Teidän tie ja muilla tiesosuuksien varsilla on aika paljon haittakasvia nimeltä lupiini, sekä jättipalsamia. Omien havaintojeni mukaan näitä kasveja rehottaa ja kasvaa liian suurin määrin teidänkin omistamien maaomaisuuksien varrella.
Toki näitä kasveja kasvaa ja rehottaa myös maanomistajien hallussa pitämillä alueilla.
Olen itsekin kuluneina kesinä ainakin yrittänyt leikata kyseisiä kasveja mm. Savon Voimalle ja VR:lle kuuluneiden tieosuuksien pätkillä.
Jotenkin siihenkin alkaa väsyä ja kypsyä, koska kyseisiltä firmoilta ei kyseiseen asiaan tule osoittamista minkäänlaista aktiviisuuden merkkejä, osoituksia, eikä todellisia tekoja.
Viimeksi kuluneen kesän aikana tein havaintoja, että tienvarsilta ei leikattu mm. tämänkään kunnan, VR:n, Savon Voiman, sekä tielaitoksen; ja yksityisten maanomistajien puolelta minkäänlaisia konkreettisia toimia ja tekoja.
Tämä osoittaa vain sen, että narsismi, ja kaikenlainen välinpitämättömyys luonnon monimuotoisuuden suojelemiseksi on valitettavalla tavalla lisääntynyt.
Niittymaiseman, sen meidän kotoperäisten ja lajien olemassaolo ja selviytyminen on uhattuna ja lopullisesti katoamassa.
Sitäkö te todella haluatte?
Siinä tapauksessa te ja me kaikki tulemme vain ainoastaan häviämään.
- Jatkossa ja tulevaisuudessa.
Hyvä kunta, tielaitos, Savon Voima ja VR!
Anonyymi
1
200
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikesta säkin murehdit. Näkisitpä miten yhdellä sikun jätkällä rehottaa niin olisit hiljaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1818367
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264538- 504108
- 543542
- 513116
- 502870
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262566- 352218
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382033- 292026