Antit vaan paranoo

Keskustan eduskuntaryhmän uusi kymppi Antti Kurvinen puhuu kuten miehet. Puuta on Suomessa hakattavaksi asti vanhojen ja uusien tehtaiden tarpeisiin, jotta saadaan suurusta työtätekemättömien pöytiin.

Viherpunikit olisivat valmiita lamauttamaan liki neljänneksen Suomen vientituloista tuovan teollisuuden ilman hajuakaan korvaavasta tuotannosta. Onko noiden viherpunikkien älyttömyyksillä mitään rajaa?

Vanhustenhoidollako me eletään tulevaisuudessa.

24

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi voi teitä tupailtojen aivopestyjä reppanoita.

      • Anonyymi

        Möllillä ei ole mitään järjellistä sanottavaa?


    • Anonyymi

      Hiilinielut sileiks ja voitot kiinalasille. Kielletän köyhiltä autot.

      • Anonyymi

        Paljonko se maailman hiilinielu kasvaa jos kyseiset tehtaat rakennetaan Kiinaan ja puu hankitaan Siperian metsistä??

        Entä työllisyys, nouseeko Suomen työllisyysaste paremmin 75% kun Suomen puunjalostustehtaat ja puun hankinta korvataan Siperian tai Brasilian puulla??

        Siinäpä viherhaihattelijoille miettimistä.


    • Anonyymi

      Nyt on trendikästä puhua hiilinieluista ja se on vihreää hössöä. Hiilinieluista ei Suomessa mihinkään häviä mutta muualla se on vähän toinen juttu. Tehdashankkeiden vastustaminen on öyhötystä. Vihreillä ei ole hajuakaan metsien järkiperäisestä ja kestävästä hoidosta.

    • Anonyymi

      Keskustalaisten suurin vuosittainen kokoontuminen:
      http://www.suviseurat.fi/

      (Ja samalla tietysti myös asuntovaufiilarien suurin sellainen:
      https://yle.fi/aihe/artikkeli/2012/05/25/lestadiolainen-liike-salasi-lasten-hyvaksikayton )

      • Anonyymi

        Kyllä tulee kakkaa taas, kestääkö viemärit ja luonto rasitusta?


      • Anonyymi

        Ja tällä sankarilla ei ole suurus mielessä vaan suurusreikä??


    • Vihreätkin ovat sitoutuneet hallitusohjelmassa pyrkimykseen kasvattaa työllisten määrää. Työllisten määrä kasvaa junaratojen rakennustöissä? Ydinvoima on nykyisin ok kaikille hallituspuolueille?

      • Taisivat tosiaan olla ensimmäiset eduskuntavaalit, ettei puoluejohtajilta kysytty kantaa ydinvoimarakentamiseen lainkaan. Tarkoittaako tämä, että toimittajat pitävät nykyään jopa vihreitä "luonnostaan" ydinvoiman lisäämisen kannattajina. Sisältyikö vihreiden kanta peräti vaalilauseeseensa "Näytä luontosi?"


      • Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        Taisivat tosiaan olla ensimmäiset eduskuntavaalit, ettei puoluejohtajilta kysytty kantaa ydinvoimarakentamiseen lainkaan. Tarkoittaako tämä, että toimittajat pitävät nykyään jopa vihreitä "luonnostaan" ydinvoiman lisäämisen kannattajina. Sisältyikö vihreiden kanta peräti vaalilauseeseensa "Näytä luontosi?"

        Ilmeisesti hiilidioksidipäästöt ajavat ydinvoiman edelle haitallisuudessa. Mitenkähän sähköverkot saadaan julkisen sektorin omistukseen? Tästäkin asiasta ollaan varsin yksimielisiä hallituksessa? Jos sähkölaskua saataisiin alennettua, ihmisille jäisi enemmän rahaa kulutukseen ja talous kasvaisi.


      • inti kirjoitti:

        Ilmeisesti hiilidioksidipäästöt ajavat ydinvoiman edelle haitallisuudessa. Mitenkähän sähköverkot saadaan julkisen sektorin omistukseen? Tästäkin asiasta ollaan varsin yksimielisiä hallituksessa? Jos sähkölaskua saataisiin alennettua, ihmisille jäisi enemmän rahaa kulutukseen ja talous kasvaisi.

        Kuvitteletko että julkinen sektori tyytyisi nykyistä pienempiin sähkönsiirtomaksuihin tai panostaisi edes yksityisen sekrtorin verran sähkölinjojen raivauksiin myrsky- ja lumisadetuhoja vastaan? Itse en sellaista kuvittele, kun ajattelen valtion hinkua välilliseen verotukseen sekä sen omistaman tieverkon kuntoa.


      • Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        Kuvitteletko että julkinen sektori tyytyisi nykyistä pienempiin sähkönsiirtomaksuihin tai panostaisi edes yksityisen sekrtorin verran sähkölinjojen raivauksiin myrsky- ja lumisadetuhoja vastaan? Itse en sellaista kuvittele, kun ajattelen valtion hinkua välilliseen verotukseen sekä sen omistaman tieverkon kuntoa.

