Jäin tässä nyt pohtimaan, että mitä tällä systeemillä ajettiin takaa, että kaikista tuli anonyymejä ja ei voi enää itse keksiä nimimerkkiä??
Muuttiko tämä jotain paremmaksi, vai mikä oli pointti?
Eräässä keskustelussa huomasin, että on todella hankalaa, kun ei tiedä keskusteleeko kenen kanssa ja saman ihmisen kanssa koko ajan.
Huono ja ilmeetön muutos.
Kuka tietää??
2
79
Vastaukset
Moi!
Huhtikuussa tehdyssä uudistuksessa nimimerkin käytöstä tuli rekisteröityneiden ja kirjautuneiden käyttäjien etuoikeus.
Myös kirjautuneena voi käyttää Anonyymi-nimeä, jos jostain syystä ei halua käyttää rekisteröityä tunnustaan. Se tehdään valitsemalla Käytä nimimerkkiä Anonyymi -laatikko ennen viestin lähettämistä.
Rekisteröityneenä käyttäjänä saa siis käyttää nimimerkkiä, mutta voi myös peukuttaa muiden postauksia. Lisäksi käyttäjä saa ilmoituksen saamistaan vastauksista, eikä bottitarkistusta eli reCAPTCHAa tarvita.
Voit lukea lisää aiheesta Suomi24 Blogista.- Anonyymi
Ainoa syy siis oli vain se, että rekisteröityneet saivat etuoikeuden käyttää nimeä..
Minusta keskustelusta tehtiin tylsää, kodka kaikki keskustelijat ovat yhtä ja samaa anonyymiä. Yksilöllisyys vietiin täydellisesti pois.
Muutoksen ymmärtäisi, jos sillä olisi ollut joku tärkeämpikin syy.
Nimen vienti tuskin yllyttää ihmisiä rekisteröitymään. Ne jotka sitä eivät halua tehdä, eivät kyllä nimen takia tee.
Suurin syy miksi ihmiset eivät rekisteröidy, oli se kun pakotatte antamaan puhelinnumeron. Jos olisitte pysyneet vanhassa sp-osoitteessa, niin asia olisi toinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit815950KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2924887Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202618Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei412547Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT991608Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171481- 1051397
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1321345seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1091304Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191271