Jäin tässä nyt pohtimaan, että mitä tällä systeemillä ajettiin takaa, että kaikista tuli anonyymejä ja ei voi enää itse keksiä nimimerkkiä??
Muuttiko tämä jotain paremmaksi, vai mikä oli pointti?
Eräässä keskustelussa huomasin, että on todella hankalaa, kun ei tiedä keskusteleeko kenen kanssa ja saman ihmisen kanssa koko ajan.
Huono ja ilmeetön muutos.
Kuka tietää??
2
94
Vastaukset
Moi!
Huhtikuussa tehdyssä uudistuksessa nimimerkin käytöstä tuli rekisteröityneiden ja kirjautuneiden käyttäjien etuoikeus.
Myös kirjautuneena voi käyttää Anonyymi-nimeä, jos jostain syystä ei halua käyttää rekisteröityä tunnustaan. Se tehdään valitsemalla Käytä nimimerkkiä Anonyymi -laatikko ennen viestin lähettämistä.
Rekisteröityneenä käyttäjänä saa siis käyttää nimimerkkiä, mutta voi myös peukuttaa muiden postauksia. Lisäksi käyttäjä saa ilmoituksen saamistaan vastauksista, eikä bottitarkistusta eli reCAPTCHAa tarvita.
Voit lukea lisää aiheesta Suomi24 Blogista.- Anonyymi
Ainoa syy siis oli vain se, että rekisteröityneet saivat etuoikeuden käyttää nimeä..
Minusta keskustelusta tehtiin tylsää, kodka kaikki keskustelijat ovat yhtä ja samaa anonyymiä. Yksilöllisyys vietiin täydellisesti pois.
Muutoksen ymmärtäisi, jos sillä olisi ollut joku tärkeämpikin syy.
Nimen vienti tuskin yllyttää ihmisiä rekisteröitymään. Ne jotka sitä eivät halua tehdä, eivät kyllä nimen takia tee.
Suurin syy miksi ihmiset eivät rekisteröidy, oli se kun pakotatte antamaan puhelinnumeron. Jos olisitte pysyneet vanhassa sp-osoitteessa, niin asia olisi toinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p565735Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "752902Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella212137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401925Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1611829- 191818
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v51548Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83117281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191171Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah69996