikelijoiden ja pätkätyölaisten kanssa.
Jos maataloustuki lopetetaan, niin silloin pitäisi myös karsia muut vielä kalliimmat tuet kuten työttömyyskorvaukset. Ne saa tekemättä mitään, maajussi sentään maksaa edes osan elämisestään itse.- Anonyymi
Tulisiko kaikista havimmaksi lähettää maanjussit huvilaivojen mukana Etelä Amerikkaan , siellä riittää viljelymaata. Tulisi kaksi kärpästä yhdellä iskulla ja usean miljardin säästö.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tulisiko kaikista havimmaksi lähettää maanjussit huvilaivojen mukana Etelä Amerikkaan , siellä riittää viljelymaata. Tulisi kaksi kärpästä yhdellä iskulla ja usean miljardin säästö.
Vielä edullisempaa on lähettää sinne pitkäaikaistyöttömät. Ne voisivat jopa nauttia siellä olostaan. Tosin voi maajussitkin nauttia siitä.
Meillä on kuitenkin toteutettu järjestelmä, joka palkitsee siitä ettei tee mitään. Se on poliittinen valinta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vielä edullisempaa on lähettää sinne pitkäaikaistyöttömät. Ne voisivat jopa nauttia siellä olostaan. Tosin voi maajussitkin nauttia siitä.
Meillä on kuitenkin toteutettu järjestelmä, joka palkitsee siitä ettei tee mitään. Se on poliittinen valinta.Olet aivan oikeassa maanomistajan ei tarvitse harjoittaa mitään taloudellisesti järkevää toimeliaisuutta. Maanomistaja vuokraa pellot ja nauttii vuokratuloista etelän auringossa tai jossain muualla tekemättä mitään. Tällainen järjestelmä on meille luotu. Sama koskee myös virkamiehiä , työtä tekemättä valtava palkka tulee tilille. Jos matkustaa Floridan aurinkoon , virkamies saa vielä päivärahan.
Maajussit on halvempia kuin työttömät ja lisäksi me saadaan halvempaa ruokaa, Entäs siitä ruuasta saatu alv, sekin on aia tuntuva. Täälläkin tuntuu olevan kirjoittajia joilla tuo matikka on vain oman pussin sisältö
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet aivan oikeassa maanomistajan ei tarvitse harjoittaa mitään taloudellisesti järkevää toimeliaisuutta. Maanomistaja vuokraa pellot ja nauttii vuokratuloista etelän auringossa tai jossain muualla tekemättä mitään. Tällainen järjestelmä on meille luotu. Sama koskee myös virkamiehiä , työtä tekemättä valtava palkka tulee tilille. Jos matkustaa Floridan aurinkoon , virkamies saa vielä päivärahan.
Minun on helpompi hyväksyä se, että tekee työtä elättääkseen itseään, vaikka sitten saisikin sen lisäksi tukea.
Ajettele, että on sellaisiakin, jotka eivät tee eivätkä suostu tekemään mitään itsensä hyväksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minun on helpompi hyväksyä se, että tekee työtä elättääkseen itseään, vaikka sitten saisikin sen lisäksi tukea.
Ajettele, että on sellaisiakin, jotka eivät tee eivätkä suostu tekemään mitään itsensä hyväksi.Kaikkien ei tarvitse tehdä mitään itsensä hyväksi , koska kaverikapitalismi tarjoaa huippupalkkaisen toimen järjestelmän sisään päässeelle. Maataloustuki on tällainen periytyvä nautintaoikeus maanomistajalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikkien ei tarvitse tehdä mitään itsensä hyväksi , koska kaverikapitalismi tarjoaa huippupalkkaisen toimen järjestelmän sisään päässeelle. Maataloustuki on tällainen periytyvä nautintaoikeus maanomistajalle.
Tarkoitatko, että työtön tekee enemmän kuin maajussi?
Siellä taitaa olla huumorimiehiä paikalla :D - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitatko, että työtön tekee enemmän kuin maajussi?
Siellä taitaa olla huumorimiehiä paikalla :DMaan omistaminen tuo tukioikeuden , maan vuokraamalla saa rahaa tekemättä mitään.
- Anonyymi
Maataloustuki mahdollistaa lisämaan oston 14400 euroa hehtaarilta.
- Anonyymi
Ja vappusataseen ei riitä rahaa pienituloiselle eläkeläiselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212214Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko821402- 132958
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.142737- 54666
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv95662- 13607
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan96592Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12578- 65561
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44549Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298546- 42525
- 133509
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas28498Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36490- 77484
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä52474On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus31469- 58447