Koskas saadaan maksettua Suomen velat?

Voisikos joku kertoa joka on viisaampi kuin minä?
3169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Työllisyysaste alenee, joten otettava lisää velkaa korkojenkin maksuun.

Äänestä
  • "Koskas saadaan maksettua Suomen velat?
    Voisikos joku kertoa joka on viisaampi kuin minä?"

    Sitä nopeammin mitä vähemmän on porvarijohtoisia hallituksia joiden hallitusaikana koko 106 mrd euron valtionvelka on otettu. Viimeksi SDP-johtoinen hallitus laski Suomen valtionvelkaa, ja kunnolla laskikin. Sitä oli tuolloinkin nostanut edellinen porvarijohtoinen Esko Ahon hallitus ennätysmäisesti markoista euroiksi muutettuna 50 mrd euroa. Vai kokoomusjohtoinen kataisen hallitus pystyi pahempaan 50 mrd euroa. Päähallituspuolue määrää hallitusohjelman päälinjat, ja apupuolueet tekevät minkä voivat mikäli poliittinen ideologia on erilainen. Nyt on taas SDP-johtoinen Antti Rinteen hallitus vallassa, joten valtiovelan laskuun on mahdollisuuksia hallituskaiden aikana.

    Äänestä

Jätetään maksamatta,,aivan kuin kreikka tulee tekemään urpilaisen myöntämille lainoille.

Äänestä
  • Kun ihminen ottaa velkaa, niin siihen kuuluu aina määräaika, jonka kuluessa velka on maksettava takaisin. Kun valtiot ottavat velkaa, niin sitä ei makseta koskaan takaisin. Se voidaan siirtää aina seuraaville sukupolville edellyttäen, ettei käy kuten Kreikalle.

    Äänestä

Velka on suhteellinen käsite. Jos Kiina haluisi, että USA maksaisi huomenna valkansa sille.. PUF ja raha loppuisi.

Äänestä

Naurettavaa puhua velan takaisin maksusta.

Nyt otetaan velkaa ja pannaan tuulemaan. Valtion omaisuus myydään pois tuottamasta killinkiäkään valtion kassaan. Nyt lunastetaan vaalilupauksia ja se vaatii rahaa.

Miksi huolehtia velan maksusta? Antti Rinne kerran näppärästi sanoikin, että miksi huolehtia, sillä meistä ei kukaan ole silloin elossa, kun tulee kulutuksen maksun aika.
Otetaan lisää velkaa entisen velan päälle maksaaksemme entisen velan korkoja.

Äänestä

Japanin valtionvelka on monta kertaa suurempi per kansalainen kuin Suomen. Eikä Japanilla taida kovin huonostikaan mennä. Norjassa muuten sama juttu. Mutta pääasia että saa öyhöttää netissä!

Äänestä
  • Norjalla ei ole valtionvelkaa ollut aikoihin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Norjalla ei ole valtionvelkaa ollut aikoihin.

    Eipä ole ei, Norjan öljyrahastossa on varoja yli tuhat miljardia euroa.
    Tekee noin kaksisataatuhatta per norski. Täällä on velkaa parikymmentä
    tuhatta per asukas. Norja ei ole myynyt öljyyhtiöitään ulkolaisille, kuten
    täällä on myyty metsäteollisuus. Täällä ajetaan omaa etuaan, Norja ajaa
    kansalaistensa etuja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eipä ole ei, Norjan öljyrahastossa on varoja yli tuhat miljardia euroa.
    Tekee noin kaksisataatuhatta per norski. Täällä on velkaa parikymmentä
    tuhatta per asukas. Norja ei ole myynyt öljyyhtiöitään ulkolaisille, kuten
    täällä on myyty metsäteollisuus. Täällä ajetaan omaa etuaan, Norja ajaa
    kansalaistensa etuja.

    Nytpä uusi Antti Rinteen hallitus pistää 3 miljardilla valtion yhtiöitä myyntiin, jotta saa lunastettua osan vaalilupauksistaan.

    Näin tekee hallitus, jossa häärää Vasemmistoliitto ja SDP.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Norjalla ei ole valtionvelkaa ollut aikoihin.

    Norjan+valtion+velka+on+29+%+bruttokansantuotteesta.+Älkää+viitsikö+jauhaa+pasketta.

    Äänestä

Ei koskaan, eikä millään maalla ole sellaisia suunnitelmiakaan. Romanian ammuttu diktaattori lienee viimeinen, joka sellaista unta näki.

Äänestä

Kellä sitä rahaa riittää kaikille maille lainata?

