Ranskalaiset tekivät elokuva Ahvenanmaan valtaamisesta.

"Venäjä on vallannut Suomelle kuuluvan saaren ja EU:ssa pohditaan, pitäisikö Suomelle lähettää apua, vai onko samantekevää, jos Venäjä valloittaa harvaan asutun Suomelle kuuluvan saaren (Ahvenanmaa)."

"Suomi voi odottaa Ranskalta vastapalvelusta, eräs Élysée-lähde totesi ja korosti myös sitä, että Suomen kannattaa ei Natoon kuuluvana maana rakentaa vahvoja kahdenvälisiä suhteita eri maiden kanssa."

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/01e5c619-20c6-48e3-a360-19e809421e20

Ranskalaiset eivät ilmeisesti ole tietoisia siitö että Ahvenanmaan puolustus kuuluu YK:lle eikä Suomelle sillä suomalaisia on erikseen käsketty pysymään poissa saarelta.

Ahvenanmaa on myös siitä huono esimerkki Suomeen hyökkäämisestä että siellä asuu ihmisiä jotka eivät edes itse katso olevansa suomalaisia vaan suhtautuvat suomalaisiin lähinmä halveksivasti. Lisäksi Ahvenanmaalla ei päde edes Suomenlait.

Ahvenanamaan miehityksen jälkeen Suomen valtio myös säästäisi suuren määrän rahaa kun tämä nettosaajien kuningatar viimeinkin saisi toteuttaa ikiaikaisen haavensa ja kuulua johonkin muuhun valtakuntaan.

Herääkin siis kysymys miksi Suomi joka ei hyödy Ahvenmaasta mitään osallistuisi saaren puolustamiseen joka erikseen vastustaa kyseisen saaren puolustamista.?

Omasta puolestani Ranskalaiset saavat sotia ahvenien puolesta, Suomen tehtävä se ainakaan ole.

16

<50

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helt intressant artikel som understreckar det man en längre tid har fört fram; bara Finland är utanför Nato på Rysslands västgräns. Det är väldigt vågat och i mitt tycke otroligt dumt.

      Artikeln, filmen, händelserna, konstellationen och det övriga har inte ett skvatt med språkpolitik att göra men du tyckte tydligen att detta är rätt spalt?

      • Kalingrad unohtuu aika usein näistä kotistrategien kartoista. Jos Venäjä jonkun saaren haluaa niin Gotlanti olisi paljon helpompi vaihtoehto. Joutuisi julistamaan sodan vain yhdelle valtiolle ja ruotsalaiset politiikot tekevät muutenkin kaikkensa ärsyttääkseen venäläisiä.


      • Sven-Håkan kirjoitti:

        Kalingrad unohtuu aika usein näistä kotistrategien kartoista. Jos Venäjä jonkun saaren haluaa niin Gotlanti olisi paljon helpompi vaihtoehto. Joutuisi julistamaan sodan vain yhdelle valtiolle ja ruotsalaiset politiikot tekevät muutenkin kaikkensa ärsyttääkseen venäläisiä.

        Hienoa kun palstaryssät näyttävät oikeat karvansa. Lisää tätä.


    • Anonyymi

      Tässäpä on varsinainen sotilasstrategi: Venäläisille riittäisi pelkästään Ahvenanmaan valloitus. Kun katsoo karttaa hieman tarkemmin ja heittää nuo kielimielipiteet sivuun ja arvioi kylmä rauhallisesti esim mikä on Suomen etelärannikon strateginen merkitys Venäjän pääsylle Itämerelle . Yksittäisen pienen saarekkeen valloitus Suomen ja Ruotsin välissä olisi hölmöläisten hommaa. Olisko niin että samalla menisi myös etelärannikkokin huolimatta vaikka siellä ei niin paljon puhuta ruotsia ja lait olisivat Suomen lakeja.

      • Du kan lugnt skriva med någon av dina registrerade nickar. Här finns bara en eller två som ponerar om vad Sovjetunionen II skulle nöja sig med. En väldigt ofosterländsk utgångspunkt som prunkar Kostamus så det förslår.


      • Suomella on puolustusvoimat sitä varten että etelärannikkoa puolustetaan. Ahvenanmaata voi mennä puolustamaan se ruotsin tarjoama priikaati jos tarve vaatii.

        Suomi tuskin on enää yhtä itsetuhoinen kuin ennen edellistä sotaa jolloin Viron kanssa oli suunnitelma Itämeren sulkemiseksi neukuilta. Hyvinhän sekin päättyi molempien kannalta 😂


      • Sven-Håkan kirjoitti:

        Suomella on puolustusvoimat sitä varten että etelärannikkoa puolustetaan. Ahvenanmaata voi mennä puolustamaan se ruotsin tarjoama priikaati jos tarve vaatii.

        Suomi tuskin on enää yhtä itsetuhoinen kuin ennen edellistä sotaa jolloin Viron kanssa oli suunnitelma Itämeren sulkemiseksi neukuilta. Hyvinhän sekin päättyi molempien kannalta 😂

        Se så bra de gick att skriva med egen nick. Ingen idé i att skämmas för sina idéer, oberoende hur absurda de är. Vi rättar dem.


    • Anonyymi

      Åtminstone SFP är för Nato.

      • Anonyymi

        Suomen olisi korkea aika liittyä Natoon.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      83
      2660
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2243
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1083
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      948
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      809
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      680
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      615
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      545
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      531
    10. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      33
      516
    Aihe