Valtapuolueiden väki on ryhtynyt keksimään kaikkea mahdotonta tuon asian siivellä.Joku kepulainen jopa keksi että sellutehtaiden mahtavat ilmansaasteet voidaan muuttaa bensaksi,ja korvata Suomen autojen menovesi kokonaan. Samalla kai puhdistetaan ilmakin.Taas menee rahaa ja aikaa hukkaan ja lopputuloksena on lisää saasteita pilaamaan hengitysilmaa ja avaruutta. Hyperkallis risujen kerääminen ja pyrolyysitehtaan kaasujen haitat,ei merkitse mitään kun puolueväki touhuaa kansan rahoilla.
Kaikkien pitään nyt joukolla puuttua rahojemme tuhlaamiseen koska EU on jo samaisilla konsteillaan tuhonnut kansantaloudet ja ihmisten elämän täydellisesti. Suuruudenhullut rahastuskonstit pitää lopettaa täysin ja palata arkirealismiin johon IPU on aina pyrkinyt. Köyhyys on lisääntynyt hälyttävästi ja politiikan pitää lopettaa jeesustelu rikastumisista. Rikkaathan ovat syy ilmastonmuutokseen ja köyhät ovat tehneet parhaansa sen estämiseksi .
Jeesustelu ilmastonmuutoksen ympärillä
8
81
Vastaukset
- Anonyymi
Tänään kepulaiset ovat jalostamassa lehmän paskasta bensaa joka riittää koko autokannallemme.Lehmiä lisäämällä voitaneen tuottaa biobensaa koko EUlle. Saas nähdä. Ensin tuli sähköautotot ,sitten sellubensa. Uskomatonta mutta totta. Tällainen porukka hallitsee Suomea!!!!
- Anonyymi
Mahtoiko Keskustan pyrolyysi aiheuttaa koronan leviämisen? Kiinaanhan rakennettiin valtavasti pyrolyysilaitoksia Wuhanin ympärille jalostamaan jätteistä ties mitä.Kiinalaisetkaan ei kestä tällaista törkyä keuhkoissaan.Keskustan agrologit tuskin käsittävät mitään ihmisten terveysasioista . Paskan tuottaminen ja sen jauhaminen on suuri ongelma joka nyt näkyy koronaepidemiana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mahtoiko Keskustan pyrolyysi aiheuttaa koronan leviämisen? Kiinaanhan rakennettiin valtavasti pyrolyysilaitoksia Wuhanin ympärille jalostamaan jätteistä ties mitä.Kiinalaisetkaan ei kestä tällaista törkyä keuhkoissaan.Keskustan agrologit tuskin käsittävät mitään ihmisten terveysasioista . Paskan tuottaminen ja sen jauhaminen on suuri ongelma joka nyt näkyy koronaepidemiana.
Keskustapuolueen Fortum jakoi osinkoa miljardin .Näyttää siltä että tämä oli viimeinen puhallus ja firman lopputili osakkeenomistajille. Kaipa jo tietävät mitä on tulossa ja mitä virheitä tuli tehtyä. Bioenergiaan sekaantuminen ei sovi insinööreille eikä puolueille.Tehtiin pahimmat mahdolliset virheet jotka ovat kumoamattomia.Viimeinen saalistus tulee epäonnistumaan täysin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mahtoiko Keskustan pyrolyysi aiheuttaa koronan leviämisen? Kiinaanhan rakennettiin valtavasti pyrolyysilaitoksia Wuhanin ympärille jalostamaan jätteistä ties mitä.Kiinalaisetkaan ei kestä tällaista törkyä keuhkoissaan.Keskustan agrologit tuskin käsittävät mitään ihmisten terveysasioista . Paskan tuottaminen ja sen jauhaminen on suuri ongelma joka nyt näkyy koronaepidemiana.
Ilman pudistaminen savukaasuista tehdään yksinkertaisimmin lisäämällä savuun kalkkia.Se sitoo kaasuista osan aineista mutta savun mukana leviää valtava määrä kalkkia jonka jokainen tuntee keuhkoissaan. Niinpä astma,keuhkosairaudet taas lisääntyvät ja luovat pääsyn viruksille ja bakteereille. Korona-aikana päästöt vähenivät ja mm urheilijoiden tulokset paranivat hetkessä. Tämä koskee tietysti vain nuoria koska vanhojen elimet on lopullisesti pilattu.
- Anonyymi
Syntyäni maalaispoikana ja nykyisin kaupunkilaisena minua huolestuttaa meillä Suomessa varsin yleisenä esiintyvä maalaisten ja kaupunkilaisten vastakkainasettelu. Järkyttävän jyrkkänä se asenteellinen kuilu tulee esille useissa helsinkiläisten ja maalaisten välisessä asetelmassa. Kummallisimpana ilmiönä esiintyy jopa Kehä III vedenjakana asenteissa.
Päiväkohtaista terveyskeskustelua juttu ainakin sivuaa elämisen ympäristöjen kohdalla. Maalla maatalousympäristössä tiedettiin ja tunnettiin mm. navetan hyödyllinen vaikutus lasten terveyteen. Kun lapset olivat vanhempiensa mukana navetassa, niin se jälkikasvu oli punaposkista ja heitä eivät allergiat vaivanneet. Toisaalta monet vuosikymmenet kaupungeissa (Helsingissä ja muissakin kaupungeissa) asuneena ja eläneenä tiedän myös urbaanin asumisen ja elämisen tarjoavan aivan kelvollisia elämisen ympäristöjä, jos kohta niitä epäterveellisä saasteitakin esiintyy ainakin paikka paikoin. Tärkeintä on ihmisen tieto, taito ja ajattelu.- Anonyymi
Navetan ilma on yhtä terveellistä kuin kaupunkien.Kukaan ihminen ei kestä kaasuja ja muita ilmansaasteita vaan terveys kärsii niistä. Ihmetyttää erityisesti lääkärikunnan puheet allergioiden hävittämisestä eläinten hajuja hengittämällä. Maalla ja kaupungeissa samat asiat pitävät terveenä tai sairaana.Puhdasilma on aina edellytys terveyteen. Jotkut kaupungit tuhoavat lähimaaseudun ilmanlaadun korkeitten savupiippujensa takia.Myrkkypilvet näet laskeutuvat tuulen mukana kymmenien kilometrien päähän.Epäilen että koronaviruksen leviämisen syy on juuri tämä Wuhanissa.
- Anonyymi
Antoisaa itsepetosta ykseydessä. Aika on herätä jo.
- Anonyymi
Minä en ainakaan petä muita herättyäni. Unissaan voi nähdä unia jotka eivät voi toteutua.Niistähän ei ole haittaa kuin niille jotka ottavat ne todesta. Ilmaston muuttaminen ei toteudu pelkästään unia näkemällä.Se vaatii kaikilta ruumiillista ja hyödyllistä työtä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?5957846Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3413013Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3952116- 1281317
- 311273
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51199Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1061105- 911063
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h641033- 46913