wagoliittimen käyttö

Haluaisin vaihtaa jakorasialta pistorasioille lähtevät kaapelit sekä poistaa valaisimen ja kytkimen. Syöttö 3x2,5, loput 3x1.5mm2. Rasiassa on alkujaan huppuliittimiä, nyt jos vaihdan ne vipu wagoihin, miten kytken? Onko näin että syöttöjohdon kaikkiin johtimiin laitetaan 3napa wago, joihin pistorasioiden samat johtimet (eli esim syötön vaiheeseen kytketään 3vipu wago, johonka laitan pistorasioiden vaiheet jne)?
1587
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Jos kytkentä on jo huppuliitimillä valmiiksi tehtynä, ja on vain tarkoitus vaihtaa liittimet, niin mitä epäselvää siinä voi olla?

Äänestä

Selvää on että hommaan tarvitaan tietenkin Suomi24:n ohjeistus !!

Äänestä

Miksi edes käytät vipu wagoja ku normaaleillakin homma hoituisi? Jos sinulla on epävarmuuksia taidoistasi, kannattaa asennukset jättää tekemättä ruumiiden välttämiseksi.

Äänestä

Miksi johtimien poikkipinta pienenee matkalla?

Äänestä
  • Jos kaapelia vetää, niin se venyy. Samalla pienenee poikkipinta. Tuo johtuu massan häviämättömyydestä.

    Äänestä

  • Asiassa pitää ottaa huomioon myös kurouma ja Poissonin luku. Nuokin on määritelty jo uudessa suoli24 sähköasennusstandardissa.

    Äänestä

Soita sähkärille, pahimmassa tapauksessa ne sun wagot kuumenee ja syttyy palamaan siellä rasias.

Äänestä

käytä vaan Wagon liittimiä niin FBI hyökkää tankkien kanssa, murhaa sinut ja polttaa talosi niin kuin Wagossa kävi. Mihinkään et voi luottaa tänä päivänä muuhun kuin itseesi. Jos sinulla on kaksi eri paksuista johtonippua niin kyllä asiallista olisi kutsua hyvä sähkäri paikalle.

Äänestä

Vaarallista opettelua. Sähkäri kun käväisee, niin selvittää miksi johtimien poikkipinta pienenee jakorasialta ja onko asennuksen ylivirtasuojaus OK.
Asennukselle pitää tehdä tehdä käyttöönottotarkastus, jossa todetaan mittaamalla mm. suojajohtimen jatkuvuus.

Äänestä

jos jonkin asian voi tehdä monella tavalla ja näistä tavoista yksi johtaa onnettomuuteen, ennen pitkää joku tekee asian sillä tavalla”. Lyhyemmässä ja ehkä tunnetummassa muodossa periaate kuuluu ”jos jokin voi mennä pieleen, se menee pieleen”.

Äänestä
  • Ei ole montaa tapaa tehdä turvallisia sähköasennuksia.
    On vain oikea ja väärä.

    Äänestä

Hyvin tämäkin palstan aktivointi turhalla kysymyksellä on onnistunut!

Äänestä
  • Joo ja sama typerä sälli käy sanomassa tuon joka ketjuun

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joo ja sama typerä sälli käy sanomassa tuon joka ketjuun

    Onko muita typeriä sällejä kuin Sähkö-Jussi?

    Äänestä

Katkaise ylimääräiset johdot pois aivan huppujen juuresta.
Kuitenkin katkaisijalle menevät yhdistät waholla.

Ip68

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Haluaisin vaihtaa jakorasialta pistorasioille lähtevät kaapelit sekä poistaa valaisimen ja kytkimen. Syöttö 3x2,5, loput 3x1.5mm2. Rasiassa on alkujaan huppuliittimiä, nyt jos vaihdan ne vipu wagoihin, miten kytken? Onko näin että syöttöjohdon kaikkiin johtimiin laitetaan 3napa wago, joihin pistorasioiden samat johtimet (eli esim syötön vaiheeseen kytketään 3vipu wago, johonka laitan pistorasioiden vaiheet jne)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu