Jäin tässä nyt pohtimaan, että mitä tällä systeemillä ajettiin takaa, että kaikista tuli anonyymejä ja ei voi enää itse keksiä nimimerkkiä??
Muuttiko tämä jotain paremmaksi, vai mikä oli pointti?
Eräässä keskustelussa huomasin, että on todella hankalaa, kun ei tiedä keskusteleeko kenen kanssa ja saman ihmisen kanssa koko ajan.
Huono ja ilmeetön muutos.
Kuka tietää??
2
82
Vastaukset
Moi!
Huhtikuussa tehdyssä uudistuksessa nimimerkin käytöstä tuli rekisteröityneiden ja kirjautuneiden käyttäjien etuoikeus.
Myös kirjautuneena voi käyttää Anonyymi-nimeä, jos jostain syystä ei halua käyttää rekisteröityä tunnustaan. Se tehdään valitsemalla Käytä nimimerkkiä Anonyymi -laatikko ennen viestin lähettämistä.
Rekisteröityneenä käyttäjänä saa siis käyttää nimimerkkiä, mutta voi myös peukuttaa muiden postauksia. Lisäksi käyttäjä saa ilmoituksen saamistaan vastauksista, eikä bottitarkistusta eli reCAPTCHAa tarvita.
Voit lukea lisää aiheesta Suomi24 Blogista.- Anonyymi
Ainoa syy siis oli vain se, että rekisteröityneet saivat etuoikeuden käyttää nimeä..
Minusta keskustelusta tehtiin tylsää, kodka kaikki keskustelijat ovat yhtä ja samaa anonyymiä. Yksilöllisyys vietiin täydellisesti pois.
Muutoksen ymmärtäisi, jos sillä olisi ollut joku tärkeämpikin syy.
Nimen vienti tuskin yllyttää ihmisiä rekisteröitymään. Ne jotka sitä eivät halua tehdä, eivät kyllä nimen takia tee.
Suurin syy miksi ihmiset eivät rekisteröidy, oli se kun pakotatte antamaan puhelinnumeron. Jos olisitte pysyneet vanhassa sp-osoitteessa, niin asia olisi toinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3629710Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat906112Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3755750SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1424162Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33502Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien743064Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal783030Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,52803Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72738- 1142718