vanha hopea paju korjaus betonilla

Anonyymi

Sisältä ontto alaosa ja sivusta halki noin metrin verran, ainoa puu koko rivistössä joka huojuu heiluttaessa mitäs jos valaisi betonia halkeamaan ontton täyteen .Joskus olen kymmeniä vuosia sitten nähnyt joissain puistossa betonilla korjattuja puita tai sitten muistan väärin. Betoni korjauksesta ei netissä ole mitään tietoa.
Muistanko väärin ..vai miten se oli---

1

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puun täyttäminen betonilla tuskin antaa tukea tuulessa jos ja kun se lahoaminen kumminkin etenee. Puun ja betonin väliin jää kumminkin kolo ja paljonko auttaa kaatumisen estämisessä?? Voisin kuvitella betonilla täyttämisen edistävän lahoamista, kun sisusta säilyy kosteampana & lahottajilla on hyvät olosuhteet siellä.

      Niitä betonilla täytettyjä puita varmaan olisi paljon puistoissa, jos se toisi pitkäikäisyyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3498
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2206
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      224
      1522
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1261
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1231
    6. 37
      1141
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1083
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1041
    9. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      41
      1020
    10. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      1014
    Aihe