Tapa viettää niitä, juontuu muinaisista vääristä uskonnoista.
Lopettakaa lapsellissudet
Tosi kristitty ei vietä syntymäpäiviä!
10
106
Vastaukset
Minä demonina en vietä syntymäpäivää, koska minulla ei sellaista ole: olemme olleet olemassa aina.
- Anonyymi
Matematiikka on demonien luomus. Ei pidä laskea päiviä, ei viikkoja, ikuisuus on edessämme.
Ei ole tarpeen tietään ikävuosia, ennen kuin eläkeikä koittaa. Silloin on hyvä olla valppaana, että saa yhteiskunnalta sen mikä yksilölle kuuluu.
Tuhatvuotisessa merkitään kuluneet vuodet puukolla paaluun, että osataan laskea koska aika päättyy. Muuta ei tarvita. - Anonyymi
Tosi kristityt (joita tällä palstalla ei ole) antavat lahjoja ja nauttivat toistensa seurasta muina aikoina vuoden mittaan.
- Anonyymi
Mikään ei estä tätä, vaikka viettäisi myös erikseen syntymäpäiviä.
- Anonyymi
On epäkristillistä antaa toisilleen lahjoja, Kaikki irti liikenevä on annettava lahjalaatikkoon, sillä Vartiotorni tarvitsee rahaa loputtomasti sakkomaksuihinsa.
- Anonyymi
Tämä on yksi syy. Toinen on se, että Vt-seura haluaa jehovantodistajien erottautuvan "maailmasta" kaikenlaisilla hullunkurisillakin tavoilla. Tämä luo yhteenkuuluvuuden tunnetta, samoin kuin tunnetta "vainotuksi" tulemisesta, kun ulkopuoliset syystäkin kummastelevat todistajien kireää pipoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä on yksi syy. Toinen on se, että Vt-seura haluaa jehovantodistajien erottautuvan "maailmasta" kaikenlaisilla hullunkurisillakin tavoilla. Tämä luo yhteenkuuluvuuden tunnetta, samoin kuin tunnetta "vainotuksi" tulemisesta, kun ulkopuoliset syystäkin kummastelevat todistajien kireää pipoa.
Mikä siulla taas mättää?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä siulla taas mättää?
Löysemmälle sitä pipoa. Ihan rauhallisesti vaan.
- Anonyymi
Tosi kristitty uskoo että hallintoeli on henkeytetty. Ei kun ei ole henkeytetty.
Siksi jos se on henkeytetty kaikkiin sen muuttuviin sanomisiin on uskottava tai jos ei ole henkeytetty on sen sanomiset kuin keitetystä lampaan päästä. (Luetaan: kuin hirvenmetsästysseuran ohjeet.Esim. älä ammu itseäsi jalkaan tai mökötämme.) - Anonyymi
Lahkojohto on joskus kieltänyt synttärit.
Syyt vaihtelevat sitten eri aikojen vartiotorneissa.
Kirjassa "jehovantodistajat - jumalan valtakunnan julistajia" on syynä että että ihminen on vain luomus.
Sen sijaan, että toivottaa "hyvää syntymäpäivää, rakas lahkotoveri"
on toivotettava "jaksamista vartiotornikaupusteluun, luomus".
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä952780Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri1281985IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl581967Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al331646- 941590
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t281544- 1411304
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4161103Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa2561014kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!191005