Mielikuvituksella saamme Kihujen ohjelmiston nähtäväksemme.?
Ehkä, en tiedä. Kaukana kotiseudusta menin tutkimaan kaupungin sivuja, ja tämän löysin kesäasukkaiden ja kuntalaisten kokoontumisviikonlopusta.
http://www.kihut.fi/
Kuukausi aikaa, ja viranpuolesta tehdään kunnan tapahtumaa ympäri vuoden. Kertoo kyllä virkamiesten-ja naisten peukalonpyörittämisestä, jopa niin paljon, että nolous ja myötähäpeä valtaa heidän nohevuudestaan kävijät jos kuntalaisetkin.
Missä lienevät?
Ehkä, en tiedä. Kaukana kotiseudusta menin tutkimaan kaupungin sivuja, ja tämän löysin kesäasukkaiden ja kuntalaisten kokoontumisviikonlopusta.
http://www.kihut.fi/
Kuukausi aikaa, ja viranpuolesta tehdään kunnan tapahtumaa ympäri vuoden. Kertoo kyllä virkamiesten-ja naisten peukalonpyörittämisestä, jopa niin paljon, että nolous ja myötähäpeä valtaa heidän nohevuudestaan kävijät jos kuntalaisetkin.
Missä lienevät?
Vastaukset 31
Vanhimmat
Kihut menevät valitettavasti samojen naamojen tekopelitemppuiluihin, junnaavaan pakko-mikä pakko- ongelma-tapahtumiin, kuin mitä väkisten vierasta viihdettä, Täydenkuun tanssitkin.
Kihuilla pitäisi olla kansanomainen meininki, ja rompetori pitäisi ehdottamasti saada vaikka sille toiselle "parkille", vauhausin puolelle.
Pyhäjärvisten voimin että euro jäisi kiertoon paikkakunnalle.
Jospa ne keskustan edustajat saapuu puhumaan , kuinka taksikorttia höylätään kansan laskuun.
"Iltalehti ei tavoittanut euromääräisesti eniten taksilla ajanutta Könttää kommentoimaan ajojaan.
Köntän, Aittakummun ja Ojala-Niemelän lisäksi SDP:n kansanedustaja ja tuore työministeri Timo Harakka, RKP:n Joakim Strand ja keskustan Antti Rantakangas höyläsivät eduskunnan uutta taksikorttia yli 1 000 eurolla.
Strand käytti taksia 46 kertaa, Harakka 39 kertaa ja Rantakangas"
Rantakangas 30 kertaa vajaan kuukauden aikana.
Vaan kyllä Pyhäjärvellä tiedetään kuinka verorahoja käytetään oman edun tavoitteluun, vai oliko se peräti maineenpuhdistukseen.
Kyllä, kihujen pitää seurata aikaa eikä kuopia samoja toistokolojaan kesästä toiseen. Miksei Ollinpäivätapahtuma voisi kiertää eri kylillä? Näin kylät voisivat vuorollaan tarjota Pyhäjärvi Seuran kera kotiseutu-tunnelmaa ?
Uskaltakaa hypätä "tehdään kuin ennenkin on tehty"- kaavoista ja antakaa uudistumisen näkyä kihutorilla ja koko kunnassa.
Vaivannäköä se on toiston toistokin, miksei hiukkasen kiihdyttäen uudistaen?
Rompetori olisi tosiaan hyvä idea kihuille. Kannatetaan !
Kuka tahansa asiasta kiinnostunut voi laittaa pystyyn vaikka rompetorin.
Ei kaivata rompetoreja! Kunta rompetta täynnä.
Aivan sama teille juuttaan karvaranteille mitä siellä esitetään säätänä!!Vai kotiseutu tunnelmaa olet vailla mene notkumaan asskaupan nurkille aikaa on varmasti siinä o tunnelmaa säätänä!!
Olet sekä outo että onneton ihminen, miten sinua voidaan auttaa irti "viihde" riippuvuudestasi?
Kuin myös
On varsin harmillista, kaupungin organisoimat tapahtumat ovat kuin ale-tavaraa. Mahdollisimman paljon kahteen päivään ilmaistapahtumia (siis ei esiintyjille korvausta) , tuontinaamat mahdollisimman halvalla, tottakai.
Risteysalueelle pitää saada krematoorio ja pururadat on kävelemistä varten (sanoohan sen nimikin)!
