Kuka tietää??

Anonyymi

Jäin tässä nyt pohtimaan, että mitä tällä systeemillä ajettiin takaa, että kaikista tuli anonyymejä ja ei voi enää itse keksiä nimimerkkiä??

Muuttiko tämä jotain paremmaksi, vai mikä oli pointti?

Eräässä keskustelussa huomasin, että on todella hankalaa, kun ei tiedä keskusteleeko kenen kanssa ja saman ihmisen kanssa koko ajan.
Huono ja ilmeetön muutos.

2

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi!

      Huhtikuussa tehdyssä uudistuksessa nimimerkin käytöstä tuli rekisteröityneiden ja kirjautuneiden käyttäjien etuoikeus.

      Myös kirjautuneena voi käyttää Anonyymi-nimeä, jos jostain syystä ei halua käyttää rekisteröityä tunnustaan. Se tehdään valitsemalla Käytä nimimerkkiä Anonyymi -laatikko ennen viestin lähettämistä.

      Rekisteröityneenä käyttäjänä saa siis käyttää nimimerkkiä, mutta voi myös peukuttaa muiden postauksia. Lisäksi käyttäjä saa ilmoituksen saamistaan vastauksista, eikä bottitarkistusta eli reCAPTCHAa tarvita.

      Voit lukea lisää aiheesta Suomi24 Blogista.

      • Anonyymi

        Ainoa syy siis oli vain se, että rekisteröityneet saivat etuoikeuden käyttää nimeä..
        Minusta keskustelusta tehtiin tylsää, kodka kaikki keskustelijat ovat yhtä ja samaa anonyymiä. Yksilöllisyys vietiin täydellisesti pois.

        Muutoksen ymmärtäisi, jos sillä olisi ollut joku tärkeämpikin syy.
        Nimen vienti tuskin yllyttää ihmisiä rekisteröitymään. Ne jotka sitä eivät halua tehdä, eivät kyllä nimen takia tee.

        Suurin syy miksi ihmiset eivät rekisteröidy, oli se kun pakotatte antamaan puhelinnumeron. Jos olisitte pysyneet vanhassa sp-osoitteessa, niin asia olisi toinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      292
      7116
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      59
      5021
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4501
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      12
      4321
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      44
      3827
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      120
      3692
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3646
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      27
      3559
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3343
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      59
      2490
    Aihe