Tulkitsijana mun oudolle unelle?

Anonyymi

Moi! Täs on uni jonka mä näin viime yönä:

Olin muistaakseni jonkun ystäväni kanssa koulussamme. Se muuttui yhtäkkiä kuin salama kirkkaalta taivaalta aivan kaameaksi, kaaokseksi, kauhuksi. Juoksentelimme ympäri koulua yrittäen auttaa muita, mutta joku oli ikäänkuin riivaa heitä. Olimme menossa vessoihin päin, ja joku tuli sieltä oksentaen pois, ja piteli rintaansa ja juoksi kyyryssä jonnekin. Hänellä valui suun pielestä verta, ja menimme tarkistamaan vessa. Muuten se oli ihan puhdas, mutta veri oli punaista. Meitä alkoi oksentamaan, ja kumpikin meistä olii mennyt eri vessoihin oksentamaan ja kävimme muutenkin tarpeillamme äkkiä. Kun tulimme pois, niin suuntasimme heti yläkertaan... Siellä oli pimeää, ja sytytimme valon liikkasaliin. Se oli pienempi sali, kuin ala kerrassa. No käännyimme taakse päin ja ovi pamahti kiinni, ja menimme lähimmän ikkunan luo. Siitä ei ollut kauhea pudotus maahan, joten hyppäsimme siitä alas. Sitten siinä oli ala kerran salin ikkuna raolleen, ja menimme siitä sinne ala kerran saliin.
Siellä hän oli paljon kuolleita, varmaan osa. Osa oli ympäri koulua. Jotkut olivat menneet luokkiin, jotkut vessoihin. Vähän kuin joku olisi luovuttanut, eikä olisi heistä jaksanut enää pitää kii. Kaikki olivat järkytyksestä kankaita, vitivslkoisia, tuottivat kaukaisuuteen, olivat hiljaa...
Kotimme kysyä, että muistavatko nimiään, ja minkälainen olo, jne. He eivät sitten kuitenkaan vastanneet, eivätkä näyttäneet edes kuulevan, että mitä puhuimme ja kyselimme. Yksi tyyppi kuitenkin rupesi aavemmaisesti tulemaan luoksemme...


Sitten heräsin. Mitä tää voi tarkoittaa, Tia ennustaa? Kuolenko mä, tai joku tuttavani tässä vai tapahtuuko lähi-aikoina jotain siis kamalaa? Yrittääkö joku kenties tehä mulle jotain?


Riitelimme tosin vanhempani kanssa eilen, ja tässä on kokonainen viikko ollut vauhdikas, ja kaikkea menoa täynnä joten siitäkin tietysti on vaihtoehto että näkee outoa unta, kuten yleensä. Mut voiks tä kuitenki uni tarkoittaa jotain siis?

7

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksei vastausta kuuku? Onko tosiaan niin, että kukaan ei välitä ketään ei kiinnosta? Jaaha, vai niin sitte.

    • Anonyymi

      Mielestäni piilotajunnassasi on traumoja, jotka näkyvät painajaisina unissa. Olen jo eläkemies. Olin jo rippikouluikäinen kun jatkosota päättyi.
      Silti minulla oli sotaneuroojeja. Olin joutunut osastostani yksin erilleen. Vihollispartio piiritti minut. Aina minut ammuttiin. Huusin unissani kuin pelokas eläin.
      Unet käsittelivät sotapelot loppuun. Viimeisessä teloituspainajaisessani heidän ryhmänjohtajansa puhui suomea. Lähde poika kävelemään omiesi luo. Odotin laukausta. sitä ei koskaan tullut.
      Ehkä sinullekin ap tapahtuu samaa ja painajaiset toivottavasti loppuisivat. Hyvää kesää.

      • Anonyymi

        Mä oon 14v... mut samoin.


    • Anonyymi

      Toi kaaosuni johtuu siintä kun koulut on loppu ja ovet suljettu kesäloman takia. Et olisi millään halunut lähteä rakkaasta koulusta ja keskeyttää opintoja lomien vuoksi. Kyllä se ohi menee ennen koulun alkua. Voit helpottaa oloasi laittamalla ruotsinmaikan kuvan sängyn viereen yöpöydälle. Aamulla kun heräät ja näet tutun maikan kuvan niin unet karisevat silmistäsi vauhdilla ja pomppaat pystyyn iloisesti hymyillen.

      T. Ala-asteen Opo.

      • Anonyymi

        Nyt kyllä laitoit ihan väärin. Olen iloinen, että kesäloma alko ja et koulu loppu. Enkä varmana tee mitää v*tun tehtäviä lomalla. Sitä paitsi oon jo menos 8lk.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt kyllä laitoit ihan väärin. Olen iloinen, että kesäloma alko ja et koulu loppu. Enkä varmana tee mitää v*tun tehtäviä lomalla. Sitä paitsi oon jo menos 8lk.

        Siinä näit mihin Ala-asteen Opo pystyy. Unet katos heti sulta. Tuu sit heti mun juttusille kun koulut alkaa, jos kerran olet menossa tokan kerran kasille.
        Hauskaa Juhannusta sulle. T. Ala-asteen Opo.


    • Oot vaan lukenu koulusurmajuttuja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      133
      5857
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      44
      5702
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      53
      4457
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      4008
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3424
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      92
      3334
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3291
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1612
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1541
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1170
    Aihe