Mersun piti olla unelmien auto 25-vuotiaalle savolaismiehelle, mutta melkoinen painajainen siitä muodostui.
LÄHES NAAPURISSA asunut tuttava oli suosittanut S 400 CDI-mallisen Mercedes Benzin ostamista tutulta autokauppiaalta. Vuoden 2006 vuosimallia olleen auton hinta oli 24 000 euroa.
Kun osamaksulla ostettu auto osoittautui selkeästi odotettua heikompikuntoiseksi, niin pimeällä ja lumisella sivutiellä Kiuruvedellä marraskuussa 2015 tapahtui risteyskolari saman naapurin miehen kanssa, joka kauppaa oli suositellut. Vakuutusrahoja auton loppuvelan maksuun ei tullut vaan haaste käräjäoikeuteen.
Autokauppa tehtiin nuorukaisen ja autoliikkeen välillä 10. marraskuuta. Vain muutama päivä ostamisen jälkeen hän oli oikeudessa kertomansa mukaan tajunnut, että häntä oli huijattu ja hänellä on käsissään huono ajoneuvo. Tuolloin nuorukaiseen iski epätoivo, sillä ajoneuvosta oli selvästi enemmän velkaa rahoitusyhtiölle, kuin auton arvo todellisuudessa oli.
Järjestetty kolari paras idea
Kertomansa mukaan miehelle ei tullut mieleen vaatia kaupan purkamista tai hinnanalennusta. Muutaman päivän miettimisen jälkeen hänelle tuli mieleen sen sijaan ajaa tuttavan kanssa kolari savolaisen maaseudun syrjäisessä tienristeyksessä. Nuorukainen oli tiennyt suurin piirtein koska tuttava ajaisi risteykseen, sillä he olivat sopineet puhelimitse lähtevänsä kylälle vanhemman miehen ajaman rekan luokse ja näkevänsä siellä.
Vakuutusyhtiön tutkijan mielestä onnettomuus oli tapahtunut siten, että fiaskoksi osoittautunut Mersu olisi seissyt tienristeyksessä ja tuttava olisi ajanut tämän kylkeen tarkoituksella hallussaan olleella Mersun maasturilla. Miehet kiistivät oikeudessa tämän ja totesivat kaiken tapahtuneet yllättäen.
Nuorukainen oli kertomansa mukaan tullut täysin yllättäen tuttavansa kesärenkain varustetun maasturin eteen kärkikolmion takaa. Paikalle ei kutsuttu poliiseja, vaan nuorukainen teki asiasta vahinkoilmoituksen vakuutusyhtiöön. Syyllisyyshän oli selvillä.
Vakuutusyhtiössä alkoivat hälytyskellot soida ja tapaus joutui tarkempaan syyniin. Kun vastapuolen vahingot huomioidaan, niin onnettomuus olisi tullut maksamaan vakuutusyhtiölle noin 25 000 euroa.
Kolarikaverin syytteet nurin
Käräjäoikeus katsoi nuorukaisen syyllistyneen törkeään petokseen, jota hän oli huolellisesti suunnitellut. Pohjois-Savon käräjäoikeus tuomitsi vuonna 1990 syntyneen miehen seitsemän kuukauden ehdolliseen vankeuteen törkeästä petoksesta. Kolarista tuli maksettavaa miehelle yli 13 000 euroa. Osan kolarivaurioista hän on jo aiemmin korvannut vakuutusyhtiölle. Kun auto oli nuorukaisen käytössä vain kymmenkunta päivää, niin hintaa per päivä tuli pitkästi toistatuhatta euroa.
Sen sijaan vanhemman miehen syyllisyydestä ei käräjäoikeus merkkejä nähnyt, ja hänen kohdaltaan syyte hylättiin. Syyttäjä oli vaatinut vanhemmalle miehelle tuomiota niin ikään törkeästä petoksesta ja tuomiota määrättäessä olisi ollut huomioitava myös miehen aiempi rikollinen menneisyys. Hänet on tuomittu aiemmin useista omaisuusrikoksista pitkään vankeustuomioon.
Pekka Moliis
Mersumiehen elämää
Anonyymi
3
90
Vastaukset
- Anonyymi
Ihan perus suomalaista kateutta ja kusipäisyyttä, kun ei varaa ole muuhun kun Toyotaan tai Skodaan niin tehdään tällaista.
- Anonyymi
Mese unelma voi olla joskus karikkoista ja vakuutusyhtiöt sinisilmäisiä 😋
- Anonyymi
Vain muutama päivä ostamisen jälkeen hän oli oikeudessa kertomansa mukaan tajunnut, että häntä oli huijattu ja hänellä on käsissään huono ajoneuvo
Näinhän se Mersun oston kanssa yleensä on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti22131088Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole10820505SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude30615537Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy15610718Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1189640Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla408274Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump358222Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2376762Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2046413Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri365993