Tulkitsijana mun oudolle unelle?

Anonyymi

Moi! Täs on uni jonka mä näin viime yönä:

Olin muistaakseni jonkun ystäväni kanssa koulussamme. Se muuttui yhtäkkiä kuin salama kirkkaalta taivaalta aivan kaameaksi, kaaokseksi, kauhuksi. Juoksentelimme ympäri koulua yrittäen auttaa muita, mutta joku oli ikäänkuin riivaa heitä. Olimme menossa vessoihin päin, ja joku tuli sieltä oksentaen pois, ja piteli rintaansa ja juoksi kyyryssä jonnekin. Hänellä valui suun pielestä verta, ja menimme tarkistamaan vessa. Muuten se oli ihan puhdas, mutta veri oli punaista. Meitä alkoi oksentamaan, ja kumpikin meistä olii mennyt eri vessoihin oksentamaan ja kävimme muutenkin tarpeillamme äkkiä. Kun tulimme pois, niin suuntasimme heti yläkertaan... Siellä oli pimeää, ja sytytimme valon liikkasaliin. Se oli pienempi sali, kuin ala kerrassa. No käännyimme taakse päin ja ovi pamahti kiinni, ja menimme lähimmän ikkunan luo. Siitä ei ollut kauhea pudotus maahan, joten hyppäsimme siitä alas. Sitten siinä oli ala kerran salin ikkuna raolleen, ja menimme siitä sinne ala kerran saliin.
Siellä hän oli paljon kuolleita, varmaan osa. Osa oli ympäri koulua. Jotkut olivat menneet luokkiin, jotkut vessoihin. Vähän kuin joku olisi luovuttanut, eikä olisi heistä jaksanut enää pitää kii. Kaikki olivat järkytyksestä kankaita, vitivslkoisia, tuottivat kaukaisuuteen, olivat hiljaa...
Kotimme kysyä, että muistavatko nimiään, ja minkälainen olo, jne. He eivät sitten kuitenkaan vastanneet, eivätkä näyttäneet edes kuulevan, että mitä puhuimme ja kyselimme. Yksi tyyppi kuitenkin rupesi aavemmaisesti tulemaan luoksemme...


Sitten heräsin. Mitä tää voi tarkoittaa, Tia ennustaa? Kuolenko mä, tai joku tuttavani tässä vai tapahtuuko lähi-aikoina jotain siis kamalaa? Yrittääkö joku kenties tehä mulle jotain?


Riitelimme tosin vanhempani kanssa eilen, ja tässä on kokonainen viikko ollut vauhdikas, ja kaikkea menoa täynnä joten siitäkin tietysti on vaihtoehto että näkee outoa unta, kuten yleensä. Mut voiks tä kuitenki uni tarkoittaa jotain siis?

7

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksei vastausta kuuku? Onko tosiaan niin, että kukaan ei välitä ketään ei kiinnosta? Jaaha, vai niin sitte.

    • Anonyymi

      Mielestäni piilotajunnassasi on traumoja, jotka näkyvät painajaisina unissa. Olen jo eläkemies. Olin jo rippikouluikäinen kun jatkosota päättyi.
      Silti minulla oli sotaneuroojeja. Olin joutunut osastostani yksin erilleen. Vihollispartio piiritti minut. Aina minut ammuttiin. Huusin unissani kuin pelokas eläin.
      Unet käsittelivät sotapelot loppuun. Viimeisessä teloituspainajaisessani heidän ryhmänjohtajansa puhui suomea. Lähde poika kävelemään omiesi luo. Odotin laukausta. sitä ei koskaan tullut.
      Ehkä sinullekin ap tapahtuu samaa ja painajaiset toivottavasti loppuisivat. Hyvää kesää.

      • Anonyymi

        Mä oon 14v... mut samoin.


    • Anonyymi

      Toi kaaosuni johtuu siintä kun koulut on loppu ja ovet suljettu kesäloman takia. Et olisi millään halunut lähteä rakkaasta koulusta ja keskeyttää opintoja lomien vuoksi. Kyllä se ohi menee ennen koulun alkua. Voit helpottaa oloasi laittamalla ruotsinmaikan kuvan sängyn viereen yöpöydälle. Aamulla kun heräät ja näet tutun maikan kuvan niin unet karisevat silmistäsi vauhdilla ja pomppaat pystyyn iloisesti hymyillen.

      T. Ala-asteen Opo.

      • Anonyymi

        Nyt kyllä laitoit ihan väärin. Olen iloinen, että kesäloma alko ja et koulu loppu. Enkä varmana tee mitää v*tun tehtäviä lomalla. Sitä paitsi oon jo menos 8lk.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt kyllä laitoit ihan väärin. Olen iloinen, että kesäloma alko ja et koulu loppu. Enkä varmana tee mitää v*tun tehtäviä lomalla. Sitä paitsi oon jo menos 8lk.

        Siinä näit mihin Ala-asteen Opo pystyy. Unet katos heti sulta. Tuu sit heti mun juttusille kun koulut alkaa, jos kerran olet menossa tokan kerran kasille.
        Hauskaa Juhannusta sulle. T. Ala-asteen Opo.


    • Oot vaan lukenu koulusurmajuttuja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      79
      9001
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      159
      5672
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      131
      5099
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      25
      3939
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3490
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3408
    7. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      102
      2778
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2751
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2751
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1767
    Aihe