        Ainakin toivoisin sähkön hinnan laskevan. Itse olet sitä mieltä, että sähkön hinta tulee jatkossa aina vain nousemaan? Autojenkin olisi tarkoitus toimia sähköllä tulevaisuudessa, joten maksuja kyllä riittää. Pitää hankkia kallis sähköauto ja maksaa kalliista sähköstä, jos joutuu autoa käyttämään?


    • Anonyymi

      Kiinassa on n. 1,4 miljardia ihmistä, joiden on tarkoitus siirtyä käyttämään paperia heinän sijaan peräpään pyyhintään. Minnehän (mereen) nuo paperit sitten lopulta päätyvät, ei ainakaan uusiokäyttöön.

      On se hienoa, että meiltä parturoidaan salot ja ikimetsät kiinalaisten peräpyyhkeiksi. Voi sitten lapsenlapsenlapsille selittää, kun kaikki on aavikkona, että mitä se metsä tarkoittaa, kuvista.

      Antti Kurvinen tai Antti Kaikkonen, siinäkö kepun penaalin terävimmät kynät?
      Ei nyt aina ihan vaikuta siltä.

      Mutta kyllä se Kemiin sellutehdas tulee viiden vuoden sisään, jos ei sitten naapurimaahan...voihan hallitus peesata kuitenkin, kuten Rinne teki valtionvarainministerinä ennen Sipilän hallitusta.

      https://www.google.com/search?q=kiinan väkiluku&oq=kiinan väkiluku&aqs=chrome..69i57j0l5.5145j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8

      Ja jos vielä intialaiset päättää siirtyä heinästä paperin käyttöön perää pyyhittäessä, niin riittääkö edes venäläinen tuontipuu vai pitääkö jättää väliin?

      • Tuskin heinä on hiilinieluna puuta kummempi.

        Suomessa oli muuten puuta nykyistä huomattavasti vähemmän silloin kun metsiä käytettiin kaskenpolttoon, tervanpolttoon ja erilaisiin rakentamistarpeisiin.


      • Anonyymi
        Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        Tuskin heinä on hiilinieluna puuta kummempi.

        Suomessa oli muuten puuta nykyistä huomattavasti vähemmän silloin kun metsiä käytettiin kaskenpolttoon, tervanpolttoon ja erilaisiin rakentamistarpeisiin.

        https://yle.fi/uutiset/3-5801200

        Hiilinielusta ei ole kyse, jos sellua rahdataan maapallon toiselta puolelta ja hygienian edistyessä siirrytään käyttämään wc-paperia.

        Kysynkin sinulta kaikkitetävältä, että meneekö nyt paperi puhdistamatta mereen, kun heinä sen sijaan maatuu läjän päälle tai kuten kiinalaisilla on tapana ulostaa jokeen ja heittää heinät samalla samaan paikkaan. Toki jätteenkäsittelylaitoksia rakennetaan koko ajan, mutta samalla väkilukukin kasvaa. Ehkäpä paperi menee asuntojen viemärissä paremmin läpi, mutta päätyy sitten mereen.


    • Anonyymi

      Antti Kurvinen - voi siunattu hulluus!

    • Anonyymi

      Joku tampio on pahoittanut mielensä kun kiinalaiset pyyhkivät pyllynsä paperilla.

      Tulevaisuudessa voi siintää sekin aika kun länsimaalaiset pyyhkivät kiinalaisten pyllyjä.

    • Anonyymi

      Vihreiden ja vasureiden hurskastelu hiilinielun pienentymisestä uusien tehtaiden myötä on monella muotoa älyllistä epärehellisyyttä.

      Eli:

      1. Maapallon hiilinielu EI kasvaisi vaikka jokainen puutavaraa jalostava tehdas suljettaisiin Suomessa.
      2. Maapallon hiilinielu EI kasvaisi vaikka Suomen metsät lunastettaisiin 100% täydelliseen suojeluun.

    • Anonyymi

      Puhtaat jauhot pussissako Rummukaisella?

    • Anonyymi

      nää kepu-antit ovat kuin toistensa maalaisserkukset
      punankoita, pönäköitä eikä ihan terävimmästä päästä

    • Anonyymi

      Rummukaisen Anan kaksoisveli.

      ”meidän Herramme matkamiehistä ja heidän seikkailuistaan maailmassa, jossa hyviä on vähän, pahoja vielä vähemmän, mutta siunattuja hulluja laskematon määrä”.

    • Anonyymi

      kieltämättä provosoiduin kun kuuntelin viherpiiperoiden ryhmä puheenvuoroa, eikö hulluudella ole mitään rajaa..

    • Anonyymi

      Vihreiden mielestä ei tarvita muuta kuin kannabistuotantoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      66
      5555
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      2882
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2581
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2439
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      21
      2140
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      261
      1734
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      57
      1313
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1193
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1155
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1136
    Aihe