Äänestä
  • Sitä varten eri maiden keskuspankeilla painokoneet suoltavat seteleitä rummut punaisina. Lisäksi kauko-idässä on hämäräpainoja, jotka ovat erikoistuneet mm. dollareitten painamiseen, koska dollari on helpoimmin väärennettävä raha.

    Äänestä

Sotakorvaukset pystyttiin maksamaan, koska yritykset oli valtion omaisuutta.
Nyt on kaikki myyty tai annettu puoli ilmaiseksi pois, joten mitään ei pysyytä
maksamaan. Lapset ja lastenlapset tulevat kiroamaan tämänkin hallituksen.
Velkaa ei todellakaan saada koskaan maksettua, koska tyhjästä on paha
nyhjästä, paitsi muutama kymmenen hävittäjää.

Äänestä

Ay-Antti on sitä mieltä, ettei velkaa tarvitse maksaa eikä raha ole ongelma, koska sitä saa taikaseinän aukosta. Jälkipolvet kiittävät.

Äänestä

Lapsikin ymmärtää, saatikka demari, ettei velkaa koskaan tarvitse maksaa takaisin.

Äänestä
  • Siltähän tämä meno vahvasti vaikuttaa...

    Äänestä

Myydään lypsävät lehmät ja ostetaan maito Virosta. Tämäkin karuselli päättyy joskus ja se on varma.

Odotellaan suraavaa pörssiromahdusta ja kaaos alkaa, kun työtätekemättömät menettävät rahansa.

On saletti, että spekulatiivinen raha häviää ja niillä miljardeja tienanneet tulevat alas jakkaroiltaan.

Tämä ilmastonmuutos on viimeinen keino rahastaa ihmisiä.

Äänestä

Ei mitään velkoja makseta pois,ei sijoittajat sitä halua,mistäs he muuten tekee korkovoittonsa? Haluavat joka maasta vaan mahdollisimman maksukykyisen jotta saavat mahd. paljon korkoa. Ja päinvastoin kuin velkojen poismaksu ,sijoittajat haluaa valtiolle mahdollisimman paljon lainata rahojaan,vakaa maksukyky ja iso korko on ainoat asiat mitä suursijoittajat on kiinnostuneet.
Ainoastaan yksityisille sijoittajat joutuu rajoittamaan rahan lainaamista,he kun on loppupeleissä aina epävarmempia sijoituskohteita kuin valtiot.

Äänestä

Välittömästi sen jälkeen ku helvetti jäätyy! Mut onni onnettomuudessa on toki se, et siihen mennessä ilmastonmuutos on edenny jo niin pitkälle, että se sulaa kans samanatien.

Eli: Ihan kohta.

Äänestä

Kyllä se Soros maksaa, kun Jutta kauniisti pyytää.

Äänestä

Tuosta omistamisen kulttuurista, kun aikanaan 90-luvun lopulla - pankkien ja vakuutusyhtiöiden johdolla - päätettiin alkaa muuttaa Nokian äänivaltaiset A-osakkeet tavallisiksi, yhden äänen yhtiökokouksissa antaviksi perusosakkeiksi ja laittaa myyntiin rahanhimossa nämä näiden instanssien omistamat osakkeet, siinä valettiin jo perusta sen yhtiön tuholle kansainvälisenä globaalina jättiyhtiönä siinä kokoluokassa, mihin se olisi voinut yltää ja missä se olisi voinut pysyä.

Jos sen sijaan olisi betonoitu omistusrakenteita entisestään - ei olisi antaneet päätösvaltaa yhtiöstä maan ulkopuolelle - ja muutettu yhtiön toimialarakennetta enemmän vaikkapa Buffetin B.Hathaway-tyyppiseksi ja käytetty omien osakkeiden ostorahat ynnä muut turhanpäiväiset seikkailurahat ja osinkorahat, kymmeniä ja kymmeniä miljardeja euroja sijoitusyhtiön varallisuuden kasvattamiseen, ko. yhtiö voisi olla nyt yli 15 kertaa Sampo-konsernia isompi finanssikonserni ja pyörittää siinä sivussa kännybisnestä vaikkapa 3. suurimpana toimijana alalla. Olla osittain jopa neljäsosa / viidesosa kokoluokkaa Norjan öljyrahaston koosta.

Toimivan johdon olisi pitänyt kyetä näkemään myös tämä tuon alueen ja alan vallanhimon ja keskittymisen tuleva muutos ja mihinkä se tulee joka tapauksessa johtamaan ja mukautua siihen - eikä hirttäytyä siihen ajatukseen että hehän tässä on kingejä nyt ja tulevaisuudessakin, ei meidän silmille kukaan enää hypi.