No, ainoa järkevä kommentti. Kannatan krematoriota Peuratalon viereen.
Puruluut ovat sinunlaisiasi varten, sanoohan se haukuntakin.
Puruluu. Sen perässä on juostava, että vaahto säilyy.
Mielenkiinnolla odotamme mitä uutta tänä vuonna tarjotaan meille. Rompetori olisi ideana melkoisen hyvä kuten tuolla edellä jo esitettiinkin. Miksi ulkopaikkakuntalaisia myyjiä ei sallita tapahtumaan ? Mielestäni hieman vanhanaikaiselta haiskahtavaa joa vain paikkakunnan myyjät toivottuja.
Paikkakuntalaisten pitäjäpäivät joihin ei muilta paikoilta myyjiä huolita.
Kun Makasiinitorilla ollaan, paikallisia sallittuja myyntitelttoja-kojuja on max 30 kpl.
Ja jokaisessa niissä myydään
-kahvia ja pullaa.
-makkaraa.
-limpparia
-pillimehua
-vaatetta
-yrttituotteita
Vaan eipä myydä
-paikallista perunaa
-mansikkaa
-kukkaa
-olutta
-maan ja metsän antimia
Sitten siellä on ilmaistarjoilut "kahvia ja piparia" poliittisessa p****kanjauhajien kanssa, hieltä haisevien körmyjen katsellessa.
Siinäpä se osimoilleen tuli kihut niputettuna. Muutama lauluesitys tuohon vielä.
....niin ja pönttöhatut, sekä kansallispuvut nahkalipokkaineen. Marttahymy, pitäjänneuvoksineen. Olisi taas täydellistä! Pois paikalta kiiruhdamme....
Juu, jotenkin on tullut vuosien mittaan vahvistunut käsitys siitä, että kaupungin taholta aliarvioidaan meidät kuntalaiset, tarjonta tahkoaa samaa mollisointua.
Voi voi, kihurauhan julistajastakin on saatu aikaan PERINNE.
Tuossa jossakin kommentissa hyvin osuvasti sanottu hieman vanhanaikaiselta haiskahtavaa.
Nyt uudistetaan
avajaiskihujen juonto= Joni Mäki
kihurauhan julistus= Pentti Ristinen
Juhlapuhe= Jouni Jussinniemi
tanssiesitys= Miesvoimistelijat
lauluesitys= Raija Savolainen
nooh, ei muuta uudistusta, kuin uudet nimet ohjelmaosuuksissa. paitsi miesvoimistelu. sitä vois katsella ja pitää hauskaa hengessä..
Kihuissa kiteytyy koettavaksi Pyhäjärven Keskustapuolueen karhunsyleily; puolueen masinoima ylivalta -ja mielisyys on kiinnipitämistä. Se on rohkeimmistakin hyytävin ottein ilon tappavaa ja luovuus on kirous keskustalle. Se kuihduttaa virkeimmästäkin paikallisyhteisön hyväksi tehtävän intomielisyyden ja uudistamisen tahdon.
Syy ei ole puolueen, ei aatteen, vaan syy on Pyhä(-salmen) kunnallisjärjestön järjestelmän ikiedustajien paapottavien hapannaamojen aiheuttamaa ja minä-minä- olen yksi ja te ette ole mitään ilman minua-compon aikaansaannosta.
Joten, tervemenoa vaikuttamaan Kihuviikonlopusta, jota ei selvinpäin selväjärkisimmät kestä. Pienessä hiprakassa jopa keputeltta on kauniita muistoja nostava ja niin perskeleen osaavia ihmisä täynnä. Tai puolityhjänä.
Haapajärvellä on ollut yli 20 vuotta teemaistajaiset ainoana ohjelmana kotiseutupäivillä!
Toiset järjestävät ja
Toiset järjestävät ja ne jotka eivät kykene mihinkään mölisevät täällä
juu, kumpaa tyyppiä sää sitt oot?
pas****kansilittäjä - vai selittäjä.
Onko Kihuilla muuripohjalettuja tarjolla ja hevosenkengän heittoa?
Sekä kepun/Pellervon/mt:n niksinurkka?
Oikeasti. Oikein odotan pääseväni syömään taas hattaroita juomaan kahvia ja ostelemaan pahkatuotteita. Lisäksi aion herkutella ihanilla smoothieilla. Menen kuuntelemaan haitari soittoa. Ihanaa.