Kuka tietää??

Anonyymi

Jäin tässä nyt pohtimaan, että mitä tällä systeemillä ajettiin takaa, että kaikista tuli anonyymejä ja ei voi enää itse keksiä nimimerkkiä??

Muuttiko tämä jotain paremmaksi, vai mikä oli pointti?

Eräässä keskustelussa huomasin, että on todella hankalaa, kun ei tiedä keskusteleeko kenen kanssa ja saman ihmisen kanssa koko ajan.
Huono ja ilmeetön muutos.

2

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi!

      Huhtikuussa tehdyssä uudistuksessa nimimerkin käytöstä tuli rekisteröityneiden ja kirjautuneiden käyttäjien etuoikeus.

      Myös kirjautuneena voi käyttää Anonyymi-nimeä, jos jostain syystä ei halua käyttää rekisteröityä tunnustaan. Se tehdään valitsemalla Käytä nimimerkkiä Anonyymi -laatikko ennen viestin lähettämistä.

      Rekisteröityneenä käyttäjänä saa siis käyttää nimimerkkiä, mutta voi myös peukuttaa muiden postauksia. Lisäksi käyttäjä saa ilmoituksen saamistaan vastauksista, eikä bottitarkistusta eli reCAPTCHAa tarvita.

      Voit lukea lisää aiheesta Suomi24 Blogista.

      • Anonyymi

        Ainoa syy siis oli vain se, että rekisteröityneet saivat etuoikeuden käyttää nimeä..
        Minusta keskustelusta tehtiin tylsää, kodka kaikki keskustelijat ovat yhtä ja samaa anonyymiä. Yksilöllisyys vietiin täydellisesti pois.

        Muutoksen ymmärtäisi, jos sillä olisi ollut joku tärkeämpikin syy.
        Nimen vienti tuskin yllyttää ihmisiä rekisteröitymään. Ne jotka sitä eivät halua tehdä, eivät kyllä nimen takia tee.

        Suurin syy miksi ihmiset eivät rekisteröidy, oli se kun pakotatte antamaan puhelinnumeron. Jos olisitte pysyneet vanhassa sp-osoitteessa, niin asia olisi toinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      74
      5603
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      274
      4900
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3224
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2663
    5. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2352
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1595
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1565
    8. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      29
      1418
    9. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1260
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      127
      865
    Aihe