Ja tuoda vaurautta tämän yhtiön osalta joka vuosi yli kymmenen kertaa enemmän tähänkin maahan vuositasolla kuin mitä nyt on asian laita. Kyse on omistamisen kulttuurista, ei myydä lypsäviä lehmiä pois lyhytaikaisessa rahanhimossa vaan investoidaan lisää entisestään kannattavaan kasvavaan toimintaan. Nämä asiat liittyvät mitä suurimmassa määrin myös valtion velkaan ja velkaantumiseen, omistamisen kulttuuri ja onko sitä ja ennen kaikkea - onko viisasta sellaista.

Tässä maassa sitä ei ole ollut tuohon aikaan eikä sen jälkeenkään - ei ainakaan missään noin isossa kokoluokassa. Ja aina kun poliitikot pääsevät suhmuroimaan asioita, kaikki menee entistä enemmän päin hel.vettiä.

Äänestä

Rinteen politiikka jo alkanut tuhoamaan suomea...

Äänestä

Velkahan on kuin valuuttaa, ei se ole koskaan tarkoituskaan maksaa pois.
Sillä on hyvä rahoittaa hankintoja ja makselee aina pikku hiljaa vähän takaisin.
Velka on bisnes muille, ne ketkä saa sen koron, toiseksi jos osa velan kohteena oleva on vielä se rahoittajakin.

Eikä me sitä pystyttäisikään maksaan, ellei nyt oteta sitä oikein pitkänajan tähtäimeen että velka pois vaikka 30 vuoden aikana, sitten ei pidä ottaa uutta velkaa sinä aikana enää.

Äänestä

sitten kun sosialisoidaan suomalaisten omaisuus.
kun loppuu yhteinen omaisuus sitten on syylisiä yksityiset .

nyt on vallassa ne jotka ei sinne valittu vaan takaovesta tulee kaikki pudokkaat.

herravirkoja tehty kaikille tutuille keskusta vaan voimisti valtaa.

Äänestä

NYT TEHDÄÄN UUTTA VELKAA JA OIKEIN URAKALLA... PUNIIKKIEN VASTUUTONN POLITIIKKA ON AINA OLLUT SUOMELLE TUHOISAA !


Turvasäilöön koko demari ja keskusta-jengi .

Äänestä

En tekeenny viisaammaksi kuin aloittaja, mutta epäilen vahvasti jotta velat jäävät maksamatta kuten kreikallakin!

Late Lapista.

Äänestä

miten ne matut selviää kun tulee maksun aika velalle .
se kurjuus kulkee mukana ollaan sitten kuin afriikassa on hellettä ja velkaa.

Äänestä

Tärkeä+on+pitää+velka+suhteessa+BKT:hen+kohtuullisena+eli+40%-+60%+tasossa.+Velkaa+pitäisi+nousukaudella+vähentää+ja+laskukaudella+sitä+on+usein+järkevää+ottaa+lisää+lainaa+suhdannevaihteluiden+tasaamiseksi.+Kun+valtio+ottaa+velkaa,+niin+se+pumppaa+lisää+rahaa+kansantalouteen+ja+taas+velkaa+maksaessaan+se+vie+rahaa+pois+ostovoimasta.Velan+ottaminen+ei+ole+siis+yksikäsitteisesti+huonoa+eikä+velan+pois+maksaminen+yksikäsitteisesti+hyvää+talouspolitiikkaa.+Toisin+kuin+yksityishenkilön,+niin+valtion+ei+tarvitse+maksaa+velkaa+kokonaan+pois+koskaan,+koska+valtio+ei+jää+eläkkeelle.Suomen+velka+on+nyt+karvan+verran+alle+60%,+mikä+on+paljon+juuri+suhdanteisiin+verrattuna.+Meilä+on+takana+paras+nousukausi+10+vuoteen,+joten+velan+tulisi+nyt+olla+mieluummin+50%+kuin+60%+BKT:stä.

Äänestä

Miksi tavoitteena olisi velaton Suomi?
Nythän korkeakorkoisia velkoja on maksettu pois ja tilalle otettu nolla-tai lähesnollakorkoista lainaa.
Lainoillahan yhteiskuntaa ja taloutta pyöritetään eli ensin investoidaan lainalla ja sitten tuotoilla maksetaan laina takaisin.

Kokonaan toinen asia tietenkin on, jos lainaa otetaan syömävelkana eli lainalla pyöritetään elämän perus-ja päivittäistoimintaa. Sitäkin tapahtuu usein juuri vaalilupausten täyttämiseen, kun äänestäjät aika herkästi haluavat uskoa niihin ja mikseivät haluaisi, lupauksethan koskevat lähes poikkeuksetta kaikkea hyvää arkipäivään. Niillähän ääniä saadaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Voisikos joku kertoa joka on viisaampi kuin minä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu