Jo Mauno Koivisto totesi, että SDP tsrvitsee köyhiä. Pienituloiset ovat siis tavallaan demareiden peruskauraa.
Vaalit meni, Rinteestä tuli pääministeri pieneläkeläisten äänillä ja sitten vappusatanen saikin jo unohtua.
Lipponen varmisti eläkeläisköyhyyden. SAK-AY taustaiset VVO, Kojamo ja
ja Asuntosäätiö repivät irti viimeisimmätkin roposet.
Vaalit meni, Rinteestä tuli pääministeri pieneläkeläisten äänillä ja sitten vappusatanen saikin jo unohtua.
Lipponen varmisti eläkeläisköyhyyden. SAK-AY taustaiset VVO, Kojamo ja
ja Asuntosäätiö repivät irti viimeisimmätkin roposet.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kun+nyt+olet+näin+retuperällä+niin+käyppäs+huvikses+lukemassa+sosiaalidemokraattinen+teoria.+Löytyy+ihan+yliopistovaatimuksista.
Kyse+ei+ole+köyhien+määrästä.Tulojen+uudelleenjaolla+saadaan+yhteiskuntaan+lisää+kuluttajia.+Kun+tällä+hetkellä+kansantalouden+tulot+jakautuvat+ylempään+10%:iin,+alkaa+loppua+kuluttajien+määrä.+
Siksi+yrittäjille+ei+riitä+ostajia+tuotteille+ja+palveluille.+Harva+rikas+kun+ei+ehdi+juosta+jokapaikkaan.
Yksinkertaista,+mutta+totta!
Niin, se wappusatanen olisi lisännyt eläkeläisten ostovoimaa - lääkkeet jopa jokaiselle päivälle, puuron lisäksi hedelmiä ja hyviä proteiineja. Mutta kun sitä wappusatasta ei tulekaan.
Mitä se sosiaalidemokraattien teoria siihen sanoo?
Nimimerkki "ekonomisti yliopistolta".
Ompa siinä ollut huvittavia toiveajatuksia mitä olisi saanut vale Antin lupaamalla saturaisella ne lupaukset oli vain Antin pieruja joita hän päästelee missä milloinkin liikkuukin. Hölmölässä kansa ei luovuta pienestä ja äänestetään samoja naamoja mitä sitä vaihtamaan turhakkeita, kun aina ennenkin näin tehty.
Tapa jolla tukiaispersut täällä valittavat kuvastaa juuri persujen kaksisuuntaista mielialaa. Eläkeläiset eivät ole se kohde, jonne rahaa ensin pitäisi syytää
Meillä on 150 000 lapsiperheitä, joiden tullit ovat köyhyysrajan alapuolella. Toimeentulo on tiukkaa ja viime hallituskaudella Persut olivat mukana leikkaamassa lapsilisiä ja poistivat verotuksesta lapsi vähennyksen.
Eläkeläisten, varsinkaan takuueläkeläisten. (eivät ole olleet ikinä töissä ja eläke maksetaan verovaroista), kulutukseen suunnattu raha ei hyödytä juurikaan yhteiskunnan näkökulmasta.
Lapsiperheille kuukaudessa annetut rahat menevät suoraan kulutukseen, joten on järjen vastaista edellisen hallituksen ja persujen tapaan leikata lapsiperheiden tukia.
Se, että viruu vuoteen omana vuositolkulla, johtuu siitä, että ihminen elää pidempään lääkkeiden voimalla. Sekä on yhteiskunnan tarkoitus, ei lapsiperheiden elämän turvaaminen ja samalla syntyvyyden lisääntyminen, jos panostamme elämän alussa parempaan ja suopeampaan suhtautumiseen lapsiin.
Demari antaa vain teoriassa. Käytännössä demari ottaa kauhalla ja antaa takaisin teelusikalla, jos sitäkään. Näin lisätään köyhien äänestäjien määrää taas seuraavia vaaleja varten.
Rinne heilutti vappusatasta eläkeläisten nenän edessä. Olivatko ne seteliväärennöksiä, kun "oikeata rahaa" ei sitten löytynytkään?
Toivottavasti ei Rinne unta saa kun unissa pyörii 💯 💯 💯 💯💯💯💯💯💯💯💯💯💯!
Ennen kun nuo sataset alle 1400 €. Eläkkeisiin järjestyy ! Antti nyt toimintaa!
Rinne aikoo tehdä lisää köyhiä yli 1400 euroa saaneet eläkeläisten rahoista osa siitä sosialisoidaan Rinteen vappulupauksiin ,joita Rinne teki vappuna jo kaksi vuotta sitten !
Eli otetaan osa yli 1400 euroa saavilta eläkeläisiltä rahaa niin että Rinne voi maksaa alle 1400 on euroa saaville eläkeläisille tuo vappu satasen ,eli tasapuolisesti köyhiä ,kun Rinteen korotukset vievät jokaiselta ,bensan, ruokailun , asumisen kulujen kasvaessa !
Eli pääsemme taas soialisointi Suomeen ,paitsi demari eliitti saa vaan etuja muu ,kansa maksaa ,katsotaan mitä siellä keksii näissä viinin juonti kekkereissä !
Viimeksi meni 60 pulloa Australia kallista viiniä , kahvia ja konjakkia ja kaljaa ,jopa kaksi pulloa alkoholitonta viiniä! Tarjoilu pelasi Venäläisten omistamassa ravintolassa !
Rinne luulee olevansa ,kuin entin wiippurilainen kauppaneuvos ,joka tunnetuin lause oli "minä maksan" tätä Rinteen touhua ei kansa katsele! Gallubeissa se kohta näkyy!
Minun+mielestä+Rinteen+tulisi+asettaa+eläkkeellä+tehdylle+työlle+90%+vero.
Rinteen sossuteorian mukaan työttömyyseläkeputken tukkiminen lisää työpaikkoja.
Selittäkää minulle sossut, että miten ikääntyneen työttömän avustuksen poisto lisää työpaikkoja?
Ehkä+siten,+että+ikääntynyt+työtön+joutuu+harkitsemaan+astetta+rankjempia+keinoja+selviytyäkseen
ja+tekemään+itsestään+myös+työkyvyttömän+rampauttamalla+itsensä+väh+30%+invalidiksi.
Tämä+lisää+hoito-+ja+hoivahenkilökunna+määrän+tuntuvaa+kasvattamista.
Ja+tällöinhän+työpaikkoja+syntyy+lisää.
Ei pitäisi. Vaan eläkkeellä ollessa pitää työnteko kieltää, niin kauan kuin on työttömyyttä.
Se on väärin, että eläkeläiset käyvät työssä vain sen takia, etteivät keksi tekemistä.
Ne työpaikat on poissa työttömien ulottuvilta.
Jos työtön ei pärjää puolivammaiselle eläkeläistantalle, niin ei sitten kannata pyrkiä työelämään lainkaan.
Nuo aloittajan mainitsemat SAK-AY taustaiset VVO, Kojamo ja
ja Asuntosäätiö ovat vain SDP:n leirin tapa tyhjätä kuntien ja muiden avustusjärjestöjen kassat verottomasti paratiisi tileilleen.
VVo Kojamon (lue: Korjaamo Öyh Röyh) kämpät kaikkeimpien kalliimpia ja vee-mäisimpiä. Ainakin täällä Oulussa! Jokavuotista paskaremppaa tulee joka kesä! (-alakaapi kevväällä & päättyypi Pikku-Joulujen aikahan...) Ja net ikuset vuokrankorotukset tuloo; tasan taatusti joka ikunen kevät! ]=((
Se Kojamo eli Korjaamo on kyllä tässä tasan täysi Kurjaamo!
Kurjaamo Röyh Öyh huolehtiipi siintä että köyhät köyhinä pysyypi. Vuokrankorotukset saapuvatten aikataululleen joka vuoden 1.3. Näitten päitten tiijän ma.
Ei ole demarit olleet köyhien asialla enää sen jälkeen kun LIPPONEN astui ruoriin.
Mentiin niin pitkälle kokoomuksen hanuriin, että tuskin koskaan sieltä enää entisiin asemiin palataan.
Edes metallin keruu ei toimi; tasan 1 kk on sitä jo odotettu. ASukAS -paskalehti kyllä tulee... Ja tämähän on taattua aito-oululaista profiili-asumista se... Ja halloo herätys, LUMO...!