Ruotsissa 4500 €. Sieltä mallia hakemaan,kun muissakin asioissa haetaan ?
Missä se eläkekatto viipyy SDP ???!!
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tätä kommenttia on nostettava koko ajan ylös, jos jotain vaikuttaisi. Tulis säästöjä.
Eiköhän 10000ekee riittäis maksimina , kun katselee isojen firmojen yms johtajien eläkkeitä ,,,,aivan järjettömiä !!! Ja kyllä se 4500 kin riittäis normaali elämään !!
Ruotsista kopioidaan kaikki muu paitsi eläkekatto. Eläkekatto leikkaisi myös AY-pomojen ja AY-nilkkien ökyeläkkeitä. Eihän se käy.
SAK-taustainen ison työeläkeyhtiön tiedottaja tyrmää ns. faktoillaan keskusteluyrityksetkin eläkekatosta ensin typerinä,, sitten tohtoroiduilla tilastoilla "eläkeläiset voivat hyvin"" ja lopuksi "ei mahdollinen Suomessa" tai "vastoin perustuslakia".
Kun eläkkeissä oIsi yläraja niin se alentaisi myös vakuutusmaksuja, koska ylisuuret eläkkeet on saatu keinottelemalla 4 v säännöllä, Ay pomot on siellä keinottelijoiden joukossa
Saksassa muistaakseni 3000€ eläkekatto.
Herroilla on niin isot kädenpuristukset, etteivät tarvitsisi yhtään eläkettä.
Ei ole perustuslain vastainen, koska Keskinäineneläkevakluutusyhtiö laatii sääntönsä myös maksajien kanssa eli vakuutuksen ottajan yrittäjän kassa. Eläkeyhtiöiden pomot on käyttäneet hyväkseen täyä porsaanreikää ja maksattaneet se kohovina eläkemaksuina
Lipponen heikensi työeläkeindeksit ja poisti kansaneläkkeen pohjaltaan, joka oli oli luvattu kaikille. Ensin väliaikaisesti, sitten väliaikaisuus unohdettiin. Näinkö siitä tuli perustuslain mukainen?
Jättieläkkeitä ei ole maksettu. Miten sellainen eläke nauttii lain suojaa, jota ei ole rahoitettu? Jättieläkkeisiin korvamerkityt lisäeläkerahastot eivät riitä eläkesuorituksiin, vaan 2/3 nyysitään lakisääteisistä työeläkerahastoista.
Kun+eläke+on+vakuutuspohjainen+niin+eläkekatto+tuskin+säästäisi+mitään,+ei+ainakaan+nostaisi+alimpia+eläkkeitä+koska+katto+aiheuttaisi+alemmat+maksut+kuin+nykytilanteessa+suurille+palkoille.+Ei+ihmisiä+voi+siinä+mielessä+asettaa+eri+asemaan.+Kun+eläkettä+luvataan+vaikka+60%+ansiosta+niin+maksut+ovat+sitä+myöden+mutta+jos+sitä+ei+saakakaan+niin+miten+ajattelit+laskea+ne+maksut?
Jos+vaikka+10+vuotta+välillä+saa+palkkaa+joka+vetäisi+normaalimaksuin+eläkkeen+yli+maksimin+jolloin+maksua+pitää+laskea+mutta+viimeisen+10+vuotta+taas+olisi+työtön+niin+miten+korvautuisi+se+hyväpalkkaisen+ajan+pienennetty+maksu+sinä+työttömyysaikana?+Yrittäkääs+laskea!+Veikkaan+ettette+kyenneet+asiaa+edes+ajattelemaan+vaan+päästitte+vain+kateuden+valloilleen!
Olettekin+nähtävästi+pelkkiä+komutolloja!