Ovatko eläkeikäisten palvelut Liperissä kohdallaan?
Julkiset?
Yksityiset?
Hoivakotien tai palvelutalon taso?
Miten terveyskeskus toimii, entä sairaala?
Harrastukset? Liikuntaa saa kävelemällä, mutta entä taide, tiede, musiikki?
Yhdistykset?
Talvisin teiden huolto?
Apteekki, kirjasto, kaupat? Palvelun laatu?
Näistä riippuu Liperin eläkeikäisten hyvinvointi.
Onko sitä?
Liperi eläkeläiselle
12
168
Vastaukset
- Anonyymi
On.
Kaikki löytyy.
Ja paljon enemmänkin.
Niistä vaan ei kerrota julki.
Ettei tule hallitsematonta eläkeläis ryntäystä.
Ei mahtuisi enää mukaan. Ei edes reino ja aino tossuissa. - Anonyymi
Liperi on hyvä ja palveleva kunta, ihmiset edellä menevä asuinpaikka. Menepäs vaikka Outokumpuun käymään niin palvelu on paljon huonompaa ja ihmiset kylmiä Liperiläisiin verrattuna..
- Anonyymi
Kiitos. Reinoilla tai Ainoilla sitten tepsuttamaan kylän raittia.
- Anonyymi
Sais vaan uuden asvaltin. Mitä kävellä tai ajaa. On häpeällinen kylän läpäisevä tie. Kertoo luotaantyöntävästä köyhyydestä, kunnasta joka ei välitä edes vieraista.
- Anonyymi
Liperi ei välitä eläkeläisistään ainakaan kirkonkylällä. Kaikkea satsataan Ylämyllyllä ja siihen kelpaa kaikkien liperin eläkeläisten veroeurot. Vois miettiä taajamaveroa palveluverkoston mukaan.
- Anonyymi
Liperi ei ole hyvä eläkeläiselle, mutta Ylämylly on.
Oikeastaan sama pätee muihinkin ihmisryhmiin- Anonyymi
Just joo ylämyllyläiset ovat niin ylpeää porukkaa mutta kirkonkylällä ja Viinijärvellä on mukava meininki palvelutasosta huolimatta. Ja onhan täällä paremmat maisemat ja luonnollisesti lähellä. Tervetuloa Liperiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Just joo ylämyllyläiset ovat niin ylpeää porukkaa mutta kirkonkylällä ja Viinijärvellä on mukava meininki palvelutasosta huolimatta. Ja onhan täällä paremmat maisemat ja luonnollisesti lähellä. Tervetuloa Liperiin.
Kurkkailin googlen kylän läpi ajoa netistä. Yksi tietyö näytti olevan keskustassa.
Mutta taisi olla jo vanhaa kuvaa?
Niin, Ylämylly on tosiaan vilkkaampi paikka, mutta Aino- ja Reiska-ikäiselle riittää vähempikin meno ja meininki. Kaupat, terkkari ja apteekki … se on hyvä alku rauhaiselle eloniltaan ehtineelle ( ja pentuna sieltä lähteneelle), isolta kirkolta kotiutuvalla. Lisänä kivat harrastusporukat. Jos niitä on. Katellaan.
Aloittaja.
- Anonyymi
Kyllä täällä kirkonkylällä on kaupat ja terkkari (uusi) ja apteekki ja kaikkea mukavaa. On kaunis kirkko ja järvimaisemat ja alko jos tarvitsee vaikkapa konjakkia. Täällä on rauhallista meininkiä.
- Anonyymi
Siispä seuraavan kerran siellä käydessä kurkkaan joka kolkkaan, apteekin, kaupan ja kirjaston - terkkaria unohtamatta, miltä palvelu vaikuttaa puolen vuosisadan jälkeen. Muistan vain ajan, jolloin yksi kunnanlääkäri hoiti koko kunnan sairaat ja kylänraitti oli mustanaan koululaisia, kunnantalolla tanssittiin ja Vanalan possut olivat maailman parhaita.
Näin miettii
Aloittaja - Anonyymi
Tanssilava toimii edelleen siellä on mukava Reino ja Aino tossuilla vaikka pyörähdellä.
- Anonyymi
Kirkonkylällä toimii vielä myllykin, niin pysyy leivänsyrjässä kiinni. Hyviä ovat Liperin myllyn jauhot. Tulkaahan kirkonkylälle.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1231687
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998