Miten tarkastaa että korot oikein?

Anonyymi

Jos on esim. Jousto luotto, on joku pääoma siellä, nostaa uutta, maksaa osan pois jne, miten sitä maallikko enää pysyy mukana korkojen suhteen?

Miten se korko muodostuu? Ainako sen hetkisestä pääomasta vai?

Esim. Jos 1.1 on 500 velkaa, 5.1 ottaa 100 lisää, alkaako 5.1 korko ottamaan siitä 600 eurosta vai?

Entä tuleeko korko vain pääomasta vai myös nostokuluista, jne palveluista?

Osaako joku kertoa ja miten sitä olisi helppo tarkkailla, että on oikein?

Kiitos.

4

161

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taas yks persaukinen kyselee tyhmiä netissä. Kannattiko ottaa vippejä? Häh?

      • Anonyymi

        Jeps. Ei voi muuta kuin nauraa tällaisille henkilöille. Ensin otetaan lainat alle ja sittten kun ollaan kusessa ruetaan miettimääñ mitä nämä lainat oikeastaan edes tarkoittavat. Persaukisille olisi parasta, että ulosoton tyyppinen virallinen taho ottaisi palkat yms. tulot heti talteen, maksaisi vuokrat ja muut tarpeelliset laskut siitä alkuun, loppurahoista sitten antaisi puolet kaupan lahjakortteina, joilla saa ostettua ruoat, vaatteet ja muut tarpeelliset päivittäistavarat, ja pistäisi loput säästöön tulevaa varten.


    • Anonyymi

      Kaikki riippuu siitä millaisen luottosopimuksen olet allekirjoittanut. Yleensä korko lasketaan aina jokaisen päivän saldolle. Tämä saldo voi sitten olla puhdasta pääomaa tai se voi myös sisältää nostokuluja, maksamattomia korkoja jne.

      Mikäli luottosopimus on epäselvä tai asia ei käy sieltä selkeästi ilmi, on se yleensä silloin kohtuuton kuluttajan kannalta ja voit tällä perusteella riitauttaa asian esim. käräjäoikeudessa. Mikäli voitat, ei sinun tarvitse maksaa mitään korkoja tai kuluja koko laina-ajalta.

    • Anonyymi

      Viddu kun huvittaa käydä näitä persaukisten juttuja katsomassa. Sunnuntaina tultiin venetsiasta. Kk sitten auton vaihto ja vähän taloon remppaa. Lainaa en ole 51 vuotiaana ottanut muuhun kun omakotitaloon. Ihan tavan ns duunari viimeiset 31v. Siis mee töihin

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      39
      2341
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      59
      794
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      43
      752
    4. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      213
      594
    5. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      577
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      7
      549
    7. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      16
      524
    8. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      522
    9. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      520
    10. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      520
    Aihe