Taas Rautalampi

Onnea kylän uusille ylioppilaille.
Ikävää vain, että koulunpäättäjäiset järjestetään paikallisessa kirkossa.
Näin kunnioitetaan vain yhden ryhmän maailmankatsomusta ja uskonnollisuutta.
Sekä sukulaisten että lakitettavien joukkoon kuuluu ihmisiä joiden maailmankuvaan ja arvoihin tämä menettely oli loukkaus.

Itse kuulun siihen joukkoon joka ei osallistunut kirkonmenoihin.
9329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Rautalammin srk on aivan liian mahtava pikkukunnalle. Kaikki tapahtumat liittyvät seurakuntaan. Ahdistavaa muille kuin seurakuntalaisille. Arkipäivän fasismia on oiva kuvaus seurakunnan johtoasemalle emäpitäjässä. Onneksi väki vähenee ja seurakunta yhdistetään johonkin joskus. Ihmiselle tulee tilaa hengittää ketkä ovat vielä paikalla.

Äänestä

No voi ei!
Mieluummin neutraaleja kaiken kansan tilaisuuksia, ei mitään uskonto-pakkopullaa, vaikka hieno kirkko onkin.
Haloo!!!

Äänestä

Kauan sitten jälkikasvu oli matti lohen koulussa ja piinaavia oli ne päivät ja tunnit kun poikkeavat uskonnottomat istutettiin luokkiin läksyjä lukemaanja ja juhlakansa riemuitsi kirkon menoissa, kerhoissa, Törmälässä jne.
Jälkikasvulle jäi varmasti jokin trauma moisesta varsinkin kun kerran kävi joukon mukana kirkossa ja kolehti kerättiin pakanalähetystyölle. piti joku penni antaa.

Aivan sairasta Rautalammilla kirkon ja koulun yhteistyö muita kohtaan. Hyi !

Äänestä

Mikä tässä maailmassa ei olisi ahdistavaa? Kirkko ja kirkkorakennukset kuuluvat kulttuuriperintöömme. Jos väki seurakunnista loppuu, arvokkaiden kirkkorakennusten ylläpito, huolto ja korjaukset ajautuisivat valtiolle. Kulttuurikansa Suomi ei anna kulttuuriperintömme rapautua.

Äänestä

Väki seurakunnissa vähenee. Onneksi. Kirkoista maailmalla rakennetaan koteja, ravintoloita jne. Mikä ettei tämä onnistuisi lammillakin. Jokunen voisi työllistyäkin muutoin kuin verovaroilla.

Äänestä

Telkkarissa pyörii Barnwood builders sarja jossa joukko amerikkailaisi purkaa ja uudelleenrakentaa vanhoja hirsisiä latoja, muita taloja ja kirkkoja. Eikö Rautalammin kirkossa ole valtava määrä vanhaa hirtää. Jopa olisi mahtava urakka. Hirsistä saisi vaikka mitä.

Äänestä

Seurakunta tekee paljon hienoa työtä kuntalaisten eteen ja on tärkeä osa ikääntyvää yhteisöä, vielä hetken. Kyllä olisi Jeesuskin Matkatuvassa yöpynyt, jos olis aikaa elänyt.

Äänestä
  • Oikeusviranomaiselta hyvä ratkaisu. Koulu on koulunkäyntiä varten. Kirkko kirkonmenoja varten.
    Toivottavasti Rautalammillakin ymmärrettäisiin kirkon ja koulun ero.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oikeusviranomaiselta hyvä ratkaisu. Koulu on koulunkäyntiä varten. Kirkko kirkonmenoja varten.
    Toivottavasti Rautalammillakin ymmärrettäisiin kirkon ja koulun ero.

    Täydellisen oikein ja oikeudenmukaista!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onnea kylän uusille ylioppilaille.
Ikävää vain, että koulunpäättäjäiset järjestetään paikallisessa kirkossa.
Näin kunnioitetaan vain yhden ryhmän maailmankatsomusta ja uskonnollisuutta.
Sekä sukulaisten että lakitettavien joukkoon kuuluu ihmisiä joiden maailmankuvaan ja arvoihin tämä menettely oli loukkaus.

Itse kuulun siihen joukkoon joka ei osallistunut kirkonmenoihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu