Voinko laittaa uudelleen pyyntiin saamisiani asuntokaupasta /kosteusvaurio vaikka on kulunut jo muutama vuosi siitä kun kuluttajariitalautakuntalta sain päätöksen että voin hakea korvausta.
Silloin en hakenut kun minulle sanottiin että myyjät ovat varattomia.
Voinko nyt hakea korvausta samalla päätöksellä?
Kuluttajariitalautakunta päätös 3 vuotta sitten
Anonyymi
3
119
Vastaukset
- Anonyymi
Oikeuden päätöshän se ei ole, joten ei ole suoraan ulosottokelpoinen. Kysyä voi aika riippuen onko ”muutama vuosi” 2 vai 8?
- Anonyymi
Ei kuluttajariitalautakunta anna päätöksiä, ne ovat suosituksia!
- Anonyymi
Eihän kukaan tai mikään voi estää sinua tekemästä mitä haluat. Olet asian asiantuntija, eikä kenelläkään muualla ole koko asiasta pienintäkään hajua. Anna palaa vain. Sittempähän näet. Opit varmasti paljon uutta ja ihmeellistä. Yritä kirjoittaa se "pyyntikirjeesi" mahdollisimman asiallisesti. Vain todistettavaa faktaa selkeästi esitettynä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2471836- 951832
- 911393
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!691077Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si12975Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46951Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38938- 47938
- 46892
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